Niedziela Palmowa w Łysych

...
Tylko w dwóch regionach Polski: w Karpatach Zachodnich i w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej palmy przygotowywane na Niedzielę Palmową miewają długość od dwóch do sześciu metrów,nawet więcej
Takie palmy wykonuje się między innymi we wsi Łyse na Kurpiach.
Podobnie jak przed wieloma laty tak i dziś wykonuje się je z pręta leszczyny lub młodej sosny, oplatając go roślinnością leśną - borowiną, jałowcem, widłakiem, bukszpanem, cisem. Do palm sosnowych wybiera się młode drzewka, zostawiając na wierzchołku naturalnie rozwidloną kiść. Właśnie tę część palmy zdobi się w sposób szczególny: pięknymi kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły.Takie wspaniałości mozna obejrzeć na naszych zdjęciach...W tym roku konkurs palm odbył się po raz 40!!!
Konkurs w Niedzielę Palmową przetrwał lat nie tylko dzięki przywiązaniu mieszkańców parafii Łyse i Lipniki do tradycji, ale także dzięki wysiłkom organizatorów - instytucji jak i osobom fizycznym. Według zapisów w protokołach, organizatorem pierwszego konkursu było Muzeum w Łomży i Szkoła Podstawowa w Łysych. Ogromną rolę odegrał w pierwszych latach proboszcz parafii Łyse - niezapomniany ksiądz Adolf Pogorzelski, w parafii Lipniki - ksiądz Aleksander Urynowicz, Państwo Karaszewscy z Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Łysych, a w następnych latach pozostali jego członkowie.
Niedziela Palmowa pełni ważną funkcję w kulturze miejscowej społeczności. Jest przejawem piękna i najwyższych wartości dawnego zwyczaju; miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością.
Wato było tu przyjechac!
Zachęcamy wszystkich, którzy lubią podróżować i kochają naszą ojczystą tradycję, do spędzenia Niedzieli Palmowej na Kurpiach.