Toruń

, Piotr

Ludzie mówią: "Piękny Toruń..." i zapewne mają rację. Widzą w tym mieście najpiękniejszą w Polsce, oglądaną od strony Wisły i nastrojowo iluminowaną panoramę średniowiecznej części miasta, dom narodzin Mikołaja Kopernika , zacisze katedry św. Janów - miejsce chrztu wielkiego astronoma, mauzoleum królewny Anny Wazówny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny, unikalnej urody Ratusz Staromiejski. Toruń - jak każde miasto z bogatą historią - ma swoje magiczne miejsca. Turyści i torunianie wskazują na zaułek opodal Krzywej Wieży, łuki między kamienicami ul. Ciasnej, Bulwar Filadelfijski, Rynek Staromiejski,  ul. Szeroką, przytuloną do Starówki .

Do toruńskich klimatów należą także tradycyjne spotkania pod pomnikami Flisaka, grającego na skrzypcach żabom oraz Mikołaja Kopernika - tego, który "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". W mieście narodzin wielkiego astronoma naturalną rzeczą dla setek tysięcy widzów jest także wizyta na seansach toruńskiego Planetarium.   

, Piotr
, Piotr

Toruń to położone nad królową polskich rzek Wisłą, a zbiegiem głównych szlaków komunikacyjnych, 755-letnie średniowieczne miasto. Zawdzięcza swą popularność bogatej historii i rozlicznym zabytkom. Tysiące turystów z Polski i zagranicy przyjeżdża co roku podziwiać miasto Kopernika To wspaniałe miasto na weekendowy wypoczynek lub kilkugodzinne zwiedzanie.

Toruń czasami zwany jest miniaturą Krakowa, trzeba tu zawitać, aby poznać ducha tego miasta i przekonać się, że jego klimat jest prawdziwie oryginalny. Poczuj atmosferę wąskich brukowanych uliczek, wiekowych zabytków oraz obecność ducha Mikołaja Kopernika. Jeśli interesuje Cię zwiedzanie oraz historia to w Toruniu nie będziesz się nudził. Znajdziesz tutaj piękne wielowiekowe zabytki z bardzo bogatą historią .

, Piotr
, Piotr

Zapraszam zatem do miasta, o którym ludzie mówią: "Piękny Toruń..  Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od spaceru nad Wisłą, po Bulwarze Filadelfijskim, żeby zobaczyć panoramę miasta od strony rzeki. Bulwary nadwiślańskie, ciągnące się wzdłuż Wisły na całej długości murów miejskich i dalej, są jednym z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych torunian i turystów. Latem tłumnie wypełnione, pełne gwaru ludzi spacerujących i siedzących na stopniach, ławkach i w licznych ogródkach piwnych. Podziwiać stąd można m.in. zielony przeciwległy brzeg Wisły - min. wyspę Kępę Bazarową, porośniętą lasem łęgowym, stanowiącym rezerwat przyrody. Jest on także przystosowany do spacerów, znajduje się tu także punkt widokowy, skąd podziwiać można panoramę starówki. Kępa Bazarowa to kolejna z proponowanych promenad spacerowych.

Nie mniej urokliwy jest widok od strony bulwarów - ciągnące się wzdłuż ulicy średniowieczne mury obronne z bramami i basztami, zza których wyłaniają się kamienice, wieże i ruiny zamku krzyżackiego. , który powstał w latach 1233 - 36.
Do dzisiaj zachowały się jedynie części fosy zamkowej oraz dolne partie zamku głównego.

, Piotr
, Piotr
, Piotr

Na Stare Miasto wejdźmy przez Bramę Mostową (są tam metalowe tablice, można dowiedzieć się z nich, jakie były najwyższe stany wody na Wiśle od XVI do XIX wieku ). Jej zaokrąglone kształty są dostosowane do obrony przed ogniem artyleryjskim.

Dalej przy ul. Mostowej warto zatrzymać się przy budynku nr 14, czyli tzw. Pałacu Fengerów. To właśnie w tym domu urodził się ojciec chrzestny Fryderyka Chopina - Fryderyk Skarbek.

, Piotr
, Piotr

Sam kompozytor natomiast odwiedził tę kamienicę, o czym przypomina zawieszona na budynku tablica pamiątkowa. A w kamienicy z numerem 18 lata 20. spędziła Wisława Szymborska.

Pod nr 20 jest tzw. "Dom Papieża" - w tym miejscu nocował Jan Paweł II podczas wizyty w Toruniu. Najciekawszy budynek stoi jednak obok pod nr. 22. To jedna z niewielu średniowiecznych kamienic w Polsce z tak bogato ozdobioną fasadą. Ślady dawnej architektury są widoczne nie tylko na zewnątrz, ale również w oficynie budynku oraz w większości pomieszczeń

Ostatnia z kamienic, na którą warto zwrócić uwagę przy Łaziennej, ma numer 26. Najciekawszym elementem są dwa anioły w pofałdowanych szatach i z palmami w rękach, znajdujące się nad wejściem do budynku. Wielkie wrażenie na wszystkich robi także wyrzeźbiona w drewnie dębowym brama, pochodząca z 1640 roku.

Następnym miejscem wartym zwiedzania jest Katedra św Janów - fara staromiejska, obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku. Polecam zobaczyć bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne.

Idziemy dalej deptakiem na Szerokiej z  przepięknymi kamienicami , dotrzemy do Dworu Artusa  wzniesionego  w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury". ( w 1466 roku podpisano tutaj II pokój toruński)

Naprzeciw rozpościera się plac  Rynku Staromiejskiego, gdzie największym budynkiem jest ratusz, z 23-metrową wieżą. Obok jest pomnik flisaka, grającego na skrzypcach, otoczonego żabami. To wspomnienie legendy o flisaku, któremu udało się w trakcie plagi żab wyprowadzić dzięki swej grze tysiące płazów z miasta.

Z drugiej strony ratusza stoi prawdziwa wizytówka Torunia – pomnik Mikołaja Kopernika. Żeby zobaczyć i zwiedzić jego dom, należy przejść na ul. Kopernika.

Kiedy już zobaczymy te atrakcje, warto wybrać się na ulicę Panny Marii. Stoi tam kolejna chluba Torunia - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia pochodzi z XIII wieku i początkowo była drewniana, a dopiero po kilkuset latach została gruntownie przebudowana i wymurowana. Jako że jest to kościół franciszkański, nie posiada jednej dużej wieży, tylko trzy małe. Od kilkunastu lat kościół jest odnawiany i remontowany. Warte zwiedzenia jest też mauzoleum królewny Anny Wazówny z 1636 .

Idąc ul. Piekary  możemy podziwiać tzw. Łuk Cezara - przebite kamienice dla usprawnienia komunikacji miejskiej na początku XX wieku. Dalej mijamy  Spichlerz gotycki z XIV wieku - zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym, oraz Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.

Stamtąd niedaleko pod Krzywą Wieżę, to dawna baszta miejska, która jest odchylona od pionu o prawie 1,5 metra. W XIV w., kiedy ją budowano, była prosta, ale piaszczyste podłoże sprawiło, że zaczęła się pochylać, aż ostatecznie oparła się na bardziej stabilnym podłożu.

To tylko niektóre perełki Torunia, nie można być w tym pięknym mieście i nie zobaczyć również Planetarium, kościoła św. Jakuba czy Parku Etnograficznego.Ale to zadatek na kolejną wycieczkę . Toruń to naprawdę piękne miasto, na każdym kroku spotykamy się z historią . Z pełną odpowiedzialnością mogę je polecić do zwiedzania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Komentarze 0
2013-06-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Toruń

Toruń

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024