Zamek Leśna Skała

Ze słowem zamek kojarzy nam się najczęściej wielka, ponura, średniowieczna budowla otoczona fosą. Tymczasem zamek na górze Szczytnik wybudowany został dużo później, w latach 1832-1836 przez Leopolda von Hochberga. Jego zamiłowanie do historii połączone z ogromnym pragnieniem posiadania własnego zamku otoczonego pięknem przyrody pomogło podjąć decyzję o wybudowaniu Leśnej Skały , bo taka była pierwotna jego nazwa.
Obiekt służył tylko właścicielowi i jego gościom aż do roku 1843-ego, kiedy to Leopold von Hochberg zapisał go w testamencie swojej siostrze Barbarze. Ta po jego śmierci szybko pozbyła się obiektu, który następnie często zmieniał właścicieli. Tak działo się do 1860-tego roku. Zamek wówczas przeszedł w ręce Franciszka Rorbacha, a następnie od 1880-ego jego córki Heleny i zięcia Bruno Kleina.
W 1890-tym roku rodzina Kleinów - Rohrbachów przystąpiła do odnawiania zamku, a już dwa lata później zamieszkała w nim na stałe.
Goście właścicieli i oni sami spędzali czas w rezydencji przebywając wieczorami w głównej, największej i najbardziej reprezentacyjnej sali. Sala ta, zwana była rycersko – myśliwską i została gruntownie odrestaurowana przez ekipę konserwatorów zabytków w 1993 roku. Znajdują się w niej po dziś dzień trofea myśliwskie z końca dziewiętnastego wieku. W bardzo dobrym stanie zachowane są również pozostałe pomieszczenia. Zamek w okresie międzywojennym stanowił własność misjonarzy Świętej Rodziny, w trakcie II wojny światowej w części tegoż obiektu mieścił się niemiecki szpital wojskowy. Po wyzwoleniu zamkiem opiekowali się nadal misjonarze, jednak 2 lipca 1952 roku omawiany majątek został im bezprawnie odebrany, dopiero w listopadzie 2007 roku zamek został zwrócony. Dziś zamek został oddany w bezpłatną dzierżawę Państwowemu Domowi Pomocy Społecznej „Zamek”, z tego względu duża część zamku nie jest udostępniona dla turystów.
Turystom udostępniono jedynie kaplicę zamkową i część dziedzińca zewnętrznego oraz pozostałe fragmenty murów obronnych, jest też punkt widokowy umocowany na skałach, w miejscu gdzie do 1807 roku stał fort. Z punktu widokowego rozpościera się wspaniała, malownicza panorama Szczytnej, Gór Bystrzyckich i Orlickich, Gór Stołowych i Obniżenia Dusznickiego. Obok zamku znajduje Dom Zakonny Misjonarzy Św. Rodziny, a tuż obok tegoż domu znajduje się Gościniec Misyjny im. Ks. Jana Berthiera (założyciela), z galerią ciekawych eksponatów misyjnych, przywiezionych przez misjonarzy m.in. z Indonezji, Madagaskaru i Papui Nowej Gwinei.

Trzeba dodać iż Kalwaria Górska jest mało znanym i bardzo ciekawym miejscem, znajdującym się w sąsiedztwie Zamku Leśna, utworzona jest na południowym stoku góry zamkowej w lesie. Prace nad stworzeniem kalwarii trwały 19 lat i zakończyły się w 1959 roku. Kalwaria - to kute w piaskowcu płaskorzeźby, tworzące poszczególne stacje drogi krzyżowej. Ciekawym obiektem jest też wysoki krzyż z figurą Chrystusa wykuty z piaskowca, umieszczony w miejscu gdzie kiedyś miał powstać cmentarz grzebalny dla miejscowych parafian, jednakże okazało się iż teren jest zbyt twardy i kamienisty, dlatego też zaniechano jego budowy, a krzyż pozostał w stanie nie naruszonym do dnia dzisiejszego nosząc nazwę Krzyża Misyjnego.