Pustynia Kozłowska - Zwiedzanie z przewodnikiem

, szprotawa

Do powstania Pustyni Kozłowskiej doszło bezpośrednio wskutek działalności radzieckiego poligonu wojskowego. W tej części starych borów postawiono makiety i tarcze służące jako cele ćwiczebne dla sowieckiego lotnictwa i wojsk rakietowych. W Szprotawie znajdował się klucz dowodzenia 149 Dywizji Lotnictwa Bombowego wraz z podległymi mu 89 Pułkiem Lotnictwa Bombowego w Szprotawie, 42 Tannenberskim Pułkiem Lotnictwa Bombowego Gwardii w Starej Koperni oraz 3 Pułkiem Lotnictwa Bombowego w Krzywej. Natomiast w pobliskim Pstrążu nad Bobrem stacjonowała m.in. jednostka wojsk rakietowych. Świadkowie tamtych czasów doskonale pamiętają, jak wojsko zamykało odcinki drogi wojewódzkiej nr 297 na czas przelotu nad tą okolicą rakiet. Bombowisko pod Kozłowem znajdowało się w linii prostej tylko 3,5 km od zabudowań wsi i wspomnianej drogi. Nocne rozbłyski towarzyszące detonacjom były widziane w sąsiednich miejscowościach.

Ćwiczenia bombowo-rakietowe przyczyniały się powstawania pożarów lasu. Ale to właśnie dzięki temu darń wypaliła się do gołego piasku, co doprowadziło do powstania pustynnego krajobrazu. Obszar borów na tym terenie to przeważnie bielicowe piaski, wypłukane spod ustępującego lodowca ok. 10 tys. lat temu. Uboga gleba, suchy teren i wiatr przemieszczający ziarenka piasku utrzymują tenże krajobraz.

, szprotawa
, szprotawa

Zachowanie warunków pustynnych jest stale zagrożone przez naturalną inwazję roślinności. Na jałowy piasek z powodzeniem wkraczają wspierające się nawzajem: sosna, wrzos, szczotlicha, a także porosty, mchy i brzoza. Początkowo krajobraz pustynny zajmował powierzchnię ok. 160 ha, a obecnie łącznie ok. 20 ha. Z dużej pustyni pozostały dwie piaszczyste łachy - północna i południowa, większa północna rozlokowana przy wydmie Długa Góra i oddzielona od niej wrzosowiskiem mniejsza południowa przy wydmie Gołębia Góra. Wydaje się, że to właśnie wystawione najbardziej na wietrzenie wyżej położone wzniesienia wydmowe (ok. 160 m npm) najlepiej zniechęcają roślinność do kolonizacji. Niewykluczone jednak, że dalsze zachowanie pustyni będzie wymagało planowej interwencji człowieka. Zasadnym byłoby ustanowienie rozsądnej formy ochrony prawnej.

Pustynia Kozłowska leży w całości w województwie dolnośląskim, a niemal przez jej środek przebiega granica pomiędzy gminami Bolesławiec a Gromadką. Cieszy się zainteresowaniem turystów, przyrodników, fotografów i miłośników surwiwalu. Najładniej wygląda w czasie kwitnięcia wrzosów. Wycieczki od Pustyni Kozłowskiej oprowadzają przewodnicy z Towarzystwa Bory Dolnośląskie w okresie całego roku.

, szprotawa
, szprotawa

http://borynam.wixsite.com/pustyniakozlowska/o-pustyni

, szprotawa
, szprotawa
Avatar użytkownika szprotawa
szprotawa
Komentarze 2
2018-11-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
14 listopad 2018 10:09

O tej ciekawostce też nie słyszałem. Pewnie żeby zobaczyć nie będzie można zwlekać zbyt długo.

 

Edytowano: 2018-11-14 10:10:59

Avatar użytkownika marian
marian
04 listopad 2018 18:54

Bardzo ciekawe miejsce  o którym nigdy nie słyszałem.Okazuje się że woj. dolnośląskie też ma swoją pustynie.

Edytowano: 2018-11-04 18:55:52

Zwiedzone atrakcje

Bory Dolnośląskie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024