Wałbrzych

Wałbrzych, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Tym razem chciałbym napisać o drugim co do wielkości mieście Dolnego Śląska położonym nad rzeką Pełcznicą w centralnej części Sudetów Środkowych w Kotlinie Wałbrzyskiej otoczonej Górami Wałbrzyskimi, sąsiadującymi z Górami Kamiennymi i Sowimi.

Wałbrzych - bo o nim właśnie mowa ma status powiatu grodzkiego, granice administracyjne obejmują obszar 85 km kwadratowych i do nie dawna był jeszcze prężnie działającym ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego.
Patrząc dzisiaj na to miasto, aż trudno uwierzyć, że kiedyś na początku średniowiecza, stał w tym miejscu mały gród obronny, który leżał przy ważnej drodze łączącej Śląsk z Czechami, wiodącej z Wrocławia przez Świdnicę, Wałbrzych i Mieroszów.
Przełom dla tej osady nastąpił, kiedy w drugiej połowie XIV wieku książę Bolko II świdnicki zezwolił na wydobywanie kruszców (rud srebra i ołowiu), po tym fakcie nastąpił rozkwit i już w XV wieku osada otrzymała prawa miejskie.
Po Piastach właścicielami Wałbrzycha byli jeszcze Schaffgotschowie z Cieplic, następnie Czettritzowie i Hochbergowie.

Co do rozwoju miasta trzeba jeszcze dodać, że w XIV wieku odkryto na jego terenie źródła wód mineralnych, niestety w połowie XIX wieku w wyniku prowadzonych prac górniczych źródła zanikły, natomiast pierwsze wzmianki o kopalniach węgla na tych terenach pochodzą już z 1516 roku. Miasto prężnie się rozwijało i w XVIII w. stało się ośrodkiem tkactwa i handlu płótnem, wiek ten przyniósł wielki rozwój przemysłu, gdzie w 1818 roku miasto otrzymało status miasta powiatowego, a w 1853 roku Wałbrzych otrzymał połączenia kolejowe z Wrocławiem.
Trzeba również dodać, iż miasto nie uległo większym zniszczeniom podczas działań II Wojny Światowej, a zaraz po jej zakończeniu z Francji powróciła znaczna część polskich górników reemigrantów, grupa ta znalazła natychmiast pracę w ówczesnych kopalniach węgla kamiennego.
Miasto ulegało ciągłej modernizacji, jednak pod koniec lat 90 XX w. nastąpił upadek górnictwa węglowego, a na tych terenach utworzono strefę ekonomiczną mającą na celu dalszy rozwój 130 000 – ego miasta.
Wałbrzych posiada również liczne atrakcje turystyczne, warto więc w nim odwiedzić - Dawny Dom Zdrojowy "Lwi Gród", Lisią Sztolnię, Muzeum Przemysłu i Techniki, a także :
Rynek - zabudowany mieszczańskimi kamienicami z XVIII i XIX wieku. Miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się cotygodniowe targi, a w pierwszej połowie XVIII wieku po środku tegoż placu rynkowego stała drewniana budowla ratusza.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej - który jest najstarszym zabytkiem Starego miasta zbudowanym ok. roku 1305. Pierwotnie drewniany, wygląd zbliżony do dzisiejszego uzyskał po przebudowie w roku 1714.
Kościół parafialny Aniołów Stróżów - zabytkowa świątynia zbudowana w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku. Ceglana budowla z charakterystyczną wieżą, wewnątrz renesansowa chrzcielnica z roku 1593. Zbudowany w zastępstwie kościoła św. Michała.
Kościół ewangelicko-augsburski - zwany również Białym Kościołem zaprojektowany przez budowniczego Bramy Brandenburskiej - Carla Gotharda Langhsa z Kamiennej Góry, twórcy wielu śląskich rezydencji, pruskich teatrów, a później Bramy Brandemburskiej w Berlinie.
Pałac Czettrtitzów - otoczony parkiem, renesansowy, częściowo przebudowany w końcu XIX wieku z zachowaniem detali. Pałac był najokazalszym gmachem w ówczesnym mieście. W zachwyt wprawiały śmiałe sklepienia o zdobionych ornamentami żebrach.
Muzeum w Wałbrzychu czyli Pałac Albertich - ruina, pamiątka narodowa, odwiedzana licznie przez turystów, to kamienna kronika dziejów Wałbrzycha, jego osad wyrosłych w niecce węglowej. Po wojnie 30 letniej opustoszał i popadł w ruinę.
Palmiarnia zajmująca dość pokaźny obszar 1900 m2, w której można oglądać kwiaty, egzotyczne rośliny, drzewa bananowe i kaktusy. Ściany palmiarni wyłożone są tufem z włoskich wulkanów.
Na deser pozostał nam Zamek Książ, położony na skraju cypla skalnego na wysokości 395 m, który należy do największych w Polsce, łączna kubatura pomieszczeń wynosi 150 000 m3. Zamek otoczony jest parkiem, a obok zamku znajduje się stadnina koni.
O Książu więcej rozpisywał się nie będę, gdyż obiekt ten jest tak duży i wspaniały, że wart jest osobnego opracowania.


, Darek
Wałbrzych, Darek
, Darek
Wałbrzych, Darek
, Darek
Wałbrzych, Darek
, Darek
Wałbrzych, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
wałbrzych, Darek
, Darek
, Darek
Wałbrzych kościół MB Bolesnej, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
wałbrzych, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
wałbrzych, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
wałbrzych, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Avatar użytkownika Darek
Darek
Komentarze 5
2009-04-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz


03 maj 2010 09:22
Witam zgadzam się z Waszymi wypowiedziami nie ma piękniejszego regionu niż Dolny Śląsk. NIestety wiele wspaniałych miejscowości nie umie jeszcze wypromować tego co mają najcenniejsze. Często zdarza się podczas zwiedzania, że miejscowi nie wiedzą co mają cennego w swoim miejscu zamieszkania, nie znają historii swojego miejsca.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika mirek jakubiszyn
mirek jakubiszyn
03 maj 2010 08:39
I super,pozdrawiam.
Avatar użytkownika Darek
Darek
02 maj 2010 22:20
Dziękuję Mirku za miłe słowo. Próbuję troszeczkę wylansować nasz przepiękny i niedoceniony jeszcze przez wielu ludzi Dolny Śląsk.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika mirek jakubiszyn
mirek jakubiszyn
01 maj 2010 10:50
Świetna relacja,zdjęcia super.Tym bardziej że to moje rodzinne miasto.
Avatar użytkownika Darek
Darek
17 kwiecień 2009 18:23
Tym razem chciałbym przedstawić Wałbrzych.
Miasto w którym pozostało wiele pięknych nienaruszonych zabytków po ostatniej wojnie, a zarazem miasto mocno oszpecone przez inwestycje byłego systemu.
Spacerując po Wałbrzychu, znajdziemy ohydne instalacje przestarzałych fabryk obok przepięknej zieleni lasu, wyrastającego kilka minut drogi od rynku, można zachwycać się niespodziewaną harmonią, by zaraz zasmucić się całkowitym jej brakiem.
Z pewnością Wałbrzych nikogo nie pozostawi obojętnym i wart jest odwiedzenia.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024