Chiny 2010r

Chiny 2010r, Tadeusz Walkowicz

26.04.2010. Wylot z Warszawy.

Wylot z Warszawy do Amsterdamu, potem do Pekinu.

27.04.2010. Pekin

Przylot do Pekinu, transfer do hotelu na śniadanie. Ludności 16,9 mln. Zwiedzanie Świątyni Nieba, która jest jednym z największych zabytków sakralnych Chin a zarazem jednym z najpiękniejszych parków w pekinie. Kompleks świątynny, początkowo nazywany Świątynią Nieba i Ziemi, został wzniesiony między 1406 a 1420 rokiem, w czasie panowania cesarza Yongle. Przejażdżka rikszami po urokliwych uliczkach najstarszej części miasta tzw. Hutongach. Hutong - tradycyjny chiński zespół szczelnie połączonych za sobą parterowych budynków. Budowane były na planie prostokąta, z wąskimi uliczkami, do których przylegają bramy wejściowe do małych, wspólnych dziedzińców, wokół których ulokowane są parterowe zabudowania z nieotynkowanej cegły. Hutongi zazwyczaj nie posiadają sieci wodociągowej i centralnego ogrzewania, a mieszkańcy korzystają ze wspólnego wychodka na podwórzu. Mieszkanie w dzielnicy bogatych hutongów było nobilitacją, a przed wojną lokowano w nich zagraniczne placówki dyplomatyczne i handlowe. Domy biednych hutongów były zazwyczaj ruderami z desek i gliny, zamieszkiwały w nich wielopokoleniowe rodziny, a ilość miejsca na osobę często wystarczała jedynie do spania w kuckach. Kolacja w mongolskiej restauracji. Czas wolny.

28.04.2010 Pekin

Pałac Letni jego cudowna architektura, po mistrzowsku wtopiona w równie cudowny krajobraz, sprawia, że wielu turystom Pałac Letni podoba się nawet bardziej niż majestatyczne, ale przytłaczające rozmiarami Miasto Zakazane Trzy czwarte zajmowanej przez kompleks Pałacu Letniego powierzchni 290 hektarów to sztuczne jeziora. W Pałacu Letnim budowle te to istne perły architektury, a króluje wśród nich wzniesiony z białego marmuru i ozdobiony figurkami lwów - Most Siedemnastu Łuków - najdłuższy ze wszystkich, jakimi upiększono rezydencje chińskich cesarzy. Między kompleksami zabudowań pałacowych, biegnie, wzdłuż brzegu głównego jeziora Kunming, słynna Długa Galeria, czyli drewniana arkada o długości ponad 700 metrów. Składa się z 273 przęseł udekorowanych 546 malowidłami przedstawiającymi krajobrazy, sceny z klasycznych powieści, kwiaty i postacie mitologiczne. Na usypanym nad brzegiem jeziora Wzgórzu Długowieczności stoi Pawilon Buddyjskiej Woni. Kolejna atrakcja Pałacu Letniego, zwana Uliczką Suzhou, która jest kopią jednej z ulic położonego na południu Chin i zwanego "chińską Wenecją" miasta Suzhou. Wizyta w fabryce pereł słodkowodnych, zakupy w zakładowym sklepie. Zwiedzanie największego miejskiego placu na świecie Tiananmen położonego w samym sercu Pekinu, przed Zakazanym Miastem. Największy publiczny plac na świecie. Samo Tiananmen oznacza Bramę Niebiańskiego Pokoju, położoną na północnym krańcu placu, stanowiącą wejście na teren miasta cesarskiego. Na rozległym, mierzącym 800 metrów na osi północ - południe i 300 metrów na osi wschód - zachód - placu znajdują się jedynie dwa obiekty, 38-metrowy pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Na zachodniej stronie placu znajduje się Wielka Hala Ludowa, a na wschodniej – Muzeum Narodowe Historii Chin. Zwiedzanie Zakazanego Miasta zwanego Zimowym Pałacem Cesarskim. Pałac otoczony jest murem obronnym z wieżami przykrytymi charakterystyczną dla całego kompleksu żółtą dachówką, oraz fosą. Na obszarze o długości 960 m i szerokości 760 m wzniesiono ok. 800 pałaców i wiele mniejszych pawilonów. Pałac i sąsiadujące parki z trzema sztucznymi stawami tworzą całościową, zamkniętą kompozycję. Znajduje się tu: Brama Południkowa, brama Brama Najwyższej Harmonii, kompleks trzech hal tronowych: Pawilon Najwyższej Harmonii, mniejszy pawilon Zhonghe Dian - Pawilon Pełnej Harmonii, Baohe Dian - Pawilon Pełnej Harmonii - sala audiencji. Za częścią oficjalną, oddzielona murem i bramą Qianqingmen – Brama Niebiańskiej Czystości - znajduje się część prywatna, również złożona z trzech, umieszczonych wzdłuż tej samej osi obiektów: pałacu Qiangqing Gong - Pałac Niebiańskiej Czystości, pałacu Kunning Gong - Pałac Ziemskiego Spokoju. Wieczorem kolacja, restauracja chińska.

29.04.2010 Pekin

Zwiedzanie Grobowców Cesarzy z Dynastii Ming, do których droga wiedzie Aleją Duchów strzeżoną przez monumentalne posągi. Kompleks złożony z 12 grup posągów, symbolizuje cywilnych i wojskowych dygnitarzy i urzędników. 12 par zwierząt (na wpół siedzących, na wpół stojących) o północy ożywa, by pełnić wartę. Spośród 13 grobowców najczęściej odwiedzane są Chang Ling i Ding Ling. Chang Ling jest miejscem wiecznego spoczynku Yongle (zm. 1424r), trzeciego cesarza dynastii Ming. Jego grobowiec największy i najbliżej środka - posłużył za wzór do budowy następnych. Szerokie schody prowadzą do krypt i pałacu, 30 m pod ziemią. Wraz z cesarzem pochowano jego najważniejszą żonę i jedną konkubinę. Podziemny pałac składa się z trzech głównych sal. W dwóch z nich wystawiono cenne przedmioty należące do rodziny cesarskiej. Wyprawa poza miasto na Wielki Mur Chiński jeden, z 7-miu cudów świata Wielki. Z Pekinu można wygodnie dojechać do kilku punktów zwiedzania Wielkiego Muru. Najłatwiej dostępny jest Badaling. Miejsce to przyciąga tłumy turystów, którzy chcąc dotrzeć do muru, muszą przedrzeć się przez stragany z tandetnymi pamiątkami, Wrażenia w punktach widokowych zapierają dech w piersi, szczególnie w miejscach, gdzie potężny mur wznosi się i opada wśród fascynujących górskich krajobrazów. Przejazd obok obiektów olimpijskich. Ceremoniał picia herbaty i zakupy w sklepie z herbatą. Wieczorem kolacja, podczas której głównym daniem będzie specjalność kuchni lokalnej - kaczka po pekińsku.

30.04.2010 Pekin - Xian

Wizyta w Instytucie Medycyny Naturalnej – masaż stóp. Zwiedzanie Świątyni Lamy - jednej z najznamienitszych w Pekinie świątyń lamaistycznych ze wspaniałym posągiem Buddy Maitrei. Obszar całego kompleksu zajmuje ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych, w którym jest ponad tysiąc pokoi. Świątynia Lamy była najpierw rezydencją syna cesarza, gdy objął stanowisko cesarza jego rodzina przeniosła się do Pałacu Zakazanego. W Świątyni Lamy jest dużo cennych zabytków, z których trzy są najważniejsze i uważa się je za arcydzieła. Pierwszym arcydziełem jest wzgórze 500 arhatów. Drugim ważnym arcydziełem jest posąg Maitreyi w pałacu 10 tysięcy szczęść. Pałac 10 tysięcy szczęść ma też inną nazwę, Pawilon Wielkiego Buddy i jest najwyższym budynkiem w Świątyni Lamy. W pałacu tym stoi posąg Maitreyi zrobiony z drzewa sandałowego. Cały posąg ma wysokość 26 metrów, z których 8 metrów zostało wmurowanych w ziemi. Posąg ten waży przyszło 100 ton i jest najcięższym posągiem zrobionym z jednego kawałka drzewa na świecie. Trzecim arcydziełem w świątyni jest posąg Sakyamuni w Pawilonie Promienia Buddy. Posąg ma aureolę. Posąg z aureolą i stojący za nim ołtarz zrobione są z bardzo cennego drzewa złocistego nanmu. Na ołtarzu wyrzeźbiono 99 smoków, które wyglądają jak żywe. O zachodzie słońca, odbicie promieni słońca w lustrze i światła lamp rozświetlają cały pałac, co tworzy niesamowitą atmosferę. Przejazd nocnym pociągiem do Xian.

