Pałac Łomnica

, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tym razem chciałbym przedstawić Pałac Łomnica, który moim zdaniem jest dość ciekawym budynkiem z dość ciekawą historią. Zbudowany jest w stylu barokowym i znajduje się w Łomnicy Dolnej, na terenie Dolnego Śląska w odległości około kilku kilometrów od Jeleniej Góry. Dzisiejsza odremontowana posiadłość składa się z ogrodu, pałacu głównego oraz Domku Wdów. To właśnie w tym ostatnim mieści się teraz hotel i restauracja. W głównym budynku natomiast można podziwiać ekspozycje dzieł dolnośląskich artystów, mieści się tam Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej. W dużym skrócie można powiedzieć, że pałac został wybudowany w XVIII wieku przez rodzinę von Thomagnini, drugich z kolei właścicieli Łomnicy. W późniejszych latach kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk i został przebudowany na styl biedermeierowski. W czasach nam bliższych, po II Wojnie Światowej, po zdobyciu Dolnego Śląska przez Armię Czerwoną i ustanowieniu władzy komunistycznej ówcześni właściciele musieli uciekać na Zachód, a pozostawiony pałac stał się w całości własnością państwa. Do Łomnicy przybyli wówczas w większości wysiedleńcy z Ziem Polskich na wschodzie. Ludowa Władza w dużym pałacu urządziła szkołę, a Pałac Wdowy przeznaczono na siedzibę PPHU Wojanów. Natomiast przepiękny park dziczał powoli zamieniając się w wysypisko śmieci i skład gruzów i odpadów budowlanych. W końcu lat siedemdziesiątych z uwagi na zły stan techniczny budynku szkołę przeniesiono w inne miejsce. Od roku 1980 roku duży pałac popadał w ruinę i zawalił się jego dach oraz stropy. Pałac Wdowy, również w kiepskim stanie technicznym funkcjonował do połowy lat dziewięćdziesiątych jako biura Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Obecnie w Pałacu Łomnica trwają prace nad odbudową przewiezionego z Rząśnika kościoła ewangelickiego - jednego z ostatnich zachowanych domów modlitwy o konstrukcji szachulcowej na Śląsku. Po tym, jak rok temu zawaliła się więźba dachowa, budynek został przeznaczony do rozbiórki. Jednak w Łomnicy istnieje możliwość wykorzystania go jako ekumenicznego Domu Bożego mającego pełnić też funkcje muzeum oraz miejsca spotkań, w oparciu o istniejącą infrastrukturę działającego Centrum Kultury Dużego Pałacu, muzealnego folwarku i restauracji z hotelem w Pałacu Wdowy. Położony w zachwycającym parku na obrzeżach Jeleniej Góry, Pałac Łomnica to dziś imponujący dworek, w którym panuje autentyczna śląska atmosfera. W swych pałacowych pomieszczeniach oferuje zakwaterowanie w budynku głównym oraz w 3 domkach w ogrodzie. Wszystkie przestronne pokoje, apartamenty typu studio i standardowe apartamenty zostały elegancko urządzone przy pomocy mebli z byłej epoki świetności pałacu. Natomiast pałacowa restauracja serwuje gościom wyśmienite dania kuchni lokalnej, którymi można delektować się przy kominku lub na słonecznym tarasie. Do dyspozycji Gości jest także bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do Internetu i bezpłatny parking.

, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Pałac Łomnica, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Avatar użytkownika Darek
Darek
Komentarze 6
2010-12-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Darek
Darek
07 maj 2012 13:16

Karkonosze są super, szczególnie jak ma się je prawie na wyciągnięcie ręki, bo od domu to jakieś niecałe 100 km. Zapraszam również z drugiej strony Dolnego Ślaska w pełne tajemnic Góry Stołowe, które urzekają swym wspaniałym klimatem. 

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
28 kwiecień 2012 11:14

Witaj Darek .

Bardzo ladna wycieczka   . Kotlina  jeleniogorska jest najladniejsza . Bylem  4 dni temu w Łomnicy i okolicy . 

na zdjeciu Bóbr  Lomnica 

Pozdrawiam Karol Barsolis

Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
31 grudzień 2010 16:52
345,2 km mam z domu. Rzut beretem masz rację, chwila !
Avatar użytkownika Darek
Darek
31 grudzień 2010 16:39
Dzięki za tą noworoczną aluzję 🙂
Od nowego roku nasi parlamentarzyści podnieśli szybkość na autostradach do niespełna 150 km/h więc dla Ciebie to tylko dwie godzinki jazdy autostradą A 4 i jesteś na miejscu.
Praktycznie rzut beretem 🙂
Avatar użytkownika Darek
Darek
31 grudzień 2010 11:55
Ja konsekwentnie promuję Dolny Śląsk, ukazując jego niedocenione przez wielu piękno i różnorodność. Próbuję też ukazać dla szerszej publiczności wspaniałe dolnośląskie atrakcje wielokrotnie pomijane w ogólnodostępnych przewodnikach. Wydaje mi się że odwiedzając np. takie znane kurorty jak Karpacz, Kowary, Szklarska Poręba czy też z innej strony Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój lub Kłodzko warto wiedzieć, że w około tych miast znajduje się mnóstwo innych atrakcji, które są wręcz na wyciągnięcie ręki i aż się proszą by je odwiedzić 🙂
Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
30 grudzień 2010 17:33
Rozpieszczasz czytelników. Szczególowy opis, bogata galeria i filmik z przewodnikiem . Miłe wieści o kolejnym zabytku dolnośląskim , który wrócił do dawnej świetności.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Dolna Łomnica

Dolna Łomnica

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024