Spacer po Rzymie

Schody Hiszpańskie, marta.raczkowska018

I DZIEŃ: Koloseum i Łuk Konstanta Wielkiego:
Koloseum to wielka, historyczna budowla w Rzymie, znana i rozpoznawana na całym świecie od lat. Dawniej Koloseum nosiło nazwę Amfiteatr Flawiuszów. Budowla zachwyca ogromem i nowoczesnością. W latach świetności mieścił około 70 tysięcy widzów. Ma kształt eliptyczny, cztery wysokie kondygnacje które razem mają niemal 50 metrów. Koloseum Posiada wiele pomieszczeń (słynne łaźnie, pomieszczenia dla gladiatorów i dzikich zwierząt) i system korytarzy pod areną. Odbywały się tam słynne walki gladiatorów z dzikimi zwierzętami, na śmierć i życie. Miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan (od 1744 roku  w Wielki Piątek odbywa się tam droga krzyżowa). Od 2007 roku Koloseum jest jednym z nowych cudów świata. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością.
Łuk Konstanta Wielkiego znajduje się obok Koloseum. Powstał w latach 312 – 315 dla uhonorowania dziesięcioletniego panowania cesarza Konstanta. Łuk ma wys. 20 m i szer. 25. Ma trzy przeloty: dwa małe boczne i jeden duży środkowy. Płaskorzeźby przedstawiają zwycięskie hołdy, sceny polowań, sceny polowań, sceny batalistyczne oraz oddawania ofiar bogom.

II DZIEŃ: Schody Hiszpańskie:
Schody Hiszpańskie są dziełem: Francesco de Sanctis i Alessandro Specchi. Ich budowa została ukończona w 1725 roku i zostały uroczyście zainaugurowane przez papieża Benedykta XIII. Na szczycie schodów położony jest XVI-wieczny kościół św. Trójcy (Trinita dei Monti). Schody cieszą się wielką popularnością wśród mieszkańców i turystów. Odbywają się na nich liczne pokazy mody, imprezy, w tym całoroczna szopka bożonarodzeniowa. U stóp schodów znajduje się mała fontanna, która została wykonana w 1623 r. przez Pietro Berniniego, ojca znanego Giovanni Lorenzo Berniniego. Jej nazwa, Fontanna Barcaccia, oznacza łódkę, bowiem fontanna została zbudowana ku pamięci powodzi w 1589 roku w miejscu gdzie Tyber wyrzucił łódkę. Schody Hiszpańskie wraz z kościołem i fontanną znajdują sie przy Placu Hiszpańskim.