1.05.2010 Xian

Xian – miasto, ośrodek administracyjny prowincji Shaanxi, w dolinie rzeki Wei, 8,3 mln. ludności. Jedno z najważniejszych historycznie miast Chin. Czwarte co do wielkości miasto kraju. Zwiedzanie Pagody Dzikich Gęsi z VII wieku - symbolu Xian. Około kilometra od Nanmen - Południowej Bramy - 46-metrowa Xiaoyan Ta - Pagoda Małej Dzikiej Gęsi, wysoka na 64m siedmiopiętrowa Dayan Ta - Pagoda Wielkiej Dzikiej Gęsi, wznosi się na południowym krańcu Yanta Lu. - pagoda pełni głównie funkcję tarasu widokowego, z którego turyści podziwiają panoramę Xian i okolic. Wizyta w Fabryce terakoty. Poznanie procesu wytwarzania figur z terakoty. Zwiedzanie sklepu z pamiątkami. Przejazd do Muzeum Armii Terakotowej - grobowca pierwszego chińskiego cesarza, Qin Shi Huang Di, którego strzeże armia siedmiu tysięcy figur naturalnej wielkości wykonanych z wypalonej gliny. Główny grób władcy znajduje się 1,5 km na zachód od armii terakotowych żołnierzy. Bingmayong - oficerowie i żołnierze uzbrojeni w dzidy i miecze (broń była prawdziwa) oraz rydwany z woźnicami - stoi w szyku bojowym w II kolumnach. Twarze posągów (wysokości 1,80 m) mają indywidualne rysy i niepowtarzającą się mimikę. W niewielkim muzeum w strefie archeologicznej jest przechowywane niezwykłe znalezisko: dwie wykonane w brązie w skali 1:2 repliki rydwanów wraz z końmi i woźnicami. Odnalezione w 1980 r. rydwany przypominają te, na których Qin Shi Huangdi objeżdżał swe włości. Zwiedzanie miasta: spacer po zabytkowych murach miasta. W centrum, u przecięcia dwóch głównych ulic, wznosi się Zhong Lou - Wieża Dzwonu. Wieża, z żelaznym dzwonem wybijającym godziny, została zbudowana w 1384 r. XIV-wieczna Gu Lou - Wieża Bębnów, parę minut pieszo na północny zachód od Zhong Lou, przypomina Wieżę Dzwonu. Stąd rozciąga się na zachód dzielnica muzułmańskiej ludności Hui Da Qingzhen Si - Wielki Meczet. Budowla - w stylu chińskiej świątyni - powstała w połowie XVIII w., czyli w czasach Qingów, ale muezin nawoływał wiernych do modlitw w tym miejscu już tysiąc lat temu. Malownicze zaułki i ich mieszkańcy fascynują przybyszów, nie mniej niż pyszne muzułmańskie specjały - sezamowe bułeczki nadziewane mięsem baranim i słynne yangrou paomo, mieszanina baraniny, makaronu i podpłomyków gotowana w bulionie - sprzedawane w ulicznych budkach. Wizyta w dzielnicy muzułmańskiej i na targu. Wieczorem bankiet pierożkowy w słynnej restauracji Defaczang. Nocleg w Xian.

2.05.2010. Chongqing - Rejs po Jangcy

Rano przelot / 1200 km / do Chongquing - jednego z największych miast w Chinach (30 mln. mieszkańców). Chongqing jest trzecim co do wielkości miastem kraju, obszar wielkości Polski. Chongqing to także ważny port lądowy na Jangcy. Spacer po parku, zwiedzenie wieży Gęsiej Szyji. Wizyta w muzeum Trzech Przełomów, oraz w Domu Spotkań. Wieczorem, zaokrętowanie na statek – Wiktoria Jenna.

3.05.2010 Rejs po Jangcy

Rejs po Jangcy – 650 km. Najdłuższa rzeka Chin i Azji, trzecia pod względem długości na świecie nazywa się Chang Jiang, czyli Długa Rzeka. Jangcy płynie przez najbardziej uprzemysłowione tereny kraju, ośrodki słynące z jedwabiu, haftu i kamieniarstwa. Jeden z najodważniejszych projektów hydrotechnicznych - Zapora Trzech Przełomów zmieni radykalnie środkowy odcinek rzeki. Przedsięwzięcie ma usprawnić żeglugę, powstrzymać powodzie i przyczynić się do rozwoju zacofanych prowincji. W ciągu dnia zejście na ląd i zwiedzanie Fengdu ( zwanego też miastem duchów ) - jednego z ciekawszych miejsc odwiedzanych w czasie rejsu, gdzie znajduje się góra Pingdu Shan, nazywana siedliskiem duchów i diabłów. Powrót na statek, kontynuacja rejsu.

