Świdnica

, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Świdnica to jedno z najpiękniejszych polskich miast położone jest nad Rzeką Bystrzycą, na Przedgórzu Sudeckim. Jest doskonałym miejscem wypadowym w Sudety, posiada dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Miasto obfituje w tereny zielone i słynie z wielu ciekawych zabytków oraz atrakcji turystycznych.
Prawa miejskie Świdnica uzyskała w 1243 roku. Do 1291 mieściła się w granicach księstwa wrocławskiego, następnie była stolicą samodzielnego księstwa piastowskiego. W 1392 r. przeszła pod zwierzchnictwo czeskie, a już w XIV wieku miasto było dużym ośrodkiem gospodarczym Śląska. Istniało tu 16 cechów między innymi piekarzy, tkaczy, garncarzy, szewców, kuśnierzy, krawców. Od 1526 r. Świdnica znalazła się pod panowaniem Habsburgów. W XVII-XVIII w. w wyniku zniszczeń spowodowanych wojnami trzydziestoletnią oraz siedmioletnią podupadła gospodarczo i nie odzyskała już dawnego znaczenia. Dopiero druga połowa XIX wieku była okresem znacznego rozwoju Świdnicy. Powstało wiele zakładów przemysłowych. W okresie powojennym rozbudowano przemysł świdnicki, wybudowano nowe osiedla przemysłowe, placówki służby zdrowia, uruchomiono komunikację miejską. Podczas II wojny światowej istniał w Świdnicy podobóz obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.
Będąc w Świdnicy warto zobaczyć tutejsze kościoły: św. Stanisława i św. Wacława, dawny kościół św. Barbary, ewangelicki Kościół Pokoju z dzwonnicą, św. Antoniego, św. Józefa oraz kościół św. Krzyża. Warto także zwiedzić ratusz z wieżą w którego środku mieści się muzeum kupiectwa, oglądnąć kamienice mieszczańskie, budynek dawnego kolegium jezuickiego, dawny pałac opatów lubiąskich, dawny klasztor Kapucynów, klasztor Urszulanek. Zobaczyć też należy fortyfikacje, oraz zespół rzeźb na rynku, które są dziełem miejscowego artysty Georga Leonarda Webera. Przedstawiają one posągi św. Floriana i św. Jana Nepomucena, oraz mitologiczne postacie Atlasa i Neptuna.
Warto jeszcze dodać, że pochodząca z 1330 roku Katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława posiada drugą co do wielkości wieżę w Polsce. Wystrój wnętrz został w większości opracowany przez rzeźbiarza Jana Riedla, a na uwagę zasługuje przepiękny ołtarz główny, ołtarz maryjny oraz kaplica chrzcielna.
Nie tuzinkowy jest też Kościół Pokoju pw. św. Trójcy uważany za największą drewnianą świątynię Europy, jego wnętrza są w stanie pomieścić 7500 osób. Powstał w latach 1656 - 1657, a w 2001 roku znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Zwiedzając miasto nie sposób pominąć Świdnicki Rynek, należący do najcenniejszych i najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, zbudowany w różnorodnych stylach od renesansu po secesję. W XIII wieku był miejscem handlu, a w dzisiejszych czasach na jego terenie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowana jest giełda staroci.
W centrum tegoż rynku znajduje się ratusz, niegdyś z piękną wieżą, która niestety zawaliła się. Jest jeszcze Muzeum Dawnego Kupiectwa prezentujące eksponaty związane z dawnym handlem m.in. wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki i urzędu miar. Ponadto w Sali Rajców, wykończonej w gotyckim stylu znajdują się cenne malowidła z XVI w. Zachwycać możemy się jeszcze zespołami kamienic w okolicach rynku, przejść też można pod Kościół pw. św. Józefa pochodzący z lat 1754 - 1772, dawny pałac cystersów krzeszowskich z lat 1723 – 1725 i renesansowy portal dawnego zamku piastowskiego.
Na uwagę zasługuję również Muzeum Broni i Militariów, stworzone z prywatnych zbiorów Pana Stanisława Gabrysia. Znajdziemy tu ponad 1000 sztuk militariów, w tym broń strzelecką, maszynową i przeciwpancerną. Przy muzeum działa również atestowana strzelnica na broń krótką.

, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Avatar użytkownika Darek
Darek
Komentarze 2
2009-05-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Darek
Darek
19 maj 2009 23:35
Które muzeum wpadło ci w oko, Muzeum Dawnego Kupiectwa, czy też Muzeum Broni i Militariów ?

19 maj 2009 21:19
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024