MOSKWA- STOLICA MOCARSTWA

, Katarzyna Jurska

Podobno Moskwę kocha się lub nie od pierwszego wejrzenia. Jak każda stolica bywa nielubiana przez tzw. prowincję. I chociaż głównego jej rywala, Petersburg, trudno nazwać miastem prowincjonalnym, to właśnie w Moskwie mocniej czuć tchnienie wielkiego świata. Największe miasto Europy, jego aglomeracja liczy ok. 15 mln ludzi, wielki świat, wielki biznes, wielkie pieniądze. A w sercu tego wielkiego miasta na Placu Czerwonym człowiek czuje się jakby trafił do nierealnego świata. Gmachy Kremla, kolorowe, cebulaste kopuły cerkwi przywodzą na myśl obrazki z rosyjskiej bajki. Obrót w tył - Mauzoleum Lenina- i z bajki przenosimy się w mniej sympatyczną rzeczywistość Związku Radzieckiego. Taka jest Moskwa – różnorodna, zaskakująca, inspirująca...

Kraje: Rosja,
Transport: pociąg
Ilość dni: 6

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Relacja z wycieczki:

Dzień 1
Wyjazd pociągiem do Warszawy a do Moskwy wyjazd z dworca Warszawa Centralna pociągiem sypialnym z przedziałami 4 osobowymi. Doba w pociągu- ale warto było🙂

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Dzień 2
Przyjazd do MOSKWY. Krótka autokarowa wycieczka objazdowa po Moskwie. Zakwaterowanie w hotelu.

Przerwa. Po niej ciąg dalszy zwiedzania: plac Czerwony, oglądanie z zewnątrz soboru Kazańskiego, cerkwi Wasyla Błażennego, Muzeum Historycznego, „Wierchnije Targowyje Riady” - Główny Powszechny Dom Towarowy (GUM), Mauzoleum Lenina, dalej przejazd wybrzeżem Sofijskim (panorama Kremla z drugiej strony rzeki Moskwy). Zwiedzanie największej świątyni prawosławnej (wewnątrz) - cerkwi Chrystusa Zbawiciela.

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Dalej zwiedzanie metrem: przejazd do wybudowanego w 1524 roku klasztoru Nowodziewiczego (zwiedzanie z zewnątrz), cmentarz Nowodziewiczy, na którym pochowani m.in. M. Bulhakow, W. Wysocki, M. Gogol, R. Gorbaczowa, W. Majakowski, B. Jelcyn i wielu innych znanych osobistości. Później na plac widokowy na Worobiowych Wzgórzach, z którego można podziwiać budynki Uniwersytetu MGU i całą panoramę miasta. Wycieczka kończy się krótkim spacerem moskiewskimi bulwarami i zwiedzaniem placu Teatralnego (oglądanie z zewnątrz Teatru Wielkiego, hotelu „Metropol&rdquo😉. Wszysto zapierające dech w piersi, ale w końcu jakże upragniony powrót do hotelu, obiadokolacja i lulu🙂.

Dzień 3
MOSKWA – po śniadaniu ciąg dalszy zwiedzania miasta z przemieszczaniem się metrem. Kreml z soborami, Zbrojownią z kolekcją koron carskich, jajek Faberge i tronów carskich, Armatą Carską (Car–puszka) i największym na świecie Dzwonem Carskim (Car–kołokoł). Galeria Trietiakowska – największy i zarazem najbardziej znaczący zbiór sztuki rosyjskiej, zwiedzanie najokazalszych stacji metra moskiewskiego, spacer słynnym Arbatem.

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Dzień 4
MOSKWA – po śniadaniu przejazd do SIERGIJEW POSAD -„rosyjska Częstochowa, zwiedzanie ławry z XVI w. Powrót do Moskwy. I w końcu jakżę upragniony przez nas czas wolny...

Siergijew Posad – największy klasztor w Rosji „rosyjska Częstochowa”. Pielgrzymi do dziś gromadzą się przed szczątkami „strażnika ruskiej ziemi” Sergiusza Radoneżskiego, nietkniętymi przed rozkład. Miasto kilka razy zmieniało nazwę, a w czasach radzieckich nazywano było Zagorskiem. Do 1969 r. miasto było zamknięte dla turystów z powodu prowadzonych tu ściśle tajnych badań z dziedziny obronności, m. in. mieścił się tutaj instytut badawczy zajmujący się bronią biologiczną. Sergijew Posad jest znany nie tylko jako ośrodek pielgrzymkowy, ale również jako miejsce „narodzin” znanej na całym świecie rosyjskiej lalki – Matrioszki.

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Dzień 5
MOSKWA – po śniadaniu wykwaterowanie. Transfer na dworzec i pozostawienie bagaży w przechowalni. Ciąg dalszy zwiedzania we własnym zakresie, tego co nas interesuje, ciekawi, oczym przeczytaliśmy, powrót do tego co nas ujęło, aczkolwiek o mikrosopijnym zasięgu. Wyjazd do Warszawy według rozkładu jazdy pociągu. Kolejna długa noc w pociągu.

Dzień 6
Przyjazd do WARSZAWY na godz. 18.00, powrót do Białegostoku

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Przydatne informacje:

Ceny biletów do muzeów moskiewskich wg cen 2012 roku (w 2013 r. mogą ulec zmianie):
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela – ok. 7 euro
Kreml – ok. 13 euro
Zbrojownia – ok. 22 euro
Diamentowy fundusz – ok. 16 euro
Państwowa Galeria Trietiakowska – ok. 11 euro
Klasztor Nowodziewiczy – ok. 6 euro
Przedstawienie w teatrze- ok. 30 euro
Nocny rejs po rzece Moskwa- 13 euro
Sergijew Posad – ok. 9 euro
Przedstawienie folklorystyczne – ok. 26 euro
Metro Moskiewskie – do 5 przejazdów ok. 3,5 euro

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Waluta
Obowiązującą waluta w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w Warszawie lub bezpośrednio w Moskwie. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty realizuje się w bankach lub kantorach: 1 Euro = ~ 42 RUB, 1 PLN = ~ 10 RUB, 1 USD = ~32 RUB. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.

Płatność kartą
W Rosji w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i pod. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Aby uzyskać wizę 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z co najmniej dwoma wolnymi stronami.

Tranzyt
Ponieważ pociąg do Moskwy jedzie przez terytorium Białorusi, konieczne jest wyrobienie tranzytowej dwukrotnej wizy białoruskiej. Aby uzyskać wizę należy: 1 aktualne kolorowe zdjęcie o rozmiarach 3 cm x 4 cm, wypełniony wniosek wizowy, kopię biletu kolejowego i wizy rosyjskiej.

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 2 godz. do przodu.

Pogoda
Podobna jak w Polsce, ale warto mieć ze sobą wygodne buty i kurtkę przeciwdeszczową.

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

Przykładowe ceny
Kawa, herbata - ok. 8 - 10 PLN, piwo 0,5 l - ok. 10 - 12 PLN, obiad dnia - ok. 25 - 40 PLN

Ważne
Do świątyń prawosławnych należy zabrać odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska

 

, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
, Katarzyna Jurska
Komentarze 0
2013-06-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Warszawa

Moskva

Moskwa

Moskwa

Moskwa

Moskwa

Moskwa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024