Skansen i mini ZOO w Wambierzycach.

, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tym razem mam przyjemność zaprosić do Wambierzyc, miejscowości o prawie 800 - letniej historii, która jeszcze do niedawna była miejscem tylko turystyki sakralnej. Dzisiaj jest jeszcze jeden powód aby odwiedzić tę miejscowość. A stało się to za sprawą Mariana Gancarskiego, mieszkańca Wambierzyc od urodzenia oraz długoletniego sołtysa tej nietypowej wsi. Zorganizował on Gospodarstwo Agroturystyczne wraz ze Skansenem i mini ZOO. Obiekt bardzo nietypowy, położony u podnóża Gór Stołowych stworzony wręcz w całości dla turystyki rodzinnej. Dobrze będą się tu również czuli wszelkiego rodzaju odkrywcy i szperacze bo staroci są tu zgromadzone tysiące, sam właściciel nie jest w stanie określić ich liczby. Są tu zarówno drobne sprzęty domowe, jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy - kuźnia, stolarnia, warsztat szewski, itp. Większość eksponatów jest odrestaurowana, wystawiona w gablotach lub witrynach i opisana. Całość otoczona zielenią, oczkami wodnymi oraz zagrodami i wolierami ze zwierzyną i ptactwem. U wejścia wita nas stary traktor z 1954 r. oraz kamienna figura śpiącego rycerza, pochodząca prawdopodobnie z XVI wieku.
W dolnej części budynku znajduje się kuźnia, w której na poczesnym miejscu stoi stary miech austriacki z początku XIX w., kowadło z 1908 r. i piec kowalski czekający na kowala. Zgromadzone tu narzędzia pozwoliłyby wykuć niejeden piękny przedmiot. Zgromadzono tu również ciekawe wyroby wykonane ręką kowala, jak: zamki do drzwi i szaf, kłódki, gwoździe, podkowy i wiele innych. Bardzo ciekawym i rzadkim eksponatem jest podkowa woła, bowiem bardzo rzadko podkuwano woły. W następnym pomieszczeniu możemy zobaczyć drewniany kierat z początku XIX w. Jest tu chyba z 50 maselnic różnych typów służących do wyrobu masła, pochodzących z początku XX w. Są tu drewniane, pięknie rzeźbione formy do masła - ponad 20 sztuk, z przełomu XIX i XX w., naczynia gliniane, drewniane, żeliwne, różne maszynki i inne przedmioty używane w dawnej kuchni. Ciekawostką jest misa gliniana drutowana. Można tu zobaczyć szafę śląską z 1793 r., stare wózki dziecięce z początku XX w. oraz rowery z tego samego okresu. Na uwagę zasługuje duża kolekcja żelazek do prasowania - ponad 100 szt. W następnym pomieszczeniu zebrano stare maszyny do szycia oraz sprzęt związany z przerobem lnu i wełny - kołowrotki, krosna tkackie, grępel, grzebienie do lnu, międlice - pochodzące z XIX i pocz. XX w. Można podziwiać misternie wykonane wieńce dożynkowe oraz malowane skrzynie posagowe z pocz. XIX w. Idąc dalej możemy zobaczyć stary płaszcz - burkę oraz drewniany kuferek zesłańca na Sybir z 1940 r. Należały one do St. Gancarskiego - stryja m. Gancarskiego. Są tu również pamiątki po A, Gancarskim - również Sybiraku, uczestniku walk pod Monte Cassino - ojcu M. Gancarskiego. Na uwagę zasługuje kufer marynarza z 1916 r. Był to osobisty kufer marynarza - Polaka wcielonego do Kriegsmarine. Następne pomieszczenie to pralki, magle i inne przedmioty związane z praniem. Można obejrzeć drewniane pralki mechaniczne z pocz. XX w. W sali obok bogata kolekcja wag oraz drewniane lodówki z pocz. XX w. nie potrzebujące prądu. Pokazana jest też drewniana łazienka z kolekcją lokówek oraz maszynką do ostrzenia żyletek z połowy XX w.
Dalej zobaczyć możemy prawdziwy chodnik górniczy ze zbiorem lamp karbidowych. Obchodząc budynek muzeum trafiamy na wystawę sprzętu pszczelarskiego oraz możemy obejrzeć warsztat szewca. Na zewnątrz pod zadaszeniem widzimy różne narzędzia do uprawy roli i młócenia zboża.
W następnym budynku mamy warsztat stolarski, gdzie można zobaczyć "babę" - drewniany młot do wbijania pali. W kolejnej salce widzimy stare dokumenty i książki. Warte obejrzenia jest niewątpliwie pomieszczenie poświęcone religii. Są tu obrazy, rzeźby świętych, szopki i inne nie mniej ciekawe przedmioty. Ciekawostką jest relikwiarz ze szczątkami św. Jana Bosko.
W kolejnym pomieszczeniu zobaczymy obrazy minerałów i skamielin. Mamy przed sobą pień skamieniałego drzewa sprzed 300 mln lat. Są tu również poroża jeleni, saren i innych zwierząt. Jest też kącik archeologiczny ze starymi siekierkami z kamienia - sprzed 5 tyś. lat, szczątkami urny na prochy ludzkie, drewnianą rurą wodociągową z XVI lub XVII w. wykopaną w Wambierzycach. Można zobaczyć stare banknoty i monety - nawet rzymskie i bizantyjskie.

