Dzień na Kaszubach I

Wieżyca, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Bytowie

Wieża widokowa na Wieżycy, Danusia
Wieża widokowa na Wieżycy, Danusia

W Bytowie rozpoczęliśmy kolejną jednodniową wycieczkę szkolną.

Bytów to miasto powiatowe w województwie pomorskim. Poza malowniczą okolicą do Bytowa przyciąga turystów przede wszystkim górujący nad miastem zamek krzyżacki.Choć jest znacznie mniejszy od zamku w Malborku,jednak wywiera na zwiedzających silne wrażenie,jak wszystkie budowle warowne z tamtego okresu ( XIV w.). Dziedziniec można zwiedzac za darmo,natomiast w pomieszczeniach obowiązują bilety wstępu,jak we wszystkich muzeach. Mieści się w nim bowiem Muzeum Kaszubsko-Pomorskie ,a także Biblioteka i hotel z restauracją.

, Danusia
, Danusia

Ekspozycje muzealne to przede wszystkim sprzęty gospadarskie przedstawiające życie dawnych mieszkanców Kaszub ,nieliczne eksponaty rycerskie oraz ekspozycje -wystawy czasowe.

http://www.zamkigotyckie.org.pl/bytow.htm

Skansen w Kościerzynie, Danusia
, Danusia
Skansen w Kościerzynie, Danusia

Wieżyca

Wieżyca to najwyższe wzniesienie na Pomorzu Środkowym ( 329 mnpm.) Wejście na nią nie jest zbyt trudne nawet dla dzieci. Krótki spacer przez las,następnie wspinaczka po schodach wysokiej wieży widokowej i już można delektować się przepięknym krajobrazem Szwajcarii Kaszubskiej. Podczas wiatru wieża delikatnie się kołysze,ale spokojnie,jest stabilna i nikomu nic nie grozi.🙂

Skansen w Kościerzynie, Danusia
Skansen w Kościerzynie, Danusia


Będomin

Nie każdy wie,że to właśnie na Kaszubach urodził się i wychowywał twórca hymnu polskiego "Mazurka Dąbrowskiego"-Józef Wybicki. W tej małej, kaszubskiej miejscowości znajduje się dziś jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Polskiego,do którego warto zajrzeć podczas wakacyjnych wędrówek.

Skansen w Kościerzynie, Danusia
Skansen w Kościerzynie, Danusia

"Zabytkowy budynek z XVIII w. położony jest w pięknym kilkuhektarowym parku z licznymi pomnikami przyrody, m.in. rośnie tu 400. letni dąb i kilka 300. letnich lip. Muzeum posiada stałe ekspozycje: jedną opowiadającą o życiu i dziejach Józefa Wybickiego i drugą – ukazującą rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w okresie zaborów oraz dwóch wojen światowych. Obie wystawy prezentują niezliczone i bardzo interesujące eksponaty. Obok obrazów, rycin, dokumentów można tu obejrzeć pomieszczenia mieszkalne, gabinet Wybickiego, meble oraz broń z jego epoki. W salonie stoi rzadki instrument – minifortepian, a raczej wschodnioeuropejska odmiana klawesynu, zwana szpinetem (I poł. XIX w.). Są tu także ciekawe listy (oryginały), np. od Wybickiego do gen. Dąbrowskiego z 1806 r., czy też relacja z audiencji u Napoleona z 1807 r. Wielką ciekawostką jest spora kolekcja tzw. muzykaliów patriotycznych, m.in. nuty i tekst polskiego hymnu z 1829 r. w języku polskim i francuskim, a także unikalna płyta gramofonowa „Jeszcze Polska nie zginęła” z 1902 r. wydana przez wytwórnię Columbia Record i jej kopia nagrana w 1944 r. w Związku Radzieckim."

Garczyn- ferma strusi, Danusia
Garczyn- ferma strusi, Danusia

http://www.abcwypoczynku.pl/Co_laczy_Bedomin_z_Mazurkiem_Dabrowskiego_abcwypoczynku_go,articleQQid_article,393.html

Kościerzyna

Do tego miasta warto zajrzeć z dziećmi ponieważ znajdą tutaj niezwykle ciekawą atrakcję-Muzeum Parowozów. Skansen ten prezentuje dawne lokomotywy parowe i spalinowe,różne typu wagonów ,mozna zwiedzić także starą lokomotywownię,a nawet , za niewielką opłatą przejechać się kolejką wąskotorową. Zwiedzający mają wolną rękę przy oglądaniu zgromadzonych eksponatów,a największą frajdą jest możliwość wejścia do nawet największych lokomotyw.

http://www.parowozownia_koscierzyna.republika.pl/

Garczyn

Wycieczkę zakończyliśmy 7km od Kościerzyny w Garczynie.Znajduje się tu ferma strusi. Turyści mają możliwość podziwania tych pięknych ptaków w zagrodach oraz w boksach . Ogromną ciekawość wzbudzają malutkie strusie ,wyglądają jak malutkie jeżyki na wysokich nóżkach. Oprowadzający ciekawie opowiadaja o życiu i zwyczajach strusi oraz umożliwiają oglądanie ogromnych jaj strusich. Przy odrobinie szczęścia w pobliżu zagrody można zanleźć strusie pióra albo kupić je w pobliskim barze-sklepiku. Są tam także inne pamiątki np. wisiorki ze skorupek z jaj strusich. Chętni mogą się skusić na jajecznicę z jaj strusich.

Dla grup zorganizowanych można zamówić ognisko z pieczeniem kiełbasek,można także wykupić na miejscu przejażdżki konne.

Komentarze 0
2008-05-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wieżyca

Będomin

Kościerzyna

Garczyn

wieża widokowa

Muzeum Hymnu Narodowego

Skansen Parowozów

Ferma strusi

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024