Twierdza w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku
W obecnym stanie kłodzka twierdza jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII-XVIII wiecznych, będących klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej tego okresu. Stanowi ona bardzo skomplikowany układ militarny.
W skład całego kompleksu wchodzą: Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (dziś już tylko fragmentaryczne) i umocnienia polowe.
Do zwiedzania udostępniony jest w formie szlaku turystycznego zaledwie mały fragment w rejonie bastionu Wysokiego. Znajduje się tam ekspozycja związana z zamkiem i jego dziejami na przestrzeni wieków, izba pamięci więźniów z okresu II wojny światowej, mauzoleum martyrologii Finów, lapidarium rzeźby, wystawa szkła artystycznego i dawnego sprzętu pożarniczego. Największą atrakcją jest chyba jednak widok, jaki rozpościera się z Góry Zamkowej na miasto i ziemię kłodzką z rysującymi się w oddali masywami Gór Stołowych oraz Śnieżnika. Ponadto dla odważnych otwarto krótki odcinek labiryntu chodników minerskich o długości ok. 1 km (wejście tylko w grupach z przewodnikiem) - łączną długość wszystkich podziemnych korytarzy szacuje się na ok. 50-100 km. W najniższym odcinku labiryntu wysokośc korytarza wynosi zaledwie 70 cm, a szerokość 50cm.
Ciekawostką jest fakt,że na terenie twierdzy nagrywany był jeden z odcinków filmu "Czterej pancerni i pies".
W barze na dziedzincu twierdzy można smacznie i niedrogo zjeść kupując jedzenie "na wagę".( 2zł 95gr za 10dag)