, Darek
, Darek

Po wyjściu z muzeum możemy pooglądać różne zwierzęta i ptaki znajdujące się w zagrodach i wolierach. Jest jeleń, daniele, sarna, strusie, dzikie świnie, kozy, bażanty, jastrzębie, różne rasy kur, nutrie żyjące w strumieniu, pstrągi i inne ryby w oczkach wodnych. Po podwórku chodzą oswojone i przyjazne koty i psy. Nad głowami fruwają gołębie. W gospodarstwie tym nie można się nudzić, gdyż oprócz oferowanych miejscowych atrakcji, z tego miejsca jest doskonała baza wypadowa na turystyczne szlaki Gór Stołowych.

Opłata za zwiedzanie:
dzieci - 2 zł od osoby do 15 lat
dorośli - 4 zł od osoby
(wpływy przeznaczone są na utrzymanie i dalszy rozwój Skansenu i zwierzyńca)

Turyści mogą skorzystać z noclegu w pokojach – 3,4 lub 5 osobowych, razem 19 miejsc noclegowych, w cenie 20 zł od osoby (dzieci 50 %).
W każdym pokoju jest radio. W obiekcie można obejrzeć telewizor z dostępem do TV SAT, zadzwonić z automatu telefonicznego, wypić kawę lub piwo w kawiarni. Do dyspozycji Gości jest kuchnia z pełnym wyposażeniem. Można wziąć ze sobą swojego ulubionego czworonoga.;
- 2 domki letniskowe - razem 6 miejsc noclegowych;
- 10 "tanich" miejsc, z własnymi śpiworami - cena 5 zł od osoby;
- możliwość rozbicia namiotu - 5 zł od osoby;
- jest też możliwość postawienia własnej przyczepy campingowej.

Bez względu na pogodę można tu zorganizować ognisko lub grill.

, Darek
, Darek

Opisałem to miejsce w dużym skrócie, dopełnieniem są zamieszczone zdjęcia, jednak ani reportaż, ani zdjęcia nie są w stanie w pełni oddać klimatu jaki tam w rzeczywistości panuje J. Po prostu trzeba tam pojechać i przekonać się na własne oczy jak tam jest.

, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Avatar użytkownika Darek
Darek
Komentarze 8
2009-08-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz


20 czerwiec 2017 01:53

w 2017 syf kiła i mogiła, nikt nie oczekuje luksusów, ale grzyb na poduszcze to z lekka przegięcie 😉 

Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
18 sierpień 2009 13:47
Teraz dopiero przeczytałam końcówkę twojej relacji o noclegach w skansenie. Właśnie z tych tanich miejsc z własnym śpiworem my korzystaliśmy. Polecam dla tych co lubią przygody i trochę spartańskie warunki.
Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
18 sierpień 2009 07:40
Muszę sobie to zapamiętać jeżeli jeszcze kiedyś tam wrócimy to się może spotkamy w skansenie.
Też macie tam sporo do zwiedzania, twierdze, kopalnie, miasta zdrojowe i oczywiście góry Stołowe.
Avatar użytkownika Darek
Darek
17 sierpień 2009 22:50
Nie nocowałem w młynie gdyż to miejsce jest bardzo blisko mego miejsca zamieszkania, natomiast często znajduje się ono na trasie mych rodzinnych wypadów. W pobliżu jest mnóstwo atrakcji, dla tego też w większości przypadków wracając do domu czasem nadkładam troszeczkę drogi, aby zahaczyć o skansen i wtedy robimy sobie planowy odpoczynek z gilem, a dzieci oczywiście mają frajdę biegnąc do zwierząt i dając im nabyte od miejscowych opiekunów smakołyki.
Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
17 sierpień 2009 21:45
No właśnie mieliśmy nawet z tym problem bo synowi tam się tak spodobało że za każdym razem gdy chcieliśmy gdzieś wyjść odbywało się to z jego płaczem. Dodatkowo gdy byliśmy gdzie indziej ciągle się pytał kiedy w końcu wracamy do młyna. Jego ulubionym miejscem był ten zielony traktor przed skansenem, wchodził na niego i udawał farmera, no i raj też miał w naszym pokoju gdzie mógł z kolei grzebać, kręcić i zaglądać do maszyn.

Z tego co piszesz wnioskuję że tam nie nocowaliście. Popraw mnie jeśli jestem w błędzie.
Avatar użytkownika Darek
Darek
17 sierpień 2009 21:29
Ja osobiście w Skansenie byłem już dziesiątki razy i nigdy nie przeżyłem zawodu gdyż ciągle przybywa tam i zwierząt i eksponatów. Mówiąc krótko jest na czym oko zawiesić. To miejsce upodobały sobie również moje dzieci, wcześniej przede wszystkim za możliwość obcowania ze zwierzętami, teraz powoli przychodzi im fascynacja wystawionymi eksponatami, a jeśli byłaś tu to sama wiesz, że jest tu ich od groma.
Avatar użytkownika Katarzyna Jamrozik
Katarzyna Jamrozik
17 sierpień 2009 21:10
My mieliśmy okazję mieszkać w tym skansenie przez tydzień podczas wakacji. Nocowaliśmy dosłownie w młynie w głównym budynku. Gospodarz zabudował oknami stary młyn, wstawił tam materace z tapczanów a jednocześnie zostawił maszyny tworząc w ten sposób nocleg w żywym skansenie. Bardzo miło wspominamy tamte wakacje, tym bardziej że za ten nocleg w młynie trzy lata temu płaciliśmy 5 zł od osoby. Dodatkowo mogliśmy skansen i mini zoo oglądać ile tylko chcieliśmy. A ten daniel o najgrubszym porożu to Igor i chętnie dzieci by go jeszcze raz zobaczyły.
Obudziłeś miłe wspomnienia i fajnie że ktoś też docenił to miejsce.

Zdjęcia z pokoju-młyna w którym nocowaliśmy są zamieszczone w wycieczce pt. Nocleg w młynie - Wambierzyce
Avatar użytkownika Darek
Darek
17 sierpień 2009 15:42
Tym razem chciałbym przedstawić obiekt bardzo nietypowy, położony u podnóża Gór Stołowych stworzony wręcz w całości dla turystyki rodzinnej. Dobrze będą się tu również czuli wszelkiego rodzaju odkrywcy i szperacze bo staroci są tu zgromadzone tysiące. Miejsce jest doskonałe dla dzieci i dla starszych, wszyscy powinni znaleźć tu coś dla siebie ciekawego, gdyż asortyment atrakcji jest przeogromny,a koszt za wstęp jest symboliczny.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024