Giżycko i okolice

Wieża Ciśnień, IWT g 13.30 AG JB
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Dnia 25 czerwca 2009 roku o godzinie 8.00 zaczyna się nasza jednodniowa wycieczka po Giżycku. Miejscem startu jest dworzec PKP i z niego kierujemy się w strone wieży ciśnień która jest pierwszym miejscem zwiedzania. Została ona zbudowana w 1900 roku z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Na samej górze w kopule znajdował się zbiornik wodny który stanowił urządzenie wyrównawcze. Do 1996 roku wieża zaopatrywała mieszkańców Giżycka w bieżącą wodę, do czasu kiedy zmodernizowano wodociągi. Wykupiła ją prywatna osoba, która ją odresaurowała. Obecnie mieści się tu taras widokowy z przepiękną panoramą Jeziora Niegocin,całego Giżycka i okolic . Znajduje się tu także kawiarnia oraz mini muzeum gdzie można obejrzeć stare fotografie oraz dokumenty obrazujące życie dawnych mieszkańców.
Idąc w stronę mostu obrotowego mijamy na ulicy warszawskiej tablicę z płaskorzeźbą poświęconą Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Przy placu grunwaldzkim stoi klasycystyczny kościół ewangelicki wzniesiony w XIXw, nad jego wejsciem znajdują się ograny z 1881 roku o 1666 piszczałkach. W lecie odbywają się tu konserty muzyki klasycznej.
Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie spacer po giżyckim molo oraz przerwa na posiłek.
Wracając z mola idąc wzdłuż kanału Łuczańskiego przechodzimy przez obrotowy most zwodzony. Został on zbudowany w 1889 roku i miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen. Most waży ponad 100 ton i jest obracany przez jedną osobę. Giżycki most jest jedyną taką konstrukcją w Polsce a drugą w Europie dlatego mieszkańcy są z niego dumni.
Tuż za mostem po lewej stronie widać zachowane skrzydło zamku krzyżackiego, niestety budynek jest zaniedbany i powoli popada w ruinę. Zamek został wzniesiony w 1340 roku i była to siedziba prokuratora zakonnego. Składał się z domu mieszkalnego, dziedzińca otoczonego murem i fosą. Zamek dwa razu został spalony i odbudowywany, w XVI w nadano budowli dzisiejszy wygląd.
Kolejnym punktem wycieczki jest Twierdza Boyen. Została ona wybudowana w 1855 roku wśród drzew i zarośli, otoczona wałami ziemi i fosą w kształcie nieregularnej gwiazdy sześcioramiennej. Stała ona na straży wschodniej granicy Prus, mimo dwóch ataków nie została ona zdobyta. Po wojnie władze miasta przejeły ją . Obecnie znajduje się tu między innymi muzeum, dwa schroniska, siedziba Klubu Starych Motocykli, amfiteatr oraz liczne kluby młodzieżowe i turystyczne.
W tym miejscu kończymy naszą wycieczkę.
Planowaqny czas zakończenia to godzina 17
Tablica poświęcona Wojciechowi Kętrzyńskiemu, IWT g 13.30 AG JB
Kościół ewangelicki, IWT g 13.30 AG JB
Most obrotowy, IWT g 13.30 AG JB
Most obrotowy, IWT g 13.30 AG JB
Zamek krzyżacki, IWT g 13.30 AG JB
Zamek krzyżacki, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Twierdza Boyen, IWT g 13.30 AG JB
Wieża Ciśnień, IWT g 13.30 AG JB
IWT g 13.30 AG JB
Komentarze 0
2009-06-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024