Szlakiem Orlich Gniazd

Szlakiem Orlich Gniazd, Judyta Karpińska

Dzień I

1. Zamek Korzkiew

Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie, Judyta Karpińska
Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie, Judyta Karpińska

Jest warownią rycerską znajdującą się w Korzkwi (ok 15 km na północ od Krakowa). Warto wejść na wieżę, z której rozciąga się malowniczy widok. Wieża powstała w XIV wieku. Kolejni właścieiele przebudowali ją, nadając jej stopniowo bardziej zamkowy kształt. Od XIX wieku obiekt popadł w ruinę, aż do 1997 roku, kiedy nowy właściciel postanowił go odbudować i odnowić. Obecnie zamek wchodzi w skład Korzewskiego Parku Kulturowego. Organizowane są na nim różnego rodzau imprezy, takie jak biesiady przy ognisku, pokaze tańców dworskich, czy turnieje rycerskie. 

2. Zamek w Ojcowie

Szlakiem Orlich Gniazd, Judyta Karpińska
Szlakiem Orlich Gniazd, Judyta Karpińska

Zamek powstał w II połowie XIV wieku. Dziś podziwiać można jego malowniczo położone ruiny. Budowla w przeszlości pelniła rolę warownego zamku Kazimierza Wielkiego, w okresie rozbiorów zaczął podupadać. W latach 80. XX wieku przeprowadzono renowację wieży, w której zobaczyć można ekspozycję poświęconą historii budowli. W zamku atrakcją turystyczną jest duch Skarbimir, ktorego - wedle legendy- Bolesław Krzywousty oślepił. Miała to być kara za porwanie ukochanej, wbrew jej woli.

3. Zamek w Pieskowej Skale

, Judyta Karpińska
Ruiny Zameku Smoleń, Judyta Karpińska
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy, Judyta Karpińska

Pieskowa Skała to zamek zbudowany na wapiennej skale. Uwagę przykuwa dziedziniec, którego XVI wieczne krużganki przypominają Wawel i Maczuga Herkulesa u jego podnuża. Zamek został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Zamek został przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym i był wówczas jedną z najpiękniejszych małopolskich rezydencji. Obecnie jest tu muzeum- filia Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Piaskowa Skała leży w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Ruiny Zamku Ogrodzieniec, Judyta Karpińska
Ruiny Zamku Ogrodzieniec, Judyta Karpińska

Dzień II

1. Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie

Zamek Korzkiew, Judyta Karpińska
Zamek Korzkiew, Judyta Karpińska

W Bydlinie można zobaczyć malowniczo położone ruiny średniowieczniego zamku rycerskiego. Leżą one na Szlaku Orlich Gniazd. Uczeni twierdzą, że zamek pełnił funkcje świątyni. Pierwsze wzmianki o budowli sięgają końca XIV wieku. Zamek wielokrotnie ulegał zniszczeniu, a od XVIII wieku sukcesywnie popadał w ruinę. Do dziś zachowały się jedynie potężne fragmenty kamiennych ścian, pozostalości murów obwodowych i rowy po fosie. Zimą ruinę widać nawet z dala, latem skrywa się w zielonej gęstwinie.

2. Rezerwat przyrody z ruinami Zamku Smoleń

Zamek Bobolice, Judyta Karpińska
Ruiny Zamku Bąkowiec, Judyta Karpińska
Zamek w Pieskowej Skale, Judyta Karpińska

Przepiękne polączenie uroków jurajskiej przyrody i historycznych zabytków. Rezerwat utworzono w 1959 roku na terenie wsi Smoleń. Centralnym punktem rezerwatu są ruiny XIV-wiecznego zamku Smoleń, należące do grupy Orlich Gniazd. Zamek, w trakcie swoich dziejów był kilkakrotnie niszczony, jednak ostatecznej dewastacji dokonali Szwedzi w 1655 roku. Na terenie rezerwatu znajdują sie również trzy pomniki przyrody nieożywionej.

3. Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Zamek Ojców, Judyta Karpińska
Zamek Ojców, Judyta Karpińska

Jedno z największych i najokazalszych Orlich Gniazd. Pierwsze umocnienia obronne powstały już prawdopodobnie w XII wieku, jednak właściwa, gotycka część zamku pochodzi z XIV wieku. Zamek posiada również swojego własnego ducha- Czarnego Psa z Ogrodzieńca, którym wedlug legendy ma być dusza kasztelana krakowskiego. Obecnie zamek został odrestaurowany i zaadaptowany na potrzeby zwiedzających. Odbywają się w nim liczne imprezy kulturalne, takie jak koncerty, wystawy czy turnieje rycerskie.

 

Dzień III

1. Ruiny Zamku Bąkowiec

W Morsku, na skalistym wzgórzu zobaczyć można skryte pomiędzy drzewami ruiny Zamku Bąkowiec. Dopiero w XX wieku zaczęto go nazywać zamkiem w Morsku. W latach międzywojennych do skały zamkowej dobudowano willę z malutkimi okienkami. Prowadzą do niej schodki z balustradą. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1389 roku.

2. Zamek Bobolice

Krolewski Zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przezx Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych "Orlimi Gniazdami", które chroniły zachodnią granice państwa od strony Śląska. 

3. Zamek w Olsztynie kolo Częstochowy

Góra zamkowa była kilkukrotnie wykorzystywana w polskich filmach. Z centrum Olsztyna do zamku podchodzi się krótką Ul. Zamkową, przy krótej skupiły się knajpy i sklepy. Wejście na teren warowni jest płatny, ale warto wydać kilka złotych, choćby za możliwość podziwnia wspaniałych pejzaży: od Jury Wieluńskiej przez Częstochowę po wzgórza w okolicach Zlotego Potoku. Na podstawie badań archeologicznych  stwierdzono, że ludzie odwiedzali Górę Zamkową już w paleolicie, kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Komentarze 0
2013-06-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Zamek Korzkiew

Zamek w Ojcowie

Zamek w Pieskowej Skale

Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie

Rezerwat Przyrody z ruinami Zamku Smoleń

Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Ruiny Zamku Bąkowiec

Zamek Bobolice

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy

Szlak Orlich Gniazd

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024