Kopalnia soli w Wieliczce

, Darek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O Kopalni Soli w Wieliczce wiele już napisno, więc ja się nie będę na ten temat wiele rozpisywał dodam tylko, że zalicza się ona do najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Wyrobiska górnicze usytuowane są na dziewięciu poziomach, sięgają głębokości 327 m. W kopalni znajduje się około 3000 komór oraz niespełna 300 km podziemnych korytarzy. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Turystom udostępnione są trzy górne poziomy, na których znajdują się między innymi : groty kryształowe, ogromna i wspaniale ozdobiona Komora Księżnej Kingi z dużą ilością rzeźb i płaskorzeźb z soli, Grota Piłsudskiego, jeziora solankowe i sanatorium alergologiczne. W 1961 roku powstało Muzeum Żup Krakowskich. Mieści się ono w zespole 13 komór, w których zgromadzono dużą ilość eksponatów w działach kultury materialnej, historii, archeologii oraz geologii. Komory "Maria Teresa" i "Saurar" stanowią skanseny górnicze. Wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych.
Po zwiedzaniu kopalni można sobie odpocząć w kompleksie komór 125 m pod ziemią, gdzie znajdują się również sklepy z pamiątkami, poczta i restauracja.

, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
, Darek
Komentarze 9
2009-10-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Darek
29 październik 2010 10:12
Tylko ze sobą weź trochę grosza bo tanie to zwiedzanie nie jest szczególnie jak zwiedza się z osobami towarzyszącymi 😉
No i aparat z mocną lampą, bo mój CANON ze standardową lampą miał problemy.

27 październik 2010 08:13
Konto użytkownika zostało usunięte
Darek
26 październik 2010 22:50
Jednym słowem ciekawe przeżycia Ci pozostały w pamięci, jednak wydaje mi się że przyszedł już czas odwiedzić to czarujące miejsce ponownie 🙂

26 październik 2010 22:08
Konto użytkownika zostało usunięte
Darek
31 październik 2009 13:29
Zwiedzanie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem nie wszystkim szczególnie przyjezdnym pasuje. Ja odwiedziłem kopalnię w Wieliczce ostatnio kilka razy i sytuacja była podobna. Co do przepuszczania innych grup to nie zdarzyło mi się, żeby ktoś kto zapłacił tyle pieniędzy zaraz po wejściu starał się ją szybko opuścić. Raczej każdy zachwycał się i upajał jej pięknem i niezwykłością. Pomimo tego, że zwiedzałem ją już wielokrotnie to za każdym razem odkrywam ją na nowo.
JÓZEF
30 październik 2009 21:15
Tak się złożyło, że w tym roku kopalnię zwiedzałem dwukrotnie. Faktem są bardzo drogie bilety. Co do szybkości zwiedzania to zauważyłem, że na prośbę zwiedzających przewodnik przepuszcza grupę, której się śpieszy. Poza tym zwiedzać najlepiej wcześnie rano, ok. godz 8.00 lub późnym popołudniem ok. godz. 18-19. Jest mniej ludzi, grupy są też niewielkie, nie ma w tym czasie wycieczek autobusowych, (w środku sezonu, 24 sierpnia, w grupie było nas 12 osób, a zwiedzanie odbyło się bez deptania po piętach). Polecam teżspacer po miasteczku. Warto! 🙂
fefsdf
30 październik 2009 09:22
I pojawiła się kwestia cen biletów o którą aż bałam się zapytać.
Darek
29 październik 2009 11:59
Za 4 osoby dorosłe i jedno dziecko plus dwa zezwolenia na robienie zdjęć zapłaciliśmy ponad 250 zł, jak dobrze pamiętam. Za zezwolenie na jeden aparat trzeba zapłacić 10 zł. Wieliczkę warto jest odwiedzić ale zwiedzanie jest dość drogie. Po za tym przed zwiedzaniem dobrze by było troszeczkę poprawić sobie kondycję, gdyż w trakcie zwiedzania trzeba prawie że w niektórych momentach biec. Gdyż ciągle deptają po piętach następne grupy zwiedzających, ciężko też mówić o dobrych warunkach do zdjęć. Wewnątrz panują złe warunki oświetleniowe, trzeba więc wyposażyć się w aparat z dobrą lampą. Oprócz tego do robienia zdjęć trzeba mieć dużą intuicję i dobry refleks, gdyż w tym pędzie i przy dużej ilości ludzi ciężko jest zrobić takie ujęcie jak byśmy sobie życzyli.
fefsdf
29 październik 2009 09:42
Super fotki, a ile się płaci za robienie zdjęć wewnątrz kopalni?

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024