Zamek Grodno

Zamek jest obecnie siedzibą muzeum prowadzonego przez wałbrzyski oddział PTTK. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Na początku wita nas budynek bramny ze wspaniałą, XX-wieczną dekoracją sgraffitową. Przez bramę wchodzimy na dziedziniec, który dawniej spełniał rolę zaplecza gospodarczego dla mieszkańców zamku. Tutaj znajdowały się stajnie, piekarnia, pralnia, ale i lipa sądowa (stojąca do dzisiaj) pod którą pan sądził swych poddanych w drobniejszych sprawach. Wejście do właściwego zamku zdobi piękny, renesansowy portal, mający symbolicznie odgradzać świat plebsu od pełnego bogactwa i przepychu świata możnych właścicieli. Warto tutaj zwrócić uwagę na symbolikę portalu i na przedstawione na nim postacie obrazujące cnoty i cechy charakteru rodziny von Logau. Nad całością góruje cesarski, dwugłowy orzeł Habsburgów. Portal miał pokazać wierność cesarzowi oraz szlachetność urodzenia i charakteru rodziny.
We wnętrzach zamkowych zachowało się niewiele z dawnego wyposażenia, a na szczególną uwagę zasługują z pewnością obrazy przedstawiające właścicieli i historie z nimi związane, ekspozycja modeli maszyn wojennych używanych dawniej podczas oblężenia, pozostałości polichromii, oraz stół karciany z przemyślnie ulokowanymi schowkami na "asy z rękawa". Na dziedzińcu znajduje się studnia, według legendy wykuta w litej skale przez tureckiego więźnia, któremu po zakończeniu pracy darowano wolność. Warto też wspiąć się na wieżę zamku, skąd rozpościera się pyszny widok na Jezioro Bystrzyckie i okoliczne miejscowości.
Muzeum Regionalne PTTK Zamek Grodno Zagórze Śląskie czynne jest codziennie oprócz poniedziałków od godziny 10.00 do16.00, (przerwa 13.00-14.00), w soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00.