4.05.2010 Rejs po Jangcy

Wcześnie rano wyruszamy w dalszy rejs. Zobaczymy; trzy przełomy na rzece Jangcy: Przełom Qutang, Przełom Wu i Przełom Xiling. Chang Jiang Sanxia, czyli Trzy Przełomy Jangcy, rozciągają się na odcinku 190 km. Od Chongqingu w dół rzeki woda wyżłobiła trzy wąwozy: Qutang Xia, Wu Xia i Xiling Xia. Najkrótszy, liczący 8 km Qutang Xia, jest najbardziej spektakularny. Pionowe ściany wznoszą się na wysokość 100 m ponad rzeką, a przeprawa przez wąski kanion wymaga dużej koncentracji przy sterach statku. Kipiąca brązowa woda pełna jest zdradzieckich wirów Pięciogodzinna wycieczka w 30-osobowych łodziach pod prąd Daning He dostarcza wspaniałych wrażeń, W pewnym momencie wysoko na skalnej półce można dostrzec drewniane trumny z epoki brązu, należące do ludu Ba - zaginionej kultury wchłoniętej przez dynastię Qin. Ba umieszczali trumny ze zwłokami w małych szczelinach w wysokich górach. To początek Xiling Xia - najdłuższego i najniebezpieczniejszego przełomu, mającego 66 km długości i składającego się z kilku mniejszych wąwozów. Najbardziej osobliwy, zgodnie z nazwą, kształt ma Niugan Mafei Xia (Wąwóz Płuca Konia i Wątroby Byka). Tuż zanim 120-metrowy Qingtan (Błękitny Klif). Od południa nad rzeką wznosi się Huangling Miao (Świątynia Żółtego Wzgórza), której główna część chodzi z okresu dynastii Han, a wejście z czasów dynastii Qing. Nocleg na statku.

5.05.2010 Rejs po Jangcy - Yichang - Wuhan

Zwiedzanie Wielkiej Tamy Trzech Przełomów. Wielka zapora na Jangcy najlepiej oddaje chiński pęd do nowoczesności. Tama jest zlokalizowana w 10 - kilometrowym pasie w centrum wąwozu Xiling, w rejonu miejscowości Sandouping. Ma mieć 2309m długości, 185m wysokości, 26 turbin; zbiornik się rozciągać 660 km w górę rzeki do Chongqingu. Przepłynęliśmy 650 km. Dopłynięcie do Yichang, koniec rejsu. Yichang - pierwszy większy przystanek za Trzema Przełomami - to przemysłowe miasteczko, które szybko przekształca się w wielki, zatłoczony ośrodek, w miarę jak napływają ludzie wysiedlani w związku z budową wielkiej tamy. Czteropasmowa autostrada łączy Yichang z innymi nadrzecznym miastami. Przejazd autokarem / 280 km / do Wuhan. Nocleg w Wuhan.

6.05.2010 Wuhan - Szanghaj

Przemysłowy i trochę nijaki Wuhan / 8,3 mln. ludności /, leży mniej więcej w połowie drogi z Szanghaju do Chongqingu, na skrzyżowaniu rzek Jangcy i Han. Wuhan jest dużym węzłem transportowym i ważnym ośrodkiem gospodarczym. W mieście nie ma wielu atrakcji turystycznych. Huanghelou - Wieża Żółtego Żurawia na She Shan - Góra Węża w dzielnicy Wuchang. Imponująca Guiyuan Si, świątynia za rzeką w dzielnicy Hanyang, może się pochwalić ciekawym zbiorem 500 wizerunków - uczniów Buddy, z których każdy jest inny. W głównej sali na wyszukanym ołtarzu stoi złota postać bogini miłosierdzia. Nad brzegiem jeziora otwarto Muzeum Prowincji Hubei, gromadzące przedmioty z grobowca Yi. Najciekawszymi eksponatami są dzwony z brązu - bianzhong, które wciąż wydający czysty dźwięk. Przelot do Szanghaju. Władze chińskie postanowiły uczynić Szanghaj światowym centrum biznesowym. Administracyjnie składa się z 12 dzielnic miejskich otoczonych trzynastym okręgiem terenów wiejskich. Obszar metropolii zamieszkuje 16 min ludzi. Z Międzynarodowego Lotniska Pudong pasażerowie mogą dostać się do centrum szybką kolejką. Jedziemy pociągiem magnetycznym Maglew 30 km. w ciągu 7 min. Max prędkość 431 km/godz. Cudzoziemcy znają ją głównie jako Bund, w okresie największej świetności miasta to tutaj skupiały się wspaniałe neoklasycystyczne budynki mieszczące zagraniczne banki, giełdy, kluby, konsulaty i hotele. Ponadkilometrowa promenada po drugiej stronie ulicy roi się od turystów i miejscowych, prostytutek i handlarzy.Spacer po malowniczym bulwarze, z którego rozpościera się widok na nowoczesne budynki po drugiej stronie rzeki Huangpu. Po kolacji pokaz słynnej grupy szanghajskich akrobatów. Nocleg.

