Po falach morza

, malwina milewicz

Weekend w Kołobrzegu można spędzić zarówno w otoczeniu przyrody, jak i zwiedzając - a w mieście jest co zobaczyć. Interesujące muzea, XVII-wieczne fortyfikacje oraz kościół barokowy z XIII wieku to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów w tym znanym nadmorskim mieście. Warto też spędzić czas w Parku Zdrojowym, a także skorzystać z oferty lotów widokowych w podmiejskim Podczelu.

Po kolei opisze moje przystanki wraz z krótką historią.

, malwina milewicz
, malwina milewicz

W pierwszym dniu odwiedziłam Kołobrzeskie molo, stanowiące jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcję miasta, ma długą i ciekawą historię. Pierwsza jego 100-metrowa wersja, kształtem przypominająca literę T, zbudowana została z drewna pod koniec XIX wieku. Już wtedy na końcu mola znajdowała się niewielka przystań dla małych żaglowców. II wojny światowej niestety historyczne molo już nie przetrwało. Wzniesione ponownie zostało w 1970 roku i od tego czasu stanowi najdłuższą - 220-metrową - żelbetonową konstrukcję w Polsce. Turystom molo oferuje spacer na wysokości 4,5 m nad poziomem morza, niezapomniane widoki oraz krótkie rejsy, na które można popłynąć z przystani, znajdującej się na jego końcu.

Następnie latarnie, która jest charakterystycznym obiektem tego nadmorskiego miasta. Jest udostępniona do zwiedzania. Obecny budynek pochodzi z 1945 roku i znajduje się na miejscu latarni morskiej wysadzonej przez Niemców. Po wejściu na górę można podziwiać panoramę okolicy, a także zobaczyć urządzenia służące do wysyłania sygnałów świetlnych. Jest wysoka na 26 metrów.

Kolejnym przystankiem była Teirdza Kołbrzeg - powstała w XVII wieku jako efekt rozbudowy i modernizacji fortyfikacji ówczesnego Kołobrzegu. Ogrywała ważna rolę, głównie ze względu na geostrategiczne i gospodarcze położenie miasta. Po tym, jak pod koniec XIX wieku straciła na znaczeniu jako twierdza morska, reaktywowana została w czasie II wojny światowej. Do dziś, pomimo ogromnych zniszczeń wojennych, zachowały się liczne fortyfikacje Twierdzy Kołobrzeg, nieustannie odwiedzane przez turystów. Warte zobaczenia są m. in.: Bastion Pommern z XVII wieku - malowniczo wkomponowany w obecnie istniejący Park im. gen. Henryka Dąbrowskiego, most obronny Batardeau oraz Fort Ujście z latarnią morską i kawiarnią w piwnicach. Ciekawym obiektem jest też tzw. Rotunda Solna z XIX wieku, kształtem przypominająca lunetę, wykorzystywana obecnie jako baza żeglarska, miejsce biwakowe oraz atrakcja turystyczna dla dzieci. Należy też wiedzieć, że Twierdza Kołobrzeg od XVII do XIX wieku funkcjonowała jako więzienie dla jeńców wojennych oraz więźniów politycznych.

Starówka w Kołobrzegu została doszczętnie zniszczona w 1945 roku. Dopiero w latach 80-tych wybudowano na jej miejscu kamienice, które nie są wierną kopią przedwojennej zabudowy. Starano się raczej oddać klimat staromiejskiej zabudowy, dyskretnie nawiązując do architektury dawnych epok. Na parterach kamienic działają puby, restauracje, sklepy. Starówka została wyłączona z ruchu samochodowego, a uliczki mają charakter deptaków oświetlonych w nocy stylowymi latarniami.

Kolejnym ciekawym miejscem jest oryginalna fontanna z granitową kulą wprawianą w ruch przez wodę. Znajduje się przed wejściem do ratusza. Podobno dotknięcie kuli przynosi szczęście. Kula o wadze półtorej tony symbolizuje glob ziemski.

