Poznajmy piękno Mazur !

Giżycko - wieża ciśnień, Nnn

Kraina Wielkich Jezior nieodmiennie kojarzy się z latem, roziskrzonymi taflami jezior i ogromnymi borami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie- żeglarze szerokie wodne przestrzenie, miłośnicy natury wspaniałą przyrodę i dzikie ostępy, pasjonaci historii wieloetniczną przeszłość zamkniętą w zabytkowych budowlach i legendach.

Dzień I

Ryn - Zamek Krzyżacki, Nnn
Ryn - Zamek Krzyżacki, Nnn

(Białystok-> Mikołajki)

Trasę naszej wycieczki zaczniemy od przejazdu do Mikołajek- jednej z najbradziej znanych miejscowości mazurskich, obleganych co roku przez tysiące turystów. Nazywane często Perłą Mazur. To niewielkie miasto położone nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, w okresie wakacyjnym jest wręcz oblężone przez wodniaków i żeglarzy z całej Polski, i nie tylko. Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski. Jest tu przystań Żeglugi Mazurskiej oraz mikołajska przystań żeglarska (uważana za jedną z najlepszych w kraju), do której w sezonie przybijają tysiące żaglówek. Są tu liczne wypożyczalnie jachtów, łodzi motorowych i kajaków. Niewątpliwie największą zaletą miasta jest położenie nad Śniardwami, największym jeziorem mazurskim, określanym mianem mazurskiego morza. Połączone z okolicznymi jeziorami przesmykami daje wspaniałe możliwości żeglowania.

Giżycko - wieża ciśnień, Nnn
Giżycko - wieża ciśnień, Nnn

Po odpoczynku z pewnością wybierzemy  się nad Jezioro Łuknajno ( ok.5 km od Mikołajek), które przez UNESCO uznane zostało za światowy rezerwat biosfery, jako istotny dla życia i rozrodu ptaków w skali świata obszar wodno-błotny. Dodatkową atrakcją jest samochodowy Rajd Polski, którego baza jest w Mikołajkach od 2005. Rajd ten jest drugim, po Monte Carlo, najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Na turystów spragnionych nie tylko rekreacyjnych i sportowych wrażeń czeka Muzeum Reformacji Polskiej, gdzie zobaczymy kancjonały ewangelickie, postylle i Pisma Święte z XVII-XIX wieku.

Dzień II

Ryn - Zamek Krzyżacki, Nnn
Giżycko - taras widokowy na wieży ciśnień, Nnn
Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, Nnn

(Mikołajki-> Ryn-> Święta Lipka-> Gierłoż-> Giżycko)

W dniu następnym z Mikołajek odrazu wyruszamy w stronę Giżycka, jednakże po drodze zwiedzimy parę ciekawych miejsc.

Giżycko, Nnn
Giżycko, Nnn

Pierwszym punktem drugiego dnia naszej wycieczki jest przepiękny zamek w Rynie. Zamek zbudowano na wzgórzu najprawdopodobniej w miejscu istniejącego niegdyś galindzkiego grodu, pomiędzy dwoma jeziorami, z których jedno - Ołów, stanowiło naturalną fosę. Ponoć jezioro i zamek przypominały Krzyżakom rzekę Ren (Rhein) i.zamki nad nią stojące - stad być może wzięła się nazwa Ryn - ale to tylko legenda. Jak było na prawdę- nikt nie wie. Zamek w Rynie – położony na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołowskim, mieści się przy Placu Wolności.Zbudowany w stylu gotyckim przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Winricha von Kniprode w 2 połowie XIV wieku na planie czworoboku z dziedzińcem, w miejscu drewnianej warowni. Był siedzibą komturów, później wójtów krzyżackich. U schyłku XIV wieku komturem na zamku był Konrad von Wallenrode, który zainspirował Adama Mickiewicza do napisania poematu "Konrad Wallenrod". Po 1525 był siedzibą starostów książęcych. W 1853 przebudowany na więzienie. Zachowały się liczne fragmenty pierwotnego założenia. m.in. wieża z klatką schodową i sklepienia piwniczne. Obecnie Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe "Zamek - Ryn" (hotel, restauracja, Centrum Rekreacji).

Następnie udamy się do Świętej Lipki, gdyż będąc na Mazurach koniecznie warto tam zajechać. Jest to niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z.powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy". Święta Lipka - to sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. W ostatnich latach Święta Lipka stała się także miejscem wypoczynku i rekreacji. Lasy i jeziora przyciągają coraz większe rzesze wczasowiczów.

Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, Nnn
Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, Nnn

Następnym punktem o który warto zahaczyć po drodze do Giżycka jest z pewnością Gierłoż. Znajduje się tam dawna kwatera Hitlera. W Europie istniało kilka kwater głównych Wodza Trzeciej Rzeszy. Większość wojennych kwater, tak jak Wilczy Szaniec, znajdowało się w oddaleniu od dużych miast, wewnątrz dużych kompleksów leśnych, otoczonych jeziorami i bagnami co ułatwiało ukrycie przed oczami pilotów i prawie niemożliwy dostęp lądem. W lipcu 1940 roku twórca "Organisation Todt", 50-letni gen. mjr dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Die Görlitz (Gierłoż). Inżynierowie Todta byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów. Dlatego to właśnie jemu zlecono przygotowanie jednego z najsłynniejszych i najtajniejszych obiektów II Wojny Światowej - kwatery kętrzyńskiej nazwanej "Wilczym szańcem" - "Die Wolfschanze".  Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na Hitlera. W czwartek 20 lipca 1944r. dokładnie o godzinie 12:42 potężny wybuch wstrząsnął kwaterą, w powietrzu fruwały framugi okienne i urwane gałęzie. Bombę z opóźnionym zapłonem przywiózł przybyły na naradę z Berlina pułkownik Claus von Stauffenberg. Eksplozja nie zabiła jednak Hitlera. Doznał on tylko niewielkich obrażeń i był w stanie jeszcze tego samego dnia przyjąć przybyłego z wizytą Mussoliniego.

Na sam koniec drugiego dnia naszej wycieczki po malowniczych Mazurach udajemy się już bezpośrednio do Giżycka.

Giżycko, Nnn
Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, Nnn
Giżycko - rejs statkiem, Nnn

Dzień III

(Giżycko -> Białystok)

Mikołajki, Nnn
Mikołajki, Nnn

W Giżycku niewątpliwie przejdziemy do odwiedzenie twierdzy Boyen oraz wieży ciśnień.

Trasa wycieczki obejmuje zwiedzanie zbudowanej w XIX wieku pruskiej twierdzy obronnej, niewątpliwie największej atrakcji turystycznej Giżycka. Twierdza Boyen powinna być obowiązkowym punktem na liście atrakcji podczas pobytu w Giżycku. Oczywiście, pod warunkiem, że skorzystamy z usług przewodnika. "Suche" mury nie wiele mówią i mogą same w sobie być dla większości osób nieciekawe. Jeśli jednak trafimy na energetycznego przewodnika-pasjonata, mamy szanse dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych rzeczy na temat XIX pruskiej armii, życia w koszarach, innowacyjnych rozwiązań wojennych, a nawet gołębi. Mimo, że twierdza nie zajmuje dużego obszaru, jej zwiedzanie może dojść nawet do 2 h. Obiekt nie jest niestety przygotowany dla wózków inwalidzkich, ale z wózkiem dziecięcym można sobie poradzić. Wieża ciśnień jest przykładem dobrze zagospodarowanego obiektu turystycznego o średniej atrakcyjności. Nie imponuje wysokością, ale dostarcza za to innych pozytywnych doznań, które sprawiają, że warto wydać te kilka złotych za wjechanie windą na szczyt.

Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, Nnn
Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne, Nnn

Dla chwili relaksu w Giżycku możemy odbyć jeszcze rejs statkiem. Natomiast pod koniec dnia wypoczęci, bogatsi w nowe doświadczenia i wspomnienia powracamy do Białegostoku.

 

, Nnn
Mikołajki, Nnn
Wilczy Szaniec- bunkry, Nnn
Mikołajki, Nnn
Gierłoż - Wilczy Szaniec, Nnn
Mikołajki, Nnn
Gierłoż - Wilczy Szaniec, Nnn
przystań Żeglugi Mazurskiej, Nnn
Gierłoż- Wilczy Szaniec, Nnn
Mikołajki, Nnn
Gierłoż - Wilczy Szaniec, Nnn
Wilczy Szaniec- Gierłoż fortyfikacje, Nnn
Mikołajki, Nnn
Giżycko - Twierdza Boyen, Nnn
Mikołajki- widok na hotel Gołębiewski, Nnn
Giżycko - Twierdza Boyen, Nnn
Jezioro Łuknajno, Nnn
Giżycko - Twierdza Boyen, Nnn
Jezioro Łuknajno, Nnn
Giżycko - Twierdza Boyen, Nnn
Ryn, Nnn
Avatar użytkownika Nnn
Nnn
Komentarze 0
2013-06-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Mikołajki

Mikołajki

Giżycko

Giżycko

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024