7.05.2010 Szanghaj

Szanghaj - 18,8 mln. ludności. Rano, wizyta w Szanghajskim Muzeum Historii - posiadającym ponad 120 000 eksponatów prezentujących bogactwo sztuki chińskiej na przestrzeni dziejów. Muzeum Szanghaju, otwarte w 1996r., przedstawia największe w Chinach zbiory sztuki w znakomicie zorganizowanej oprawie. 11 różnych wystaw prezentuje malarstwo, rzeźbę, przedmioty z brązu, nefrytu i ceramiki, zabytki kaligrafii, meble z okresów dynastii Ming i Qing, monety i inne zabytkowe przedmioty. Kolekcja wyrobów z brązu uchodzi za najcenniejszą na świecie. Zwiedzanie Świątyni Nefrytowego Buddy, w której umieszczono naturalnej wielkości posąg wykonany w całości z czystego i bardzo cennego nefrytu przywieziony z Birmy w 1882 r. Jeden to leżący Budda, w stanie nirwany, a drugi 2 - metrowy inkrustowany klejnotami – to Budda siedzący. Świątynia jest czynnym miejscem kultu, przy świątyni mieszku 70 mnichów. Oprócz pełnienia powinności religijnych, obsługują oni ruch turystyczny, prowadzą też restaurację. Wyjazd na Expo. Nocleg w Szanghaju.

8.05.2010 Szanghaj – Suzhou - Szanghaj

Wycieczka do Suzhou / 6,2 mln. ludności / - miasta założonego w V wieku p.n.e. jednego z najstarszych miast w dorzeczu rzeki Jangcy. Suzhou - zwane Wenecją Wschodu - z siecią 24 kanałów, ogrodami ukrytymi na tyłach budynków i w malowniczych wąskich zaułkach, szczególnie pięknie wygląda otulone mgłą. Miejscowe władze czynią wszystko, by zachować stylową architekturę miasta. Woda sączy się pomiędzy skałkami, kanały i mostki łączą matę wysepki, ścieżki wiją się pomiędzy fontannami i oczkami wodnymi pośród starannie dobranych roślin. Przepiękny Wangshi Yuan - Ogród Mistrza Sieci powstał w 1149 r. w czasach Południowej Dynastii Song. Słynny z peonii kwitnących na wiosnę, w centralnym punkcie ma staw, wokół którego biegną ścieżki i skupiają się pawilony. Wieczorami odbywają się tu spektakle opery pekińskiej. Pracownia Mistrza zwana Dianchun Yi - Wiosenne Ustronie króluje na dziedzińcu wewnętrznego ogrodu. Zwiedzamy Muzeum Jedwabiu oraz Instytut Hafciarstwa - centrum jednej z czterech głównych szkół haftu w Chinach. Powrót do Szanghaju – udajemy się na zakupy na słynny targ Nanjin Lu. Nocleg w Szanghaju.

9.05.2010 Szanghaj - Guilin

W godzinach porannych transfer na lotnisko i wylot do Guilin, które jest jednym z najbardziej malowniczych i zielonych miast Chin. Guilin / 5 mln. ludności / - miasto w południowych Chinach, w regionie autonomicznym Kuangsi, u podnóża Gór Południowochińskich, przy linii kolejowej Pekin - Nanning. Guilin jest jednym z najbardziej malowniczych i zielonych miast Chin. Wielu uważa je za najpiękniejsze miasto świata. Swój urok nie tylko miasto Guilin, ale również rozległa okolica wokół miasta zawdzięcza wapiennym wzniesieniom oraz pagórkom o fantastycznych kształtach. Warto odwiedzić również jeden z najlepiej utrzymanych parków - Park Siedmiu Gwiazd, z ogromną jaskinią o księżycowym krajobrazie przystosowaną do zwiedzania przez turystów czy Jaskinię Trzcinowego Fletu - wielką jaskinię z mnóstwem atrakcji w stylu współczesnym. Nazwana tak z powodu trzciny rosnącej kiedyś u wejścia do jaskini, wykorzystywanej do wyrobu fletów. Betonowe schody prowadzą do wnętrza góry na 250 - metrową iluminowaną trasę. Zadziwiający szlak prowadzi obok licznych stalaktytów i stalagmitów, o kształtach przypominających pagody, grzyby, lwy, wodospady i lodowe kandelabry. Najważniejszą częścią jest imponują Kryształowy Pałac Smoczego Króla, który mieści podobno tysiąc osób. Gdziekolwiek spojrzeć, widać pobudzające wyobraźnię dziwaczne formacje skalne. Na samym końcu czeka urokliwe podziemne jezioro - skały skąpane w miękkim świetle odbijają się w tafli. Nocleg w Guilin.

