Palmiry muzeum miejsce pamięci

Cmentarz w Palmirach to jedno z najbardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej. Tu, na terenie Puszczy Kampinoskiej, zostało rozstrzelanych 1757 osób.(więźniów przywożonych z Pawiaka i innych więzień warszawskich)
Dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń, obok cmentarza powstało Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach. Jest ono oddziałem Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Zobazcycie wiele fototografi, dokumentów i pamiątek związanych z ofiarami hitlerowskich egzekucji w podwarszawskich lasach. Na mnie wrażenie zrobiła tablica z nazwiskami osób dowodzących zbrodniami na Polakach i co się z nimi stało...

Wśród ponad 2115 grobów jest wiele mogił znanych osób, m.in. grób Janusza Kusocińskiego - złotego medalisty na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, Macieja Rataja - marszałka Sejmu, Mieczysława Niedziałkowskiego - posła, działacza PPS, Heleny Jaroszewiczowej - senator RP, Jana Pohoskiego - wiceprezydenta Warszawy.Miejsca nagrobków oznaczone są na mapie.
Do głębokich przemyśleń wzbudza napis, wypisany na ścianie celi przez więźnia z Alei Szucha, a który zawisł przy wejściu na cmentarz palmirski:
"Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć."

Wstęp jest bezpłatny,najwygodniej dojechać własnym transportem lub autobusem z Warszawy



Aktualne informacje znajdziecie na :http://www.palmiry.mhw.pl/mhw/index.jsp?place=Menu07&news_cat_id=195&layout=1&lang=pl
