Filmowy Piotrków

Jadąc na wesele do Buska-Zdroju zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek zjeżdżając z autostrady A1 w Piotrkowie Trybunalskim. Podróżując na południe Polski wielokrotnie przejeżdżaliśmy przez Piotrków . Jednak nigdy wcześniej nie zatrzymywaliśmy się w tym mieście. Tym razem z przyjemnością w piękny, słoneczny dzień, pospacerowaliśmy po piotrkowskim Starym Mieście. Zatrzymaliśmy się tuż przy Zamku. Zamek Królewski to właściwie wieża mieszkalna wybudowana na polecenie króla Zygmunta I Starego. Obecnie mieści się tam muzeum. Potem wolnym krokiem skierowaliśmy się na bardzo zatłoczony tego dnia Rynek. Trafiliśmy na otwarcie wielkiej imprezy , czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Miejskiego. Z tej okazji na wystawionej na Rynku scenie występowały dziecięce zespoły muzyczne, a wokół niej trwały rozgrywki w koszykówce oraz inne sportowe zabawy plenerowe. Na festiwal ten co roku zjeżdżają kapele podwórkowe z całej Polski. Wiele się działo, było bardzo wesoło i muzycznie, ale scena zasłaniała nam widok na piękne kamieniczki otaczające Rynek. Szkoda, bo nie sposób było zrobić wyraźnej fotki w tym pięknym miejscu.
Piotrków to miasto pełne zabytków, zwłaszcza kościołów i klasztorów. Obeszliśmy całą Starówkę co krok natykając się na ciekawe obiekty. Poza wspomnianym wcześniej zamkiem nie sposób ominąć tutaj kościoła i klasztoru Benedyktynów z cudownym obrazem Matki Boski Piotrkowskiej oraz kościoła św. Ksawerego z cudownym obrazem Matki Boski Trybunalskiej. Jest też kościół Matki Boskiej Śnieżnej przy klasztorze Dominikanek, a sam klasztor otaczają pozostałości dawnych miejskich murów obronnych.

Piękne jest Stare Miasto w Piotrkowie, jednak to miasteczko pozytywnie zaskoczyło mnie jeszcze innym ciekawym faktem. Okazało się, że jest to najbardziej filmowe miasto w Polsce! Ze zdumieniem doczytałam się, że nagrywano tu sceny do wielu filmów, nie tylko polskiej produkcji. Lista tych filmów jest naprawdę długa, przypomnę kilka z nich, tych najbardziej znanych:
„Ewa chce spać” (1957), „Doktor Ewa” (1970), „ Jak daleko stąd, jak blisko” ( 1971), „Vabank (1980), „ Jan Serce „ (1981), „ Akademia Pana Kleksa” (1983), „Nowy Jork, czwarta rano” (1988), „Uprowadzenie Agaty” ( 1997),” Jakub Kłamca” ( 1997), „Pan Tadeusz” (1999),
„Bitwa Warszawska” (2010).

Wspaniałe jest to, że Piotrków wykorzystał swoją niezwykłą „filmowość” także w turystyce. Na ulicach miasta, w miejscach, które stanowiły niegdyś plenery filmowe, można natknąć się na tabliczki informujące o tym fakcie. Tym samym powstał tu szlak turystyczny „Filmowy Piotrków” ,świetna sprawa. Na ulicy , gdzie powstawały kadry do filmu Vabank można dodatkowo przysiąść na ławeczce z klawiszami fortepianowymi z sylwetką Kwinto grającego na trąbce. Taka wisienka na torcie dla miłośników ławeczek.
Ten krótki spacer po centrum Piotrkowa pokazał mi to miasto od najlepszej, zaskakująco pozytywnej strony. Miasto pełne historii, ciekawych zabytkowych obiektów, cudownych obrazów oraz filmowych ciekawostek. Z przyjemnością wspominam ten wypad.