10.05.2010 Guilin - Yangshuo

Po śniadaniu przejazd na przystań Zhujiang i rejs po rzece Li. Wycieczka statkiem z Guilin do Yangshuo po spokojnych wodach Li Jiang to najpopularniejszy sposób podziwiania krajobrazu, bo dopiero poza Guilin wzgórza roztaczają swoje prawdziwe wdzięki. Trasa rejsu prowadzi przez krasową krainę z fascynującymi iglicami górującymi i nad płaskim terenem, najciekawsze z nich to: Oczekujący Mąż, Magiczny Pędzelek do Pisania, Wszechmocny Lew Ujeżdżający Karpia, Góra Rękawiczki czy Wielbłąd Przechodzący przez Rzekę. Przybycie do Yangshuo. Yangshuo - małe miasteczko położone w obrębie półkola stromych wzgórz im zachodnim brzegu Li Jiang. Krajobraz wokół jest zdumiewający i zdecydowanie przewyższa urodą samo Guilin - to zresztą z okolic Yangshuo pochodzi większość zdjęć w folderach reklamujących skalne formacje regionu. Rybakom, wyruszającym na bambusowych tratwach na wieczorny potów towarzyszą często kormorany. Ptaki nurkują za zwabionymi światłem rybami, a zręczni rybacy chwytają je i odbierają zdobycz. Ładne widoki można podziwiać z usytuowanego na szczycie wzgórza pawilonu w parku miejskim, z portu oraz mostu i południe od miasta. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Yangshuo.

11.05.2010 Yangshuo – Guilin - Kanton

Po śniadaniu czas wolny, który można będzie poświęcić na zwiedzanie pięknych plenerów Yangshuo. Po południu powrót do Guilin, wieczorem przejazd nocnym pociągiem do Kantonu / 1000km/.

12.05.2010 Kanton

Przyjazd do Kantonu / 10,1 mln. ludności /, zwiedzanie miasta, między innymi: Mauzoleum Sun Jat-sena, uznawanego za "ojca współczesnych Chin", Świątyni Sześciu Banianów, Zwiedzanie Świątyni Rodziny Chen, która składa się z zespołu XIX-wiecznych budynków wzniesionych w tradycyjnym stylu, ufundowanej przez członków rodziny Chen. Świątynia Rodziny Chen jest usytuowana na północ od Zhongshan Qi Lu. Budowla z 1894 r. ma sześć dziedzińców i klasyczny plan. Ozdobę stanowią fryzy, z których największy (28 m) przedstawia sceny z Dziejów Trzech Królestw, z tysiącem powyginanych figur na tle udekorowanych domów, bram i pagód. W świątyni mieści się gigantyczny ołtarz ozdobiony złotymi liśćmi oraz drewnianymi, ceglanymi i kamiennymi fryzami. Nocleg w Kantonie.

13.05.2010 Kanton - Makao

Po śniadaniu, przejazd do Makao / 540 tys. Ludności / zwanego również "Wschodnim Monte Carlo". Zwiedzanie Makao zaczęliśmy od kościoła św. Pawła. Plac Largo do Senado Sąuare szczyci się budynkiem Leal Senado - Lojalny Senat, uważanym za najciekawszy przykład architektury portugalskiej w regionie. Fasadę ukończono w 1876 r. Od głównej drogi, Avenida de Almeida Ribero, plac ciągnie się do Sao Domingos - kościół św. Dominika. Świątynia, z wyraźną domieszką orientalnego stylu, należy do najstarszych w Makao. Przy kościele działa interesujące muzeum poświęcone chrześcijańskiej sztuce sakralnej. Obowiązkowym punktem zwiedzania Makao jest też świątynia A-Ma u stóp Barra Hill, przy wejściu do wewnętrznego portu. To najstarsze miejsce kultu w okolicy pochodzi z okresu dynastii Ming, choć pierwszą świątynię w tym miejscu, poświęconą Tin Mao - patronce rybaków, wznieśli przypuszczalnie rybacy z Fidżi. Barwny kamienny relief w świątyni uważa się za wizerunek dżonki, która przeniosła boginię A-Ma (Tin Mao w Hongkongu) przez targane tajfunami morza do Makao, skąd wstąpiła do nieba. Słynne kasyna mieszczą się w kilku hotelach, ale nie tylko. Jedno z nich ulokowało się na barce przycumowanej na stale do nabrzeża w porcie. W tych miejscach kultu pieniądza można uprawiać każdy rodzaj hazardu, a automaty do gier są nazywane przez miejscowych „głodnymi tygrysami". Podatki z kasyn to szeroki strumień gotówki płynącej prosto do skarbca Makao. Wizyta w największym kasynie na świecie – Wenecja. Kolacja w kasynie Miasto snów. Nocleg w Makao.

14.05.2010 Makao - Hong Kong

Po śniadaniu, rejs do Hongkongu / 7 mln. ludności /. Wyspa Hongkong, Koulun i Nowe Terytoria, odebrane Chinom w czasie utraty ich potęgi za panowania dynastii Qing, powróciły w objęcia smoka w 1997 r. Największa atrakcja turystyczna Hongkongu, jednocześnie ekskluzywna dzielnica mieszkalna, to Wzgórze Wiktorii. Od 1888 r. na szczyt można wyjechać kolejką Peak Tramway wśród porastającego wzgórze gąszczu bananowców. Najlepiej zwiedzić wzgórze, spacerując wzdłuż Lugard Rd, która zaczyna się tuż przy górnej stacji kolei, na wysokości 400 m n.p.m. Ze szczytu rozciąga się niewiarygodna panorama, przy dobrej widoczności sięgająca aż do Makao. Zwiedzanie rybackiej wioski Aberdeen. Aberdeen, o własnym, niepowtarzalnym klimacie, słynie głównie z ruchliwego portu, w którym zawsze roi się od kutrów rybackich, łodzi mieszkalnych, dżonek i małych płaskodennych łodzi wiosłowych. Wejście do portu zamykają trzy duże, kolorowo oświetlone pływające restauracje. Wizyta na plaży. W Stanley znajdowała się największa rdzenna osada w Hongkongu, kiedy w 1841 r. przypłynęli tu Brytyjczycy. Teraz miejscowy targ przyciąga tłumy w poszukiwaniu pamiątek i tanich ciuszków. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu Panda w Hong Kongu.

15.05.2010 Hong Kong

Po śniadaniu, czas wolny - zakupy. Po południu zwiedzamy nabrzeże, transfer na lotnisko i przelot do Warszawy przez Amsterdam.


Lunch w tajskiej restauracji - występy, Tadeusz Walkowicz
Muzeum Trzech Przełomów, Tadeusz Walkowicz
 Przedpołudnie na ulicach, Tadeusz Walkowicz
Chińska wioska, Tadeusz Walkowicz
 Bund, Tadeusz Walkowicz
Jedziemy nocnym pociągiem do Xian - tor kolejowy, Tadeusz Walkowicz
Jeszcze raz Wenecja, Tadeusz Walkowicz
Suzhou - zwiedzamy Ogród Mistrza Sieci - woda, Tadeusz Walkowicz
 Krajobraz ze statku, Tadeusz Walkowicz
Wieżowce w Pekinie, Tadeusz Walkowicz
Ogrody, Tadeusz Walkowicz
 Muzeum w Szanghaju - maski, Tadeusz Walkowicz
Chongquing - lotnisko, Tadeusz Walkowicz
Deptak nad zatoką, Tadeusz Walkowicz
Wieczorny połów ryb z kormoranami, Tadeusz Walkowicz
Poranek w parku, Tadeusz Walkowicz
Ja, Mur i turyści, Tadeusz Walkowicz
Nasz hotel - Grecja, Tadeusz Walkowicz
 W środku pwilonu poskiego, Tadeusz Walkowicz
Budowa statku nad Jangcy, Tadeusz Walkowicz
 Świątynia Sześciu Banianów - mniszki udające się do świątyni, Tadeusz Walkowicz
 Szanghaj - Centrum biznesowe - najwyższy budunek - otwieracz, Tadeusz Walkowicz
Największy pawilon z kolumnami wojska terakotowego - odkopane czekają na rekonstrukcję, Tadeusz Walkowicz
 Pływająca wioska Aberdeen, Tadeusz Walkowicz
Wapienne wzniesienia w Guilin, Tadeusz Walkowicz
 Śluzy zapory, Tadeusz Walkowicz
 Zakazane Miasto - Elemenrty ogrodów - pawilony, drzewa i skały, Tadeusz Walkowicz
Starówka Makao, Tadeusz Walkowicz
Lunch w tajskiej restauracji, Tadeusz Walkowicz
Muzeum Trzech Przełomów, Tadeusz Walkowicz
 Przedpołudnie na ulicach, Tadeusz Walkowicz
Krajobraz wiejski - rolnik na polu ryżowym, Tadeusz Walkowicz
Bund, Tadeusz Walkowicz
Architektura Pekinu - wieczorem Zakazane Miasto, Tadeusz Walkowicz
 Nowe kasyno - Galaxy, Tadeusz Walkowicz
Suzhou - zwiedzamy Ogród Mistrza Sieci, Tadeusz Walkowicz
 Krajobraz ze statku, Tadeusz Walkowicz
Świątynia Rodziny Chen - wyroby z kości słoniowej, Tadeusz Walkowicz
Muzeum w Szanghaju, Tadeusz Walkowicz
 Wieczór w Xian, Tadeusz Walkowicz
Stara zabudowa Hong Kong-u, Tadeusz Walkowicz
Wieczorny połów ryb z kormoranami, Tadeusz Walkowicz
Widok z hotelu na Jangcy, Tadeusz Walkowicz
 Elemnty Muru i turyści, Tadeusz Walkowicz
Wracamy na drugą stronę zatoki do hotelu, Tadeusz Walkowicz
 W środku pwilonu poskiego, Tadeusz Walkowicz
Budowa statku nad Jangcy, Tadeusz Walkowicz
Świątynia Sześciu Banianów - pagoda, Tadeusz Walkowicz
Szanghaj - Centrum biznesowe, Tadeusz Walkowicz
 Największy pawilon z kolumnami wojska terakotowego, Tadeusz Walkowicz
 Pływająca wioska Aberdeen, Tadeusz Walkowicz
 Kormorany używane do łowienia ryb, Tadeusz Walkowicz
 Śluzy zapory, Tadeusz Walkowicz
 Zakazane Miasto - Pomieszczaenia mieszkalne, Tadeusz Walkowicz
Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
Komentarze 2
2010-05-26
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
30 wrzesień 2010 22:38
Zrobiłem ich około 1200 zdjęć, polecam trasę i biuro podróży Orient Travel z Katowic.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
26 wrzesień 2010 13:30
Ale mnóstwo zdjęć - egzotyka pełną gębą 🙂

Zwiedzone atrakcje

Pekin 16,9 mln. ludności

Pekin 16,9 mln. ludności

Pekin - Świątynia Nieba

Pekin - Świątynia Nieba

Pekin - Hutongi

Pekin - Hutongi

Pekin - Pałac Letni

Pekin - Pałac Letni

Pekin - Zakazane Miasto

Pekin - Zakazane Miasto

Pekin - Grobowce Cesarzy Ming

Pekin - Grobowce Cesarzy Ming

Pekin - Mur Chiński

Pekin - Mur Chiński

Pekin - Świątynia Lamy

Pekin - Świątynia Lamy

Xian - 8,3 mln. ludności

Xian - 8,3 mln. ludności

Xian - Muzeum Armii Terakotowej

Xian - Muzeum Armii Terakotowej

Xian - Dzielnica Muzułmańska

Xian - Dzielnica Muzułmańska

Xian - Wielki Meczet

Xian - Wielki Meczet

Chongqing - 30 mln. ludności, obszar 1/3 Polski

Chongqing - 30 mln. ludności, obszar 1/3 Polski

Chongqing - rejs po Jangcy - Fengdu

Chongqing - rejs po Jangcy - Fengdu

Rejs po Jangcy - 650 km. - Statek Wiktoria Jenna - 5* -Trzy przełomy

Rejs po Jangcy - 650 km. - Statek Wiktoria Jenna - 5* -Trzy przełomy

Rejs po Jangcy - Yichang - Wuhan

Rejs po Jangcy - Yichang - Wuhan

Wuhan - 8,3 mln. ludności

Wuhan - 8,3 mln. ludności

Szanghaj - 18,8 mln. ludności

Szanghaj - 18,8 mln. ludności

Szanghaj - Muzeum Historii

Szanghaj - Muzeum Historii

Szanghaj - Świątynia Nefrytowego Buddy

Szanghaj - Świątynia Nefrytowego Buddy

Szanghaj - EXPO 2010

Szanghaj - EXPO 2010

Suzhou - 6,2 mln. ludności - Ogród Mistrza Sieci

Suzhou - 6,2 mln. ludności - Ogród Mistrza Sieci

Guilin - 5 mln. ludności - Jaskinia Trzcinowego Fletu

Guilin - 5 mln. ludności - Jaskinia Trzcinowego Fletu

Guilin - rzeka Li - Yangahuo

Guilin - rzeka Li - Yangahuo

Yangshuo - kormorany

Yangshuo - kormorany

Yangshuo - kraobrazy

Yangshuo - kraobrazy

Kanton - 10,1 mln. ludności - Świątynia Sześciu Banianów

Kanton - 10,1 mln. ludności - Świątynia Sześciu Banianów

Kanton - Świątynia Rodziny Chen

Kanton - Świątynia Rodziny Chen

Makao - 540 tys. ludności - Starówka

Makao - 540 tys. ludności - Starówka

Makao - Kasyna i inne

Makao - Kasyna i inne

Hong Kong - 7 mln. ludności

Hong Kong - 7 mln. ludności

Hong Kong - wioska rybacka Aberdeen

Hong Kong - wioska rybacka Aberdeen

Hong Kong - plaża

Hong Kong - plaża

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024