Następnym przytsnakiem był Ratusz. Znajduje się przy głównym placu miasta. Jest przykładem architektury neogotyckiej w Kołobrzegu. Został wybudowany na piwnicach średniowiecznego budynku. Ma kształt litery C, z dziedzińcem w środku. Jest stylizowany na średniowieczny zamek obronny. Pośrodku znajduje się wieża z zegarem i herbem miasta. Pomiędzy filarami wmurowano pręgierz z XVI wieku.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Muzeum Miasta Kołobrzeg. Siedzibą muzeum jest XIX-wieczny pałac Braunschweigów. W jego wnętrzach zgromadzono zbiory związane z bogatą historią miasta. Wśród nich znajdują się eksponaty archeologiczne, przedmioty codziennego użytku mieszkańców miasta. Można tu zobaczyć także makiety miasta od najwcześniejszych wieków. W muzeum znajdują się zbiory sztuki zdobniczej. Ciekawa jest część wystawy poświęcona strojom i obyczajom plażowym.

Oraz... Muzeum Oręża Polskiego -  zajmuje się dziejami oręża od wczesnego średniowiecza do współczesności oraz historią miasta Kołobrzeg. Działa od 1963 roku. Już przy wejściu zwiedzający mogą zobaczyć XVIII-wieczne lufy armatnie. Ciekawą atrakcją jest wystawa związana z mundurami polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej. Do Muzeum należy również zacumowany w porcie okręt-muzeum ORP Fala.

Następnego dnia odwiedziłam Park Zdrojowy inaczej -  Park im. Stefana Żeromskiego - jest największym skupiskiem zieleni miejskiej w Kołobrzegu i pełni funkcję parku zdrojowego tutejszego uzdrowiska. Jest atrakcyjnie położony, tuż nad brzegiem morza. W parku rosną stare i rzadko spotykane okazy drzew. Zobaczyć tu można aleje wysadzane jaworami, topolami i jarząbami. W dalszej części park przechodzi w bujny las dębowy. Park został założony w XIX wieku.

Kolejnym przystankiem był Kościół św. Jana. Niewielki, jednonawowy kościół, jest najstarszą świątynią na Pomorzu. Jego budowę ukończono w 1222 roku. Wybudowano go w stylu romańsko-gotyckim. Ściany kościoła wykonane są z czerwonej cegły, nad całością góruje drewniana wieża z sygnaturką (niewielkim dzwonem).

Pałac z pięknym ogrodem w Budzistowie - następne miejsce warte obejrzenia. Pałac wybudowano w XIX wieku. Jego fasada jest bogato zdobiona kolumnami i innymi elementami. Po wojnie pałac przekazano na potrzeby PGR. Obecny właściciel odnowił go zgodnie ze stanem z XIX wieku i przeznaczył na elegancki hotel. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym. Znajduje się nad rzeką Parsętą, w niewielkiej odległości od morza.

Świetnym przeżyciem był  lot awionetką Podczele. W Podczelach przez długi czas znajdowało się lotnisko wojskowe. Obecnie z lotniska startują awionetki, które odbywają loty widokowe nad Kołobrzegiem i okolicami. Taki lot to niezapomniane przeżycie. Z lotu ptaka można zobaczyć Bałtyk, zabytki Kołobrzegu i okoliczne lasy. Na lotnisku Podczele organizowane są również loty motolotnią.

Tak wyglądała moja pełna atrakcji przygoda z Kołobrzegiem...
 

 

malwina milewicz
Komentarze 0
2012-12-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Nowa Starówka w Kołobrzegu

Molo w kołobrzegu

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Twierdza Kołobrzeg

Granitowa Kula Ziemska w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu

Muzeum Miasta Kołobrzeg

Muzeum Oręża Polskiego

Park zdrojowy

Kościół św. Jana

Pałac z pięknym ogrodem w Budzistowie

Kołobrzeg

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024