Wyprawa Egipska...

Uśmiechnij się, jesteś w Sharm El Sheikh!!!” – mówią do turystów Egipcjanie na ulicach tego miasta 🙂 Dla zwykłej studentki, taka podróż jest nie lada przygodą.. Sharm el Sheikh pulsuje życiem od wschodu do zachodu słońca.
No to zaczynamy! Cali i zdrowi wylądowaliśmy na lotnisku, gdzie stamtąd udaliśmy się do hotelu. Było już późno, więc postanowiliśmy zregenerować siły na następny dzień . No i co nas czeka? Cudooowny poranek... Od razu pobiegłam nam morze na spacer w tak upalny dzień 🙂 Morze było ogromne i przepiękne..Mnóstwo kolorowych ryb i coś na co bardzo czekałam- po śniadaniu udaliśmy się na nurkowanie! Rafy koralowe, ławice kolorowych ryb..Niesamowite przezycie. I caały dzień przeznaczyliśmy na leżakowanie i opalanko na plaży :d Wypoczynek- tego mi było trzeba.

Kolejne dni były bardzo podobne do poprzedniego- basen, plaża, spacer..Mmm aż ponownie się rozmażyłam 🙂 Postanowiliśmy następnego dnia wybrać się do Jerozolimy.
Jazda autokarem, i jesteśmy na mmiejscu.Święte Miasto zwane przez jego żydowskich mieszkańców „Jeruszalaim”, a przez arabskich „Al-kuds” – było zburzone, odbudowane, znowu zburzone i odbudowane, ponownie zburzone i odbudowane, przebudowane i jeszcze raz przebudowane. Z zaciekawieniem obserwuję te pokłady architektoniczne. Mijam wysokie palmy, przechodzę przez Bramę Damasceńską i po przekroczeniu murów wzniesionych przez tureckiego sułtana odnoszę wrażenie, że znalazłam się w innym świecie. Zaczynamy od góry oliwnej z panoramą na Jerozolimę..

Góra Oliwna wznosi się na wschód od Jerozolimy, przesłania sobą widok na góry Moabu i na Pustynię Judzką. Od Jerozolimy oddziela ją Dolina Cedronu. Góra Oliwna jest najbardziej na południe wysuniętym cyplem Wzgórz Beniamina, z którymi łączy się poprzez Górę Skopus.
Dalej, ściana płaczu sprawiająca ogromne wrażenie. jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. Ściana Płaczu jest częścią Świątyni Jerozolimskiej (muru herodiańskiego), odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga.W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.



Kolejnym punktem jest Grób Panieński, któryznajduje się w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w miejscu, gdzie znaleziono domniemany grób Jezusa Chrystusa.W centrum rotundy znajduje się dwuczęściowa kaplica . Przez niewielkie drzwi wchodzi się najpierw do tzw. kaplicy Anioła z centralnie usytuowanym kwadratowym ołtarzykiem. Jego mensa zrobiona jest z fragmentu większego bloku skalnego. kaplicy Anioła wchodzi się do kolejnego, jeszcze mniejszego pomieszczenia, które miało być właściwą komorą grzebalną. W jej wnętrzu, po prawej stronie znajduje się wykuta w skale wnęka z kamienną płytą, na której miało zostać złożone ciało Jezusa zaraz po zdjęciu z Krzyża.W bazylice znajduje się pięć ostatnich stacji drogi krzyżowej.
Oprócz grobu Chrystusa w kościele znajduje się także Golgota, a więc skała na której wetknięto Krzyż w czasie ukrzyżowania Jezusa. Z dwóch stron dostać się można po niewielkich schodach na piętro kaplicy Golgoty, która podzielona na pół znajduje się pod opieką franciszkanów i mnichów greckich. Po stronie katolickiej znajdują się współczesne mozaiki przedstawiające Ofiarę Abrahama, płaczące niewiasty oraz ukrzyżowanie Chrystusa. Pomiędzy ołtarzem katolików i wierzchołkiem skały Golgoty umieszczona jest figura Matki Boskiej Bolesnej. Pośród wotów zdobiących czarną marmurową wnękę przechowywany jest ryngraf ofiarowany przez żołnierzy generała Andersa, którzy stacjonowali w Palestynie w okresie II wojny światowej.