Plac Św. Piotra, marta.raczkowska018
Plac Św. Piotra, marta.raczkowska018

III DZIEŃ: Watykan jest najmniejszym na świecie państwem- miastem, jest stolica władz kościoła katolickiego. Tutaj rezyduje papież. Watykan utrzymuje się z turystów odwiedzających słynne muzea. Znajduje się tutaj plac wraz z Bazyliką Św. Piotra, galerie, muzea, Papieska Akademia Nauk, Obserwatorium Watykańskie oraz przepiękne Ogrody Watykańskie.
Bazylika Św. Piotra:
Bazylika Świętego Piotra to olbrzymi rzymsko katolicki kościół znajdujący się w Watykanie na placu św. Piotra. Jest to jeden z największych kościołów na świecie i jedno z najświętszych miejsc dla każdego katolika.Bazylika powstałą w miejscu wcześniej zbudowanej przez Konstantyna Wielkiego bazyliki, która była świątynią położoną w miejscu pochówku św. Piotra, który w miejscu był ukrzyżowany. Bazylika stała się miejscem pielgrzymek chrześcijan i zaczęły się pojawiać w tym miejscu inne obiekty dając swój początek Watykanowi. Budowę nowej bazyliki rozpoczęto w 1506 roku i zlecono ją Bramantemu, który zaprojektował od nowa świątynie, która miała plan greckiego krzyża i była z kopułą nad przecięciem naw. W trakcie budowy, gdy zabrakło Bramantego, budowę kontynuował Rafael, który wprowadził nieco zmian W 1546 roku budowlą zajął się Michał Anioł, który w końcu powrócił do projektu oryginalnego z pewnymi modyfikacjami czyniącymi świątynie bardziej monumentalną i zwartą. Po kolejnych zmianach w końcu Bazylikę Świętego Piotra poświęcono w 18 listopada 1626 roku przez papieża Urbana VIII. W podziemiach Bazyliki znajdują się groby papieży, spoczywa tam również Jan Paweł II.
Plac Świętego Piotra:
Piazza San Pietro to wspaniały plac otoczony kolumnadą Berniniego, który otwiera się na fasadę Bazyliki. Od drugiej strony plac wychodzi na Via della Conciliazione.Wspaniały plac był zaprojektowany przez Berniniego, otacza go portyk – czterorzędowa kolumnada zwieńczona attyką, na której umieszczone są posągi 140 świętych. W śród nich jeden należy do polaka, św Jacka Odrowąża. Sposób w jaki został zbudowany plac z otaczającą go kolumnadą związany jest z chęcią ogarnięcia wszystkich przez kościół, co jest wpływem kontrreformacji.
Centralne miejsce placu zajmuje obelisk z dawnego Cyrku Nerona. Wraz z podstawą i krzyżem mierzy on niemal 40 metrów i został sprowadzony do Rzymu przez Kaligulę. Na placu ustawiono też dwie fontanny. Plac jest bardzo ważnym miejscem dla wiernych odwiedzających Stolicę Apostolską. Służy on zgromadzeniom i uroczystością kościelnym. Co środę odbywają się na nim audiencje generalne, czyli spotkania papieża z wiernymi. Jest to tradycja, którą zapoczątkował Pius XI, który chciał być bliżej pielgrzymów przybywających w to święte miejsce. Pogrzeb Jana Pawła II przyciągnął na plac aż 5 milionów wiernych pragnących pożegnać papieża.

IV DZIEŃ: Plac Navona:
Plac Navona (Piazza Navona) powstał na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. Służył on jako miejsce, gdzie odbywały się zawody sportowe i wyścigi rydwanów.W XVII wieku papież Innocenty X podjął decyzję o przebudowaniu pozostałości po stadionie i zlecił opracowanie projektu rozbudowy placu architektowi Francesco Borromini. Przed ukończeniem budowy kościoła, w latach 1647 – 1651, Giovanni Lorenzo Bernini zbudował w centralnej części Placu fontannę Czterech Rzek (dei Quattro Fiumi). Fontanna powstałą wokół sprowadzonego z Egiptu obelisku który pochodził z Cyrku Maksencjusza. Postacie wyrzeźbione na fontannie symbolizują rzeki z czterech kontynentów i jest to Dunaj, Nil, Ganges i la Plata. Na placu znajdują się jeszcze dwie fontanny, Neptuna oraz del Moro.

Schody Hiszpańskie, marta.raczkowska018
Schody Hiszpańskie, marta.raczkowska018

V DZIEŃ: Panteon w Rzymie:
Panteon to okrągła świątynia wybudowana na Polu Marsowym. Budowla powstała na ruinach, zniszczonego w wyniku wielkiego pożaru Rzymu, Panteonu, który został wybudowany przez zięcia cesarza Oktawiana Augusta. Pracami budowlanymi kierował znakomity architekt i inżynier Apollodoros. Od VII wieku świątynia jest kościołem katolickim pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników (Santa Maria ad Martyres). Podarowana została papieżowi Bonifacemu IV przez cesarza wschodnio-rzymskiego Fokasa, dzięki czemu nie została zniszczona jak inne świątynie starożytnego Rzymu. W późniejszych czasach przeszedł kilka przebudowań i został odnowiony w okresie renesansu przez Rafaela Santiego, który został tam pochowany. Panteon przez wiele lat był największą budowlą kopułową na świecie. Do dzisiaj jest jednym z najstarszych i najciekawszych budowli jakie zachowały się z czasów starożytnego Rzymu.

