Rogoźnica-obóz pracy Gross Rosen

Obóz pracy Gross Rosen
Obóz powstał w 1940 r. Więźniowie pracowali w pobliskim kamieniołomie przy wydobywaniu granitu. Była to katorżnicza praca,która kosztowała niejedno ludzkie życie. Średnia życia tych,którzy rozpoczynali pracę bezpośrednio w kamieniołomach wynosiła zaledwie kilka tygodni. Nieliczni świadkowie ,którzy przetrwali tą kaźń dają świadectwo prawdzie w swoich wstrząsających relacjach.Za niewielką opłatą można je usłyszeć podczas ogladania filmu w muzeum. Następnie warto przejść galerią prezentujacą fotografie z życia w obozie oraz inne zachowane dokumenty i rzeczy. Obóz zachował sie w stanie szczątkowym,gdyż Niemcy w obliczu klęski,podobnie jak w Brzezince, próbowali zatrzeć ślady swojej morderczej działalności.

Ludzka krzywda i tragedia, cierpienie i upokorzenie przedstawione w muzeum Gross Rosen jest nieyobrażalna. Nie sposób przejść obojętnie obok fotografii przedstawiajacych nieludzko wycieńczonych więźniów i miejsca kaźni . Opisy zycia obozowego burzą krew w żyłach.Trudno uwierzyć,że to ludzie ludziom zgotowali ten los.
Choć zwiedzaliśmy Gross Rosen we czwórkę,każde z nas samotnie i w milczeniu przeżywało emocje ,jakie budzi to miejsce. Nie wolno tego miejsca ominąć,ani nie wolno zapomniec,co tam się wydarzyło. NIGDY!

Kamieniołomy



Kamieniołomy Gross Rosen to obecnie część terenu muzeum. Wejście tam nie wymaga dodatkowej opłaty. Warto przejść brzegiem głębokiego wyrobiska wspominając tych,którzy tu stracili swoje zdrowie,młodość i życie.