Kopalnia złota w Złotym Stoku

, Ewa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Pierwszy zapis o prowadzonych tu robotach górniczych pochodzi z 1273 r.
W kopalni wydobyto około 19 ton złota, która zmieścić by się mogła w wagoniku ze zdjęcia 4. Część "złota" zamknięto w skarbcu kopalni.
28 maja 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną "Kopalnia Złota". Do tej pory udało się udostępnić niezwykle ciekawe sztolnie: "Sztolnię Gertuda" , "Sztolnię Czarną Górną" z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości) widocznym na zdjęciach 11-14 i najnowszy odcinek, udostępniony do zwiedzania od roku 2008 , Sztolnię Czarną Dolną.

Czas przejścia 90 minut.
Cena biletu - 13 zł.
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
, Ewa
Kopalnia złota w Złotym Stoku, Ewa
Avatar użytkownika Ewa
Ewa
Komentarze 4
2009-05-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
02 czerwiec 2009 11:22
My byliśmy w odstępstwie kilku dni w tej kopali i w kopalni w Nowej Rudzie. I zauważyłam że bardzo dużo zależy od przewodnika, który stwarza atmosferę podczas zwiedzania. W Złotym Stoku trafiła nam się młoda dziewczyna, która oprowadzała nas w sposób bardziej oficjalny, próbowała żartować ale wychodziło to dość sztucznie. Dzieci tam były trochę znudzone. Natomiast w kopalni w Nowej Rudzie ubawiliśmy się zarówno my jak i dzieci. Oprowadzała nas wspaniała para: przewodniczka i skarbnik, który często zza rogu nas straszył i co jakiś czas się pojawiał. Żartowali ze sobą i stworzyli naprawdę fantastyczną atmosferę podczas zwiedzania. A z samej kopalni wyjechaliśmy także wagonikami, ubrudzeni węglem i z uś.miechem na ustach
Avatar użytkownika JÓZEF
JÓZEF
01 czerwiec 2009 22:18
Dodałbym jeszcze : pływanie pontonem po zalanym chodniku, spotkanie z Duchem Kopalni, Muzeum Tablic Propagandowych i Ostrzegawczych. Na zewnątrz : płukanie złota, wspinaczka po ścianie, bicie monety pamiątkowej, park linowy. ...i ceny!
Proponuję zwiedzanie w dni robocze - mniej ludzi. Udanej wycieczki! 🙂
Avatar użytkownika Ewa
Ewa
01 czerwiec 2009 21:39
Mojemu synowi ogólnie kopalnia się spodobała. Niesamowite wrażenie robi podziemny wodospad, od dołu podświetlany przez kolorowe światła. Wyjazd z kopalni odbywa sie przy pomocy kolejki - i to kolejna frajda przede wszystkim dla dzieci. Spory udział w tej wycieczce miał sam przewodnik, żartowniś niesamowity. Ale dzięki jego świetnym żartom, rozumianym również przez dzieci zabawa była tym lepsza. Zgaszone przez niego światło w "korytarzu śmierci" niejednego dorosłego przyprawiło o palpitacje serca. W ruch poszły latarki, zapalniczki. Zabawa była świetna.
Avatar użytkownika MM
MM
01 czerwiec 2009 13:17
W ubiegłym tygodniu byłam z najmłodszym dzieckiem w zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Na obojgu z nas zrobiła niesamowite wrażenie. Chętnie wybierzemy się więc do kopalni złota.
Co tam wywarło na was najsilniejsze wrażenie?

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024