Lubniewice i sztuka kochania

Park Miłości, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Lubniewice to nieduże miasteczko w województwie lubuskim. Do tego roku właściwie nie wiedziałam, że taka miejscowość w ogóle istnieje. Na pomysł odwiedzin Lubniewic wpadliśmy w kinie . Oglądaliśmy film „Sztuka kochania” w reżyserii Marii Sadowskiej. Historia życia Michaliny Wisłockiej zaskoczyła nas wieloma wątkami, a jednym z nich była wielka miłość i namiętność jaką przeżyła właśnie w Lubniewicach. Oczywiście po powrocie do domu przejrzałam informacje o tym miasteczku i decyzja zapadła-jedziemy do Lubniewic. Jak wiadomo, między innymi  lubię odwiedzać miejsca plenerów filmowych. Chciałam zobaczyć miejsca, gdzie nagrywano sceny ze „Sztuki kochania”, porównać ze swoimi wyobrażeniami i wizjami z filmu, zwłaszcza, że dotyczą miejscowości, w której rzeczywiście się kiedyś rozgrywały.

 Lubniewice poznałam dzięki filmowi , jednak inni znają je jako doskonałe miejsce na wypoczynek. Miasteczko jest świetnie usytuowane wśród lasów, nad brzegiem jezior Krajnik i Lubiąż, w pobliżu jeziora Lubniewsko. Szukając śladów Michaliny Wisłockiej trafiliśmy do poświęconego jej Parku Miłości położonego nad jeziorem Lubiąż. Park uroczyście otworzono w 2013 roku. Spacer po parku z widokiem na jezioro była czystą przyjemnością. Znaleźliśmy w nim ławeczkę oraz mostek miłości, a także  drewniane rzeźby związane z tematem kochania. Park ma swoich sympatyków i dobrodziejów, o czym świadczą tabliczki na pamiątkowym drzewie w parku. Mostek Miłości z zawieszonymi miłosnymi kłódeczkami, z pięknym widokiem na jezioro cieszy oczy. Naszym celem był Nowy  Zamek, w którym kręcono sporo scen w filmie. I tu spotkało mnie ogromne rozczarowanie. Otóż teren zamku otoczono płotem a u wejścia napotkaliśmy tabliczkę informującą o zamknięciu dostępu do zamku z uwagi na bezpieczeństwo . Obiekt nie jest należycie zabezpieczony, a powodem jest konflikt w  między Centrum Zamek a gminą i burmistrzem. Szkoda!!! Po premierze filmu to miejsce powinno stanowić wielką dodatkową promocję miasta, a w obecnym stanie tylko rozczarowuje. Rozczarowuje także nieremontowany, zagubiony w zaroślach Stary Zamek. W jedynym miejscu, gdzie co nieco widać, siedziała zakochana para, nie chciałam im zakłócać spokoju, więc nie mam fotek tego obiektu. Cały zespól pałacowo-parkowy ( XVIII-XX wiek)  należał niegdyś do rodziny von  Waldow, właścicieli miasta. Nowy Zamek po wojnie pełnił przez jakiś czas funkcję szkoły, a następnie mieścił się tam ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny. W tym właśnie ośrodku Michalina Wisłocka spotkała i przeżyła miłość swojego życia. W miasteczku wytyczono trasę turystyczną śladami Michaliny Wisłockiej. Niektóre punkty napotkaliśmy na trasie naszego spaceru np. wspomniany już zamek, drzewo uniesień, gdzie podobno Michalina spotykała się ze swoim ukochanym, czy Rynek, w pobliżu sklepu ,w którym robiła codzienne zakupy. Miasteczko sprawia przyjemne wrażenie. Na Ryneczku, w centralnym miejscu zwraca uwagę  Fontanna Dobrosąsiedztwa z postacią rusałki trzymającą w rękach złote jabłka. Tego typu fontanny powstawały w lubuskiem latach 90-tych, gdy gminy nadgraniczne podpisały w Sulęcinie polsko-niemieckie porozumienie o współpracy. Inne ciekawe miejsca  w Lubniewicach to  gotycki kościół parafialny z XV wieku pw. Matki Bożej Różańcowej , plaża miejska, ciekawy ratusz  z wieżą zegarową i kurantem oraz dom szachulcowy z XVIII wieku, w którym obecnie mieści się informacja turystyczna i sklep z pamiątkami. Kto lubi wypoczynek w ciszy, nad brzegami malowniczych jezior otoczonych lasami powinien odwiedzić Lubniewice. Kto kieruje się śladami Michaliny Wisłockiej, która ukochała ten zakątek kraju, może się nieco rozczarować. Mam nadzieję, że  miejscowe zamki zostaną odrestaurowane i przywrócone do życia dodatkowo promując tą ciekawą miejscowość. Oby jak najszybciej.

Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia

W drodze powrotnej do naszej kwatery w Łagowie zatrzymaliśmy się na chwilę w Gliśnie, by obejrzeć XVIII-wieczny barokowy pałac. Pałac podobnie jak ten w Lubniewicach, należał niegdyś do rodziny von Waldow. Stanowił rezydencję Freidricha von Posera. Obok niej funkcjonowała fabryka ałunu i jedwabiu. W XIX wieku założono tam kąpielisko lecznicze, a potem luksusowe kasyno z hotelem. Kolejny właściciel Karl Otto von Wartenberg przekształcił majątek na działalność rolną. Po II wojnie pałac znacjonalizowano i przez lata działał tam PGR, przez jakiś czas był w nim także ośrodek kolonijny. Obecnie pałac stanowi siedzibę Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Lubniewicach.

Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Ławeczka Miłości, Danusia
Ławeczka Miłości, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
Szlak turystyczny Michaliny Wisłockiej, Danusia
Nowy zamek, Danusia
Nowy zamek, Danusia
, Danusia
Park Miłości, Danusia
Plaża miejska, Danusia
Nowy zamek, Danusia
Nowy zamek, Danusia
Jezioro Lubiąż, Danusia
, Danusia
Szlak turystyczny Michaliny Wisłockiej, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Mostek Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Park Miłości, Danusia
Lubniewice, Danusia
Rynek , Danusia
Rynek , Danusia
Fontanna Dobrosąsiedztwa, Danusia
Kościół parafialny, Danusia
Ratusz, Danusia
Ratusz, Danusia
Dom szachulcowy z XVIII w, Danusia
Dom szachulcowy z XVIII w, Danusia
Pałac w Gliśnie, Danusia
Pałac w Gliśnie, Danusia
Pałac w Gliśnie, Danusia
Pałac w Gliśnie, Danusia
Pałac w Gliśnie, Danusia
Komentarze 12
2017-07-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
11 wrzesień 2017 23:04

Bardzo ciekawy opis tego miejsca. Rzeczywiście szkoda, iż takie problem ze zwiedzaniem. Na Sztuce Kochana, patrzac na obraz w kinie - wyglądało to niezwykle malowniczo. Dobrze, że nam opisałaś i obfociłaś to miejsce. Nie znam tych stron.

pozdrawiam 🙂

Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2017 08:43

Pięknie Danusiu, super miejsce odkryłaś na tej białej plamie na Ps 🙂 Trzymamy kciuki, żeby się miejscowi dogadali i zamki udostępnili. To byłaby super ciekawostka dodatkowa 🙂

Angelika Krajewska
25 sierpień 2017 21:45

[cytuj autor='Danusia']  No tak, Lubniewice promują się Sztuką kochania:-) To brzmi bardzo zachęcająco:-) W Informacji turystycznej mozna zakupić kłódeczkę,którą zamyka się np na Mostku Miłości tylko raz , na zawsze:-) Czyż to nie jest romantyczne?;-) [/cytuj]

To też jest bardzo fajne jeszcze w takim miejscu to całkiem romantyczne zamknac klódeczke 🙂

Danusia
25 sierpień 2017 17:15

[cytuj autor='marian']Romantyczny ten park.Szkoda że zamki są nie dostępne do zwiedzania.[/cytuj]

 Bardzo romantyczny:-) Bardzo żałuję,że zamki nie są dostępne. Może kiedyś zostaną odrestaurowane.

 

Danusia
25 sierpień 2017 17:14

[cytuj autor='allie']Fajne miejsce i jeszcze fajniejsza, osobista relacja. Ciekawa jestem cóż też znajduje się w różowym mini-autku 🙂[/cytuj]

 Tegp nie wie nikt:-) Różowe autko też mnie zaintrygowało,ale niestety,znajdowało się na ogrodzonym,zamkowym terenie,niedostępym dla nikogo.

 

Danusia
25 sierpień 2017 17:13

[cytuj autor='Angelika Krajewska']Bardzo mi się spodobała już na wstępie  nazwa parku 🙂 a zdjecia i reacja jeszcze bardziej bardziej 🙂 swietne miejsce 🙂[/cytuj]

 No tak, Lubniewice promują się Sztuką kochania:-) To brzmi bardzo zachęcająco:-) W Informacji turystycznej mozna zakupić kłódeczkę,którą zamyka się np na Mostku Miłości tylko raz , na zawsze:-) Czyż to nie jest romantyczne?;-)

 

Angelika Krajewska
25 sierpień 2017 12:17

Bardzo mi się spodobała już na wstępie  nazwa parku 🙂 a zdjecia i reacja jeszcze bardziej bardziej 🙂 swietne miejsce 🙂

Lutodar
24 sierpień 2017 20:22

Fajne miejsce.

marian
24 sierpień 2017 20:15

Romantyczny ten park.Szkoda że zamki są nie dostępne do zwiedzania.

allie
24 sierpień 2017 20:01

Fajne miejsce i jeszcze fajniejsza, osobista relacja. Ciekawa jestem cóż też znajduje się w różowym mini-autku 🙂

Anja
24 sierpień 2017 14:39

Bardzo ciekawy pomysł na wycieczkę🙂

Cinekh
24 sierpień 2017 12:46

Świetne zdjęcia.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Lubniewice

Glisno

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024