Wycieczka po Sandomierzu!

Białystok -Sandomierz
Trasę wycieczki zaczniemy od wyjazdu z Białegostoku do Sandomierza. Gdy dojedziemy do Sandomierza pójdziemy na rynek miasta, by odbyć wieczorny spacer. Sandomierz to miasto położone na wysokiej, 65-metrowej skarpie nad Wisłą, przy ujściu Sanu. W X wieku istniała tu osada otoczona wałem obronnym, a już w XII wieku Sandomierz był stolicą księstwa, którym władał Henryk, syn Bolesława Krzywoustego. Zbudowano tu największą podówczas w całej Małopolsce kolegiatę. Prawa miejskie Sandomierz uzyskał w XIII wieku. Tutaj, w XVI wieku urodził się kompozytor Mikołaj Gomółka. Dziś miasto pełni głównie funkcje turystyczne, a wędrując uliczkami sandomierskiej starówki, można poczuć się jak w staropolskim grodzie. W centrum znajduje się pochyły rynek o wymiarach 120 m na 100 m, z XIV-wiecznym ratuszem. Dobudowana ośmioboczna wieża i przebudowa, nadały mu renesansowy charakter. Na południowej ścianie ratusza znajduje się zabytkowy zegar słoneczny. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Okręgowe. W pobliżu można oglądać fragmenty murów miejskich z dobrze zachowaną Bramą Opatowską. Z tarasu widokowego wieży można podziwiać panoramę. Planując średniowieczne miasto wyznaczono rejony dla poszczególnych rzemiosł. Godna zatem uwagi jest Podziemna Trasa Turystyczna o długości 470 m, prowadząca przez 34 piwnice kupieckie i rzemieślnicze. W Sandomierzu warto też zobaczyć katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z freskami w stylu bizantyjskim. Tu mieści się też dom Jana Długosza, obecnie siedziba Muzeum Diecezjalnego Sztuki Kościelnej. Na uwagę zasługuje kościół św. Jakuba, św. Pawła oraz Ducha Świętego. W tym ostatnim znajduje się cenna rzeźna Chrystusa Frasobliwego. W Sandomierzu jest wielkie bogactwo zabudowań klasztornych – klasztor Dominikanów, klasztor Benedyktynów i Reformatów. W mieście ma swoją siedzibę Muzeum Literatury i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. W najbliższej okolicy miasta można podziwiać liczne wąwozy lessowe, a wśród nich najbardziej znany, głęboki Wąwóz Królowej Jadwigi, o długości około 400 metrów

Zwiedzanie Sandomierza
Drugiego dnia zwiedzanie zaczniemy od Ratusza- wybudowano w XIV wieku w stylu renesansowym. Pierwotnie miał kształt wieży, po kolejnych rozbudowach zyskał kształt prostokątny zwieńczony attyką. Charakterystyczna wieża dobudowana została w XVII wieku. Na wieży umieszczono wizerunek orła z czasów Księstwa Warszawskiego. W chwili obecnej w jego wnętrzu mieszczą się sale ekspozycyjne Muzeum Okręgowego.

Później Brama Opatowska była jedną z czterech bram wjazdowych do miasta. Powstała w XIV wieku w stylu gotyckim. Została przebudowana w XVI wieku, wtedy też podbudowano ją i dodano zwieńczono attyką. Można wejść na 30-metrową wieżę.
Po bramie przejdziemy do Podziemnej trasy turystycznej- nazywana jest również sandomierskimi lochami. Jej długość wynosi około 500 metrów, a czas przejścia zajmuje 45 minut. Trasę oddano do zwiedzania w latach 70. XX wieku. Odcinek stanowi pozostałość biegnących niegdyś pod miastem korytarzy i Komor.



Ostanią atrakcją do zwiedzania będzie Kamienica Oleśnickich w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku. Jest bardzo dobrze zachowana. Akcentem charakterystycznym są podcienia i dwukondygnacyjne piwnice. Na tyłach budynku znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej. Obecnie mieści się tutaj poczta.
Sandomierz-Białystok

Ostatniego dnia zwiedzimy jeszcze Kościół św. Michała powstał w XVII wieku i jest barokowy. Należy do zespołu klasztornego benedyktynek. Świątynia jest jednonawowa ze sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi. Wewnątrz zachował się bogaty zespół tkanin. Obecnie w zespole klasztornym mieści się Wyższe Seminarium Duchowne. Później przejdziemy do Bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny powstała w XIV wieku w stylu gotyckim. Jest to świątynia halowa z wydłużonym prezbiterium. Wewnątrz można obejrzeć bogate wyposażenie z XV-XVII wieku. Na ścianach zachowały się oryginalne polichromie i freski. Ostatnie chwile w Sandomierzu sp\edzimy zwiedzając Latarnie Chocimską- pochodzi z XVII wieku. Według tradycji jej fundatorami byli rycerze sandomierscy wracający spod Chocimia. Ulokowana jest przy górnej bramie wjazdowej do Hotelu Sarmata. Jest to najstarsza latarnia miejska w Sandomierzu. Pierwotnie oświetlała jeden z wyjazdów z miasta,
A później wracamy do Białegostoku.
