Wiosna na Kampinoskim Szlaku Przechadzkowym

Wiosna na Kampinoskim Szlaku Przechadzkowym, josearcadio

Szlak Przechadzkowy wiedzie z Izabelina do Wólki Węglowej i ma 7,3 kilometra. Jest to trasa przeznaczona tylko do wędrówki pieszej. Można go przebyć w półtorej do dwóch godzin. Aby dotrzeć do początku szlaku komunikacją miejską, najlepiej dojechać do stacji metra Młociny, a stamtąd wsiąść w autobus 708 i jechać do przystanku Sienkiewicza. Trzeba tylko pamiętać, że to już druga strefa. Do Szlaku Przechadzkowego dojdziemy skręcając z ul. 3 Maja, tuż przy przystanku, w Krasińskiego, a następnie w Prymasowską. Sam szlak polecany jest przede wszystkim dla turystyki rodzinnej i faktycznie w ładną pogodę w weekend to popularne miejsce spacerów rodzin z dziećmi. Maszerując szlakiem, który jest oznaczony kolorem czerwonym, trudno pobłądzić, bo znaki informują o wszelkich zakrętach w zrozumiały sposób, do tego występują co około 100 metrów, a niekiedy nawet częściej.

Góra Ojca

Już po nieco ponad dwóch kilometrach docieram do miejsca, gdzie zaczynają się wydmy. Dawno temu, w postglacjale, czyli wtedy gdy lądolód ustępował z naszych ziem, a wody lodowca topniały, z piasków osadzonych w pradolinie Wisły, wiatr utworzył wydmy śródlądowe. Obecnie, wzdłuż Wisły wydmy ciągną się na przemian z bagnami. Jedną z najwyższych wydm jest Góra Ojca. Ma prawie 101 m n.p.m. Nazwa odnosi się do ks. Władysława Korniłowicza, który współtworzył Zakład dla Niewidomych w Laskach, a na wydmie chciał wybudować dom rekolekcyjny. Plan nie powiódł, ale szlachetny ksiądz został upamiętniony.

Jeziorko Opaleń

Na piątym kilometrze szlaku, mijam Jeziorko Opaleń. To sztuczny zbiornik wodny. Jeszcze stosunkowo niedawno, bo w okresie międzywojennym, znajdowała się tu bażantarnia miejscowego właściciela ziemskiego. Obecnie, poza tym, że jeziorko stanowi urozmaicenie leśnego krajobrazu, sprzyja istnieniu bogatego świata roślinnego i zwierzęcego. Występują tu między innymi żaby i traszki. Ja dostrzegam tylko dwie żmije pełzające wśród chrustu. Na tym odcinku, Szlak Przechadzkowy jest jednocześnie ścieżką dydaktyczną „Wokół Opalenia”. Tablice informacyjne zawierają przystępne i ciekawe fakty dotyczące tej części parku.

Polana Turystyczna

Do Polany Turystycznej w Opaleniu dochodzę po sześciu kilometrach wędrówki. To doskonałe miejsce na piknik na zakończenie wycieczki. Szlak Przechadzkowy krzyżuje się wieloma innym trasami – pieszymi i rowerowymi. Tym samym, na polanę docierają i piechurzy, i zwolennicy dwóch kółek. Przybywają tu całe rodziny i grupy przyjaciół, aby spędzić popołudnie przy grillu. Również dzieci na pewno będą zadowolone z pobytu na polanie w Opaleniu, bo mają tu do dyspozycji plac zabaw i bramki do gry w piłkę. Z Polany Turystycznej już niedaleko do Wólki Węglowej i końca Szlaku Przechadzkowego z przystankiem autobusu 110 w kierunku metra Marymont.

Wybierając się do Kampinoskiego Parku Narodowego, znalazłem w domu swój bilet do Puszczy Kampinoskiej, w której byłem 13 lat temu na wycieczce szkolnej. Teraz na pewno nie będę czekał tak długo.

Avatar użytkownika josearcadio
josearcadio
Komentarze 0
2010-04-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Kampinoski Park Narodowy

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024