Zamki Krzyżackie - Bytów

, Arkadiusz Sobierajski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nowoczesny na owe czasy zamek pełnił m.in. rolę strażnicy granicznej, siedzibę administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa zachodnioeuropejskiego, podążającego do stolicy państwa krzyżackiego w Malborku. W czasie wojny trzynastoletniej zamek bytowski dostał się w ręce króla polskiego Kazimierz Jagiellończyka, który nadał dożywotnio ziemię bytowską księciu pomorskiemu Gryficie - Erykowi II. W czasach książęcych zamek pełnił m.in. funkcję letniej rezydencji książęcej. W ciągu stuleci zamek pełnił różnorodne funkcje.
Po zakończonych pracach remontowych w skrzydle wschodnim, znalazła swoją siedzibę biblioteka, w skrzydle południowym zlokalizowano hotel i restaurację. W budowlach skrzydła północnego znalazło swoją siedzibę Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Dzisiaj Kaszubsko-Pomorskie Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego organizuje pokazy walk rycerskich na zamku.
Dojazd do zamku łatwy. Budowla góruje nad miastem i jest dobrze widoczna. Obok znajduje się parking płatny strzeżony.

MUZEUM czynne jest codziennie prócz poniedziałków - w sezonie - wtorek - piątek od 10.00 do 18.00, sobota - niedziela od 10.00 do 16.00, po sezonie od 10.00 do 15.00. Na ekspozycje muzealne składają się: kolekcja etnograficzna prezentująca zabytki materialne z terenu Kaszub Bytowskich, kolekcja współczesnej sztuki ludowej - hafty, rzeźby, wyroby z rogu bydlęcego, instrumenty, obrazy na szkle i płótnie, starodruki, portrety książąt pomorskich, meble, broń, uzbrojenie, medale okolicznościowe.
Bilety wstępu /sierpień 2009/ w cenie 6 zł. Dodatkowo 5 zł za możliwość filmowania i fotografowania wnętrz.

, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
Zamek Bytów, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
, Arkadiusz Sobierajski
Zamki Krzyżackie - Bytów, Arkadiusz Sobierajski
Avatar użytkownika Arkadiusz Sobierajski
Arkadiusz Sobierajski
Komentarze 0
2009-08-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024