Sudety

Park Narodowy Gór Stołowych, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczka, na której byłam obejmuje czasowo 3 dni. Pierwszy dzień przeznaczony był na zwiedzanie Wrocławia. Na początek trafiłam do Ogrodu Botanicznego z Muzeum Przyrodniczym , które jest największym po względem wielkości zbiorów botanicznych i zoologicznych muzeum przyrodniczym w Polsce. Zobaczyłam tam rośliny i zwierzęta z całego świata, eksponaty w muzeum należą do jednych z najlepszych, unikatowych, np. szkielet wieloryba. Następnie przeszłam do Kolegiaty św. Krzyża. Która zbudowana jest z 2 kondygnacji, co w skali takiego budynku jest zadziwiające i unikatowe. Udając się dalej, mostem Tumskim oraz bulwarem Włostowica, gdzie mamy piękny widok na Odrę oraz młyny i wiatraki wodne, doszłam do Cerkwi p.w. św. Cyrylai Metodego. W jej wnętrzu zachwycają nas niesamowite ikony i bogato zdobiona fasada. Przechodząc dalej kolejnym wrocławskim mostem trafiamy na Mauzoleum Piastów Śląskich, gdzie możemy zobaczyć płyty nagrobne książąt, córek książęcych czy urnę z sercem księżnej Anny. Idąc w stronę Rynku mijałam piękne kamiennice przedstawiające style z różnych epok oraz XIV-wieczne więzienie. Rynek jest ogromny, wokół znajduje się wiele kamiennic , a w centralnej części stoi gotycki Ratusz, który jest jednym z najlepiej Zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Po krótkim odpoczynku udałam się do Panoramy Racławickiej. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można podziwiać relikt XIX-wiecznej kultury masowej. Jest to olbrzymi, panoramiczny obraz olejny umieszczony w rotundzie. Niesamowite wrażenie robią tam efekty świetlne, które sprawiają, że widz oglądający rozwinięty obraz nie umie odróżnić, gdzie kończą się rozstawione obiekty, a gdzie zaczyna się sam obraz. Na koniec trafiłam do Hali Stulecia. Hala, dzięki potężnej konstrukcji i systemowi oświetleń, tworzy wnętrze, zbliżone do charakteru Panteonu. Połączona jest z Grodem Japońskim i Ogrodem Zoologicznym , które są idealnym miejscem na odpoczynek po całym dniu zwiedzania.

Kościół Pokoju w Świdnicy, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Kościół Pokoju w Świdnicy, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska

Drugi dzień wycieczki rozpoczęłam od zwiedzania Kaplicy czaszek w Czermnej. Mimo, iż jest to niewielka barokowa kaplica, ogromne wrażenie robią tam tysiące czaszek ofiar wojennych i epidemii chorób zakaźnych. Miejsce to skłania do rozmyślań i refleksji. Kolejnym etapem mojej podróży był Główny Szlak Sudecki. Przydały się wygodne buty, picie oraz prowiant, gdyż przejście szlakiem zajęło parę godzin. Idąc szlakiem podziwiałam Błędne Skały, które stanowią cudowny zespół skalny, tworzący malowniczy labirynt typu „ miasto skalne”, czy Skalne Grzyby- grupę oryginalnie ukształtowanych form skalnych przypominających swym kształtem prawdziwe grzyby, czy gigantyczne młoty. Na koniec dnia trafiłam do Wambierzyc, gdzie zachwycałam się piękną bazyliką- ośrodkiem kultu maryjnego. Te miejsce jest naprawdę magiczne, gdyż cała wieś upodobniona jest do biblijnej Jerozolimy. Pagórki dostały tam nazwy wzgórz otaczających święte Miasto oraz postawiono 16 bram wjazdowych.

Trzeci dzień swojej podróży rozpoczęłam od zwiedzania Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie. Wygodne buty nadal były niezbędne, gdyż już od wjechania do Kletna okazało się, że trzeba przejść niezły kawałek drogi żeby dojść do jaskini. Jednak widoki wynagrodziły trudy dojścia. Można tam było zobaczyć 6-metrową kaskadę przypominającą zamarznięty wodospad, Salę Pałacową z pięknymi formami naciekowymi czy szczątki zwierząt plejstoceńskich. Zadziwiło mnie to, iż jaskinia była przystosowana nawet dla zwiedzania przez niepełnosprawnych, a więc wielki ukłon dla ludzi, którzy się tym zajęli. Następnie przejechