Turystycznie po Zakopanym :)

, Asia Jarmocik

Plan naszej wycieczki dwudniowej wycieczki po Zakopanym :

NIEDZIELA:

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

7.30- Śniadanie w Schronisku "Murowaniec"

8.30- Wyruszamy na Krupówki

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

Główny deptak miasta należy do najbardziej znanych w kraju. Można powiedzieć że w Zakopanem wszystkie drogi prowadza do Krupówek.

Spacer po Krupówkach rozpoczynamy od tzw. dolnych Krupówek, czyli od skrzyżowania z ulica Nowotarską i dość szybko zorientujemy się, że są one dosłowną ilustracją żywiołowego rozwoju miasta. Za nimi po lewej stronie regionalne stragany, a za nimi wznosi się strzelista kamienista sylwetka kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświetszej Rodziny. Powstał on w 1877-96r. jest autorstwa Kazimierza Wokulskiego. Po lewej stronie (na rogu ul. Nowatorskiej) stoi budynek z 1885r. w którym mieścił się pierwszy w Zakopanem hotel, spod którego uruchomiono pierwszą regularną linie komunikacyjną. Przez wiele lat po wojnie przeznaczony do rozbiórki, dziś odrestaurowany jest charakterystycznym punktem Krupówek. Po przeciwnej stronie ulicy, za regionalnymi straganami handlowyi i gastronomicznymi, znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego (Krupówki 10). Budynek zbudowano w latach 1913-22. W salach na parterze znajdują się zbiory etnograficzne, na pietrze zbiory geologiczne, fauna i flora tatrzańska. Przez mostek wraamy do głownego deptaka wychodząc na wprost hotelu i karczmy "Sabała" zbudowanego na niewielkiej skarpie. Naprzeciw stoi wybudowany w 1901r. przez Władysława Zamoyskiego "Bazar Polski". Obiecnie mieszczą się tu "Delikatesy" i Miejska Galeria Sztuki (Krupówki 41). Skrzyżowanie z ulicami Piłsudskiego i Staszica to najlepszy punkt widokowy z Krupówek na Giewont. Przez środek niewielkiego placyku płynie Foluszowy Potok, utworzono tu małe oczko z mostkiem, jest to miejsce chętnie wykorzystywane do robienia pamiatkowych zdjęć z "Giewonten w tle". Spacerując dalej napotykamy wiele ciekawych obiektów, niektóre z nich zbudowano w stylu "uzdrowiskowym", np. willę "Poraj" (Krupówki 50), pochodzącą z 1887r. czy stojący obok "Kasprowy Wierch". Po lewej stronie willa "Ślimak" (Krupówki 77), zbudowana w 1903r. przez Jędrzeja Ślimaka w stylu zakopiańskim.

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

15.00- czas wolny, spacerowanie i zakupy pamiatek

17.00- powrót do Schroniska

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

18.30- obiadokolacja, spotkanie rekreacyjne z innymi wycieczkami w Schronisku

22.00- cisza nocna

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

NIEDZIELA:

Przez Zakopiańską Starówkę:

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

8.00- śniadanie

9.30- wyruszamy na Zakopiańską Starówkę:

, Asia Jarmocik
, Asia Jarmocik

Ulica Kościeliska bywa nazywaa zakopiańską starówką, zabytkowe domy i obejścia znajdujące się po obu stronach ulicy pochodzą z połowy XIXw. lub przełomu ubiegłego stulecia. Dawne centrum miasta skupiało się wokół zbudowanego w 1847r. kościoła, dzisiaj nazywanego starym kościółkiem. W jego sąsiedztwie powstały pierwsze sklepy, karczmy, szkoła i targowisko. U zbiegu ulic Kościeliskiej, Nowotarskiej i Krupówek zbudowano przejście podziemne dla pieszych, które bezpiecznie połączyło Krupówki z ulicą na Gubałówkę, prowadzącą na targ miejski i do dolnej stacji kolejki szynowej. Po prawej stronie jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego- stary kościółek po wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, wybudowany w 1847r. w latach późniejszych rozbudowany. Za kościołem, przy ścieżce na cmentarz stoi niewielka kapliczka, zwana kaplicą Gąsieniców, która jest najstarszym zabytkiem sakralnym Zakopanego. Kamienna, kryta gontem i zwieńczona sygnaturką. Została zbudowana ok. 1800r przez Pawła Gąsienicę. Za ta kaplicą znajduje się miejsce niezwykłe. To cmentarz na Pęsowym Brzyzku, do którego prowadzi brama zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Pochowane sa tu osoby zasłużone dla Podhala, Zakopanego i kraju. Spoczywa ty m.in. Kornel Makuszyński. Wracamy do ulicy Kościeliskiej... Idziemy prawą stroną wąskim chodnikiem, mijamy stare domy góralskie, na wielu z nich umieszczone są tablice do jakiej rodziny dom nalezy i kiedy powstał. Przy ulicy Kościeliskiej 12 znajduje się oryginalna zagroda rodziny Gąsieniców Nawsiówm wybudowana ok. 1850r. przez Jana Gąsienice Walczaka. Idąc dalej na zachód ul. Kościeliską, pod numerem 18 znajduje się willa Koliba-pierwszy budynek projektowany i wykonany w stylu zakopiańskim, obecnie siedziba Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. Nieco dalej, po lewej stronie ul. Kościeliskiej pod nr 35 znajduje się budynek Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Obok stoi piekna willa "Cicha", zbudowana przez rodzinę Gąsieniców Sobczaków w 1880r. Mijamy skrzyżowanie z Drogą do Rojów, a tuż za nim znajduje się zabytkowa zagroda Gąsieniców Sieczków, tablica informuje że w 1866r. przebywał w niej Józef Ignacy Kraszewski. Powoli zbliżamy się do Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach. W 1976r. postwał tu ośrodek duszpasterski, który wkrótce stał się zalążkiem niezależności i odnowy intelektualnej. W końcu lat 80 rozpoczęto budowę ogromnego kościoła, mającego stanowić wotum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie w 1981r. I tu właściwie nasz spacer mógłby się zakończyć. Jednakże dla tych, którzy wytchneli nieco podczas chwil zadumy lub modlitwy proponujemy krótki spacer (1km), do domu Jana Krzeptowskiego Sabały- najsłynniejszego z górali. Spacer ulicą Kościeliską do Krzeptówek jest niezwykle interesujący, ze względu na ciekawą i oryginalna architekturę, droga była czasami dość uciążliwa ze wzgledu na duży ruch i hałas.

13.00- Czas wolny, zakupy i pamiątkowe fotografie

15.00- Obiadokolacja w Schronisku

17.00- Wyjazd do domu.

Asia Jarmocik
Komentarze 0
2013-06-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Zakopane- spacer po Krupówkach i przez starówkę;)

Zakopane

Zakopane

Góry Tatry

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024