Piesza wycieczka wzdłuż Wysokiego Grzbietu

Panorama Karkonoszy, Stacja Przekaźnikowa, Ewelina Grabowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Wycieczka bierze początek w Szklarskiej Porębie. Trasa może przebiegać w podanej przeze mnie kolejności lub w odwrotnej gdyż punkt wyjścia jak i meta znajdują się w tym samym miejscu.
Znajdujemy niebieski szlak, który przebiega obok Informacji Turystycznej i kierujemy się na zachód a znaki prowadzą nas do Rozdroża pod Zwaliskiem. Droga biegnie w górę i przechodzi przez część Sz.P. zwaną Białą Doliną a następnie lasem. Po prawej stronie kilka razy mamy okazję podziwiać widok na Karkonosze a zwłaszcza na Szrenicę.
Na Rozdrożu krzyżują się szlaki niebieski (prowadzący dalej na Halę Izerską), czerwony (Główny Szlak Sudecki) i zielony. Stąd przyjemny półgodzinny spacer na Zwalisko. Z tamtejszych skał mamy niczym nieograniczoną panoramę: Karkonosze, Góry Izerskie a Przed nami możemy podziwiać kopalnię kwarcu, którą możemy odwiedzić jeśli dysponujemy czasem i ochotą.
Następnie wracamy tą samą drogą do rozdroża i podążamy dalej, tym razem czerwonym szlakiem, do nieco wyżej położonego niż Zwalisko Wysokiego Kamienia. Tutaj również czekają nas wspaniałe widoki. Istniało tu kiedyś schronisko. Niestety zostało zniszczone. W tej chwili funkcjonuje tu mały bufet i trwa budowa nowego schroniska.
Z Wysokiego Kamienia możemy pójść dalj czerwonym szlakiem prosto do Szklarskiej Poręby lub tak jak ja udac się żółtym w kierunku kolejnej miejscowej atrakcji- Zakrętu Śmierci.
Przygotowany jest tu parking dla licznych w tym miejscu turystów i luneta, przez którą możemy rzucić okiem na karkonoskie szczyty. Nie da się jednak ukryć,że to co zdążyłam zobaczyć po drodze przyćmiło mój zachwyt nad tym miejscem. Dlatego polecam oprócz tych bardziej popularnych punktów wycieczkowych wybrać się właśnie na Zwalisko, zwłaszcza, że z tym miejscem wiążą się liczne legendy.
Z Zakrętu Śmierci możemy już drogą wrócić do Szklarskiej Poręby.
Kopalnia /
Piesza wycieczka wzdłuż Wysokiego Grzbietu, Ewelina Grabowska
Avatar użytkownika Ewelina Grabowska
Ewelina Grabowska
Komentarze 0
2009-05-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024