Poznajemy piękno Czech

, Katarzyna Zastocka

Pierwszego dnia wyjedziemy z Białegostoku by udać się na niezapomnianą wycieczkę do Czech. Najpierw udamy się do Pragi, zwiedzimy Zamek Praski, zw Zamkiem na Hradczanach. Jest on największym zamkiem na świecie zapisanym do Księgi Rekordów Guinessa. Jest także najczęściej zwiedzanym czeskim zabytkiem turystycznym. Podziwiając kompleks zamkowy udamy się także do Bazyliki i Klasztoru świętego Jerzego, . Następnym punktem zwiedzania kompleksu jest udanie się do  Katedry św. Wita,   to Jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej.

Następnie udamy się na Most Karola  jest on swoistym symbolem Pragi identyfikującym miasto. Dawniej nosił on nazwę "kamienny", a imieniem Karola nazwano go dopiero w 1870 roku. Założony w 1357 roku na miejscu romańskiego mostu Juditina (pochodzącego najprawdopodobniej z roku 1170). W XVII wieku na kamiennych balustradach mostu umieszczono 30 barokowych rzeźb przedstawiających świętych.

, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka

Pójdziemy też na Wzgórze Petrin, stanowi ono największą, doskonale zachowaną przestrzeń w granicach miasta Pragi, znajduje się tam widoczna z daleka kopia wieży Eiffela -.,jest  zaledwie 2 lata młodsza od oryginału i  pięć razy mniejsza ( 60 metrów i 299 stopni, to najwyższy obiektem tego typu w Czechach.  biorąc pod uwagę wysokość wzgórza, szczyt Petrzyńskiej Wieży jest położony wyżej od paryskiej.

Drugiego dnia zwiedzimy m.in Mariańskie Łaźnie. Perełką miasta jest 138-metrowa neobarokowa żeliwna kolumnada z roku 1889 r. Najpiękniejsza w Czechach kolumnada,jest tam również Krizikova Fontanna, śpiewająca fontanna  jest unikatem na skalę europejską, zachwyca wszystkich turystów przybywających do Pragi. Odwiedzimy też Pilzno, gdzie znajduje się Browar Prazdroj, w którym warzy się piwo pilsner Do browaru prowadzi droga przez XIX-wieczny łuk triumfalny, wykonany w stylu empire a także zoo, w którym na wzór wielu europejskich miejscowości znajduje się też Park Dinozaurów.

, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka

Ostatniego dnia odwiedzimy Czechy Północne, Czeska Szwajcarie, czyli do park narodowego chroniącego fantastycznie ukształtowane skały, to region najlepiej zachowanej części Wyżyny Dieczyńskiej, występują tam unikatowe, piaskowcowe, skalne miasta, które stanowią części Łabskich Piaskowców   .Cały teren Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, pod względem zajmowanego obszaru oraz minimalnego zaludnienia, jest unikalnym regionem na skalę Europejską. Udamy się także do Teplickiego Skalnego Miasta. Dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Obfitują tu liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wierza Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych. Odwiedzimy także Darkowiczki, czyli jeden z tzw. dużych bunkrów, pozostałych z pasa umocnień budowanych przez Czechosłowację dla ochrony przed atakiem niemieckim w latach 1935–1938.

Zobaczymy tam również Zamek Lešná, mogę tylko dodać, że wokół zamku rozciąga się romantyczny park angielski z roślinnością pochodzącą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on uznawany za jeden z najcenniejszych parków zamkowych na Morawach.

, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka

Przy okazji zwiedzimy też Zamek Czerwona Lhota, pierwotnie była to gotycka twierdza, podczas kolejnej przebudowy otrzymała charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa Czerwona Lhota. Ten niezwykły bajkowy zamek otacza park angielski.

Ostatniego dnia będziemy wyruszać z Czech w kierunku Białegostoku i to już koniec naszego zwiedzania 🙂

, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
, Katarzyna Zastocka
Avatar użytkownika Katarzyna Zastocka
Katarzyna Zastocka
Komentarze 0
2013-06-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Pilzno

Teplice

Praga, Czechy Północne i Zachodnie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024