Sztokholm - miasto tysiąca wysp...

, Monika Nowosielska

Morskie powietrze, wszechobecna woda i poczucie ogromnej przestrzeni to pierwsze wrażenie jakie robi na turtystach Sztokholm. Stojąc na dowolnie wybranym wybrzeżu można godzinami obserwować przepływające statki, żaglówki czy frachtowce. Potem przechadzać się po placach, parkach, uliczkach, skwerkach. Cieszyć się brakiem pośpiechu i towarzystwem mew. Tutaj nie odczujemy gwaru europejskich stolic, a w zamian dostaniemy sielankowy spokój. Co warto w nim zobaczyć w pierwszej kolejności...

Stare Miasto
Gamla Stan (Stare Miasto) obejmuje swym zasięgiem 4 wyspy: Stadsholmen, Ridderholmen, Helgeandsholmen i Stromsborg. Miejscowość do dziś zachowała swój średniowieczny wygląd i klimat, jest atrakcją dla koneserów sztuki, ma niemal niezliczoną liczbę zabytków architektury, które trzeba zobaczyć, aby poczuć ducha odległej epoki. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, warto odkrywać pozostałości starych fortyfikacji i warsztatów.

Plac główny – Stortorget
Przylega do niego wyjątkowy gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla.

, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska

Storkyrkan
Gotycka katedra jest najstarszą budowlą na Starym Mieście. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w. Katedra jest miejscem uroczystości i koronacji królewskich. Wnętrze zachwyca wysokimi sklepieniami łukowymi oraz wspaniałymi organami. Kościół słynie z organizowanych koncertów muzyki dawnej i organowej.

Pałac Królewski
Kungliga Slottet (Pałac Królewski) został wzniesiony w XVII w. na miejscu twierdzy Trzy Korony. Wejścia do Pałacu strzegą dziś żołnierze gwardii królewskiej - dużą atrakcją jest uroczysta zmiana warty. W Pałacu znajduje się łącznie 608 komnat. Jednym z najbardziej interesujących pomieszczeń jest gabinet króla Oskara II, w którym nie tknięto nic od czasu jego śmierci w 1907 r. W Pałacu trzeba także zobaczyć skarbiec, gdzie prezentowane są m.in. insygnia władzy królewskiej.

, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska

Wyspa Magnatów
Zakątki i wyspę, na której leży Stare Miasto, ozdabia Riddarhuset - Dom Magnatów, dawniej miejsce obrad parlamentu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj główna komnata pamiętająca historyczne narady szwedzkich władców. Na wyspie leży jeszcze jedno niezwykle ważne i otoczone czcią miejsce - Ridderholms Kyrkan, kościół franciszkański, który kryje w swych murach ciała prawie wszystkich władców Szwecji.

Muzea
Będąc w stolicy Szwecji, warto zobaczyć zbiory Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu oraz Muzeum Miejskie, które pozwalają cofnąć się w czasie i poczuć klimat epoki średniowiecza. Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje jedną z lepszych kolekcji dzieł sztuki XX w. np. prace Salwadora Dalego, Pabla Picassa i Rene Magritte'a. Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Junibacken - znajdujące się na wyspie Djurgarden muzeum poświęcone twórczości Astrid Lindgren. To ogromny plac zabaw i prawdziwy raj dla najmłodszych. Na wyspie Djurgarden mieści się najstarsze na świecie muzeum na wolnym powietrzu. Autor pomysłu Artur Hazelius pod koniec XIX wieku postanowił ocalić tradycyjny szwedzki styl życia. Dzięki czemu dziś możemy spacerować pośród około 150 domków pogrupowanych w małe miasteczka i zobaczyć na własne oczy tradycyjną pracę szewca, dmuchaczy szkła i garncarzy. Vasamuseet - Muzeum Okrętu „Waza” kryje w sobie eksponat będący pamiątką dawnej świetności Szwecji. Warto zobaczyć zrekonstruowany okręt „Waza”, który powstał na początku XVII w., w czasie trwania wojny trzydziestoletniej, z inicjatywy Gustawa II Adolfa. Ten wyjątkowy galeon ze złoconą rufą, ozdobiony siedmiuset rzeźbami, w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs wyruszył w 1628 r., kiedy to z powodu silnego wiatru zatonął wraz z załogą. W roku 1956 archeolog Anders Frazen odnalazł wrak i rozpoczął prace wydobycia go z dna morza. Od 1961 przez kolejne 30 lat trwała jego rekonstrukcja.

, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska

Pałac Drottningholm
Pałac Drottningholm (dosłownie „Wysepka Królowej&rdquo😉 należy do grona najlepiej zachowanych pałaców szwedzkich zbudowanych w XVII wieku. Jego piękno doceniło UNESCO, decydując się w 1991 na wpisanie go na swoją Listę Światowego Dziedzictwa jako jeden z pierwszych obiektów ze Szwecji. Architektura pałacu opiera się głównie na stylu wypracowanym w renesansie, ale łączy w sobie również inne (np. barokowy angielski ogród wokół dworu oraz chiński pawilon). Aktualnie pałac jest rezydencją szwedzkiej rodziny królewskiej, dla której prywatnych celów zarezerwowano całe południowe skrzydło. Reszta pałacu oraz ogrody są otwarte dla zwiedzających.

Metro
Sztokholmskie metro to najdłuższa na świecie galeria sztuki. Większość z 99 stacji została ozdobiona malowidłami, przemieniającymi zwyczajne hale biletowe, sufity i ściany w kolorowe mozaiki, będące ciekawymi dziełami sztuki współczesnej.

, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska

Przydatne!

Aby pobyt w Sztokholmie nie zrujnował naszego budżetu, warto zaopatrzyć się w tzw. Kartę Sztokholmską (Stockholmskortet). Karta zapewnia bezpłatny wstęp do 75 muzeów i obiektów, bezpłatne przejazdy i zniżki oraz praktyczny przewodnik po Sztokholmie. Mając na uwadze stan swojego portfela, należy także zachować rozsądek, zamawiając alkohol w szwedzkich restauracjach. Ze względu na wysoki podatek, jest on bardzo drogi, co może łączyć się z nieprzyjemną niespodzianką podczas płacenia rachunku za obiad lub kolację. Alternatywą dla wina jest piwo o niskiej zawartości alkoholu, woda mineralna Ramlosa lub jedna z wyśmienitych lokalnych wódek. Uwaga - alkohol w Szwecji sprzedaje się wyłącznie osobom, które ukończyły 20 rok życia.

, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska

Pozdrawiam 🙂

, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska
, Monika Nowosielska
Avatar użytkownika Monika Nowosielska
Monika Nowosielska
Komentarze 2
2011-11-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika biedronka01
biedronka01
28 maj 2013 19:59

Przydatne informacje 🙂

Polka
27 maj 2013 21:10

Zawsze chciałam tam pojechać 🙂

Zwiedzone atrakcje

Gdańska

Sztokholm

Stare Miasto

Stortorget

Pałac królewski

Sztokholm

Warszawa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024