VI DZIEŃ: Fontanna di Trevi:
Fontana di Trevi: to najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Fontanna ma formę fasady budynku, który ma 20 metrów wysokości. Centralnym jej punktem jest postać Neptuna oraz dwa trytony symbolizujące Kastora i Polluksa. Neptun prowadzony jest rydwanem przez dwa hipokampy (pół koń pół ryba), z których jeden swoją narowistą postawą symbolizuje sztorm a drugi spokojem ciszę na morzu. Za nimi znajdują się dwie kobiety będące alegoriami obfitości i zdrowia a statuy umieszczone na balustradzie symbolizują pory roku. Nazwa pochodzi od legendy, w której rzekomo dziewica imieniem Trevia odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Inna legenda głosi, ze wrzucenie monety, przez ramię do tyłu, zapewnia powrót do Rzymu. Co ważne, istotna jest ilość monet, ponieważ jedna zapewnia powrót, ale już dwie romans, a trzy ślub. By nie zasypać całkowicie fontanny, pieniądze są wyławiane i przeznaczane na utrzymanie zabytków miasta.

Plac Navona, marta.raczkowska018
Plac Navona, marta.raczkowska018
Plac Navona, marta.raczkowska018

VII DZIEŃ: Forum Romanum:
Froum Romanum w języku polskim znaczy Rynek Rzymski. Jest to najstarszy plac w Rzymie i pełnił on rolę politycznego, religijnego i kulturalnego ośrodka w mieście. Tam kiedyś odbywały się najważniejsze uroczystości.W okresie cesarstwa rzymskiego forum znacznie się powiększyło i rozbudowało i stanowiło centrum życia towarzyskiego, politycznego i kulturalnego. Wzniesiono tam wiele świątyń. Zbudowano też kolejne fora cesarskie (Forum Cezara, Trajana, Wespazjana i inne), które razem stanowiły zwarty kompleks. Forum Romanum przestało pełnić swoją rolę po całkowitym zdewastowaniu w czasie zdobycia Rzymu przez Wizygotów w 410 roku. Przez kolejne stulecia, choć upadły, nadal był miejscem gromadzącym Rzymian. Później uległo dalszej dewastacji, a jego elementy nierzadko były budulcem innych budowli miasta. Zajęto się nim dopiero w 1803 roku kiedy rozpoczęto prace wykopaliskowe. Z pewnością Forum Romanum jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy kto uwielbia historię mógł poczuć to miejsce, które było świadkiem całej historii Rzymu.

Panteon, marta.raczkowska018
Koloseum, marta.raczkowska018
Panteon, marta.raczkowska018
Koloseum, marta.raczkowska018
Panteon, marta.raczkowska018
Łuk Konstanta Wilekiego, marta.raczkowska018
Fontana di Trevi, marta.raczkowska018
Łuk Konstanta Wilekiego, marta.raczkowska018
Fontana di Trevi, marta.raczkowska018
Łuk Konstanta Wilekiego, marta.raczkowska018
Fontana di Trevi, marta.raczkowska018
Plac Św. Piotra, marta.raczkowska018
Fontana di Trevi, marta.raczkowska018
Forum Romanum, marta.raczkowska018
Bazylika Św. Piotra, marta.raczkowska018
Forum Romanum, marta.raczkowska018
Ogrody Watykańskie, marta.raczkowska018
Forum Romanum, marta.raczkowska018
Plac Św. Piotra, marta.raczkowska018
Schody Hiszpańskie, marta.raczkowska018
Plac Św. Piotra, marta.raczkowska018
Schody Hiszpańskie, marta.raczkowska018
Bazylika Św. Piotra, marta.raczkowska018
Avatar użytkownika marta.raczkowska018
marta.raczkowska018
Komentarze 0
2013-06-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Rzym

Rzym

Rzym

Rzym

Rzym

Rzym

Rzym

Rzym

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024