Grecja - Paralia

Fragment Łuku Galeriusza, Saloniki, Martyna Jarmoszko

 

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Paralię. Paralia to miejscowość znajdująca się w greckiej riwierze, na wybrzeżu Morza Egejskiego i jednocześnie u stóp Olimpu - mitycznej siedziby greckich bogów.Swoją popularność zawdzięcza błękitnym i ciepłym wodom morza, łagodnemu klimatowi oraz stosunkowo niskim, jak na Grecję, cenom.Paralia leży zaledwie 7 km od Kathetini (stolicy regionu Pieria) oraz ok. 60 km. od Saloników (najbliższe lotnisko). 

Łuk Galeriusza stojącego przy ulicy Dimitriosa Gounarisa, Saloniki, Martyna Jarmoszko
Łuk Galeriusza stojącego przy ulicy Dimitriosa Gounarisa, Saloniki, Martyna Jarmoszko

Miasteczko jeszcze niedawno było zwyczajną wioską rybacką. Jednak z rozwojem turystyki w Grecji, w ciągu 20 lat, przekształciło się w typowo turystyczną miejscowość. Atrakcyjne położenie daje możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc w samej Grecji (przede wszystkim Góra Olimp, Saloniki, Meteory, do Aten jest nieco dalej)

Liczne hotele, mniejsze i większe, oferują pokoje o naprawdę wysokim standardzie w niskiej cenie. Nowoczesne centra handlowe, sklepy oferują odzież skórzaną i futra, a obok nich znajdują się liczne, klimatyczne sklepiki z pamiątkami czekają na turystów. Oczywiście sklepy spożywcze, typowo greckie, chińczyk a nawet Lidl. Ci, którzy chcieliby poznać grecką kuchnię bliżej powinni się wybrać na miejscowy bazar, gdzie można kupić świeżo złowione ryby, owoce i różnego rodzaju wina. 

Saloniki, Martyna Jarmoszko
Saloniki, Martyna Jarmoszko

Restauracje, kawiarnie i tawerny w PAralii (szczególnie te bliżej promenady, notabene rozciągającej się na całą szerokość miejscowości) oferują posiłki zarówno miejscowe jak też pospolite fast food'y itp. W miejscowości jest też Mc Donald.

Paralia nocą tętni życiem - dyskoteki (do których panie mają często wstęp wolny), puby, beach bary, kluby karaoke czynne są do samego rana.  Szczególnie polecana jest kawiarnia „Dali” znajdująca się pod hotelem Konstantin. Serwują tam wyśmienitą kawę w stylowych pomieszczeniach, z widokiem na morze.

Pomnik Aleksandra Wielkiego, Saloniki, Martyna Jarmoszko
Biała Wieża, Saloniki, Martyna Jarmoszko
Biała Wieża, Saloniki, Martyna Jarmoszko

W tej miejscowości nie ma mowy o nudzie, a urlop z pewnością będzie należał do niezapomnianych.

W centrum Paralii jest duża, nowo wybudowana cerkiew o wspaniałej architekturze i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Jej wnętrze zachwyciło nas bardziej niż forma zewnętrzna. Potężne kandelabry, żyrandole i moc przepięknych ikon. Ogromne wrażenie robią także ciężkie, ręcznie rzeźbione w drewnie, wykończenia cerkwi - także jej ławki i stale. W tle, cicho sączy się muzyka i śpiew chóru męskiego.

Biała Wieża, Martyna Jarmoszko
Biała Wieża, Martyna Jarmoszko

Następnego dnia udaliśmy w nieco inny klimat. W mitologii greckiej Góra Olimp uważana była za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego. Olipm to najwyższy masyw górski w Grecji. W okolicy gór znajduję się także miasteczko Litohoro, zamek krzyżacki w Platamontas oraz miasteczko Palios Pantelejmonas położonym na masywie Olimpu gdzie zatrzymał się czas. Warto odwiedzić te miejsca, aby poczuć klimat prawdziwej Grecji! 

Na ostatni dzień, tuż przed wylotem, odwiedziliśmy Saloniki– po grecku nazywane Tesaloniki – miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką. Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji. Saloniki to ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia (nie należy tego mylić z państwem Macedonia!)

Góra Olimp, Martyna Jarmoszko
Góra Olimp, Martyna Jarmoszko

Ciekawym zjawiskiem występującym w infrastrukturze drogowej w Salonikach jest projekt ulic – wszystkie schodzące w dół idą w stronę morza i spotykają się w jednym punkcie! Nie ma więc możliwości zgubienia się.

Ciekawe miejsca w Salonikach to między innymi Biała Wieża, wybudowana przy nabrzeżu przez otomańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, uważana jest powszechnie za symbol miasta. Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Szczyt wieży służy za dogodny punkt widokowy na miasto. Jej nazwa związana jest z historią. Aby zamazać krew, która została po rozstrzeliwaniach wałczących o wolność Greków, przemalowano ją na biało. W pobliżu Białej Wieży znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego. Będąc już w centrum należy zwrócić uwagę na Łuk i Mauzoleum stojący przy ulicy Dimitriosa Gounarisa. Powszechnie znane są jako "Kamara" lub w przypadku Mauzoleum – jako Rotunda. Łuk, ustawiony. dla uczczenia zwycięstwa  Galeriusza nad  Persami.. Łuk (obecnie zachowały się tylko jego resztki) był wykonany z czerwonego kamienia i bogato zdobiony. Z tamtąd już łatwo dojść do Kościoła Św. Demetriusza, który jest najważniejszym kościołem miasta, a sam święty jest patronem miasta. Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i Rzymskim Forum. Posiada trzy boczne kaplice, znajduje się w nim muzeum, a także zespół podziemnych katakumb, wśród których znajduje się cela, w której więziono Św. Demetriusza.

Paralia, Martyna Jarmoszko
Kapliczka w Paralii, Martyna Jarmoszko
Cerkiew w Paralii, Martyna Jarmoszko

 

 

Kawiarnia /
Kawiarnia /"Dali/", Martyna Jarmoszko
Wschód Słońca, Paralia, Martyna Jarmoszko
Zachód Słońca, Paralia, Martyna Jarmoszko
Plaża w Paralii, Martyna Jarmoszko
Plaża w Paralii, Martyna Jarmoszko
Widok na kamieniste molo, Paralia, Martyna Jarmoszko
Plaża w Paralii, Martyna Jarmoszko
, Martyna Jarmoszko
Avatar użytkownika Martyna Jarmoszko
Martyna Jarmoszko
Komentarze 3
2011-09-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

oliwia kolorowa
08 maj 2013 13:19

JEŹDZIŁAM Z WIELOMA BIURAMI TURYSTYCZNYMI, ALE www.bajecznewakacje.pl, TO JEST TO CZEGO SZUKAŁAM!! PROFESJONALNA OBSŁUGA, A CO NAJWAŻNIEJSZA SUPER CENA!! ZACHĘCAM 

Ostatnio edytowany: 2013-05-08 13:19

Ostatnio edytowany: 2013-05-08 13:20

Drake
26 luty 2013 14:15

Wakaje w Grecji:

http://www.odlotwakacje.pl/wycieczki-objazdowe.html


31 maj 2012 22:48

Paralia, Litochoro, Olimp - moje niezapomniane wspomnienia z 1999 roku. Dzięki za przypomnienie. Pozdrawiam

Zwiedzone atrakcje

Paralia

Cerkiew w Paralii

Góra Olimp

Saloniki

Biała Wieża

Pomnik Aleksandra Wielkiego

Łuk i Mauzoleum stojący przy ulicy Dimitriosa Gounarisa.

Kościół Św. Demetriusza

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024