Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny jest najwyższym wzniesieniem Masywu Chełmskiego na Wyżynie Śląskiej (406 metrów n.p.m.). Położona jest w środkowo - wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie strzeleckim. Góra Św. Anny stanowi pozostałość wulkanu, nieczynnego już od kilkunastu milionów lat. W przeszłości nazywana była Górą Chełmską, od ubiegłego wieku na stałe utrwaliła się nazwa Góra Św. Anny. Należy zaznaczyć, iż nazwa Góra Św. Anny odnosi się również do nazwy wsi położonej na zboczach góry, a także do Parku Krajobrazowego, mającego obszar ponad 5000 ha, gdzie występuje wiele gatunków chronionych i unikatowych roślin oraz zwierząt. W rejonie góry miały również miejsce największe bitwy w czasie III Powstania Śląskiego. Jak widać z powyższego opisu Góra Św. Anny jest miejscem wyjątkowym pod względem religijnym, historycznym i geologicznym. Widoczna z daleka ponad równinami, stanowi drogowskaz dla zdążających tutaj pielgrzymów i turystów.
Miejscowa bazylika i sanktuarium stanowi centrum kultu religijnego związanego z figurką świętej Anny Samotrzeciej, przedstawiającą babcię Jezusa, trzymającą na ramionach Jezusa i Maryję. Święta Anna wysuwa tych dwoje na pierwszy plan, sama jest w tle trzecia, stąd jej przydomek. Tuż obok bazyliki znajduje się zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem), na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów. Warto zwiedzić też grotę lurdzką, znajdująca się u podnóża świątyni. Wykonana została na wzór groty z Lourdes.
Wokół Góry św. Anny znajdziemy też 40 kaplic kalwaryjskich, pochodzących z lat 1700-1709, pieczołowicie odrestaurowanych w ostatnich latach. W pobliżu schodów prowadzących do świątyni znajduje się pomnik przedstawiający Jana Pawła II. Kilkaset metrów niżej leży perła Góry św. Anny - zabytkowy amfiteatr, wykuty w skałach i wzniesiony na kraterze wulkanu (wcześniej był tu kamieniołom). Ten jeden z największych tego typu obiektów może zmieścić kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przed wejściem do amfiteatru góruje Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego, upamiętniający miejsce walk III powstania śląskiego. Natomiast miłośnicy przyrody w parku krajobrazowym, który obejmuje grzbiet góry Chełm, znajdą w nim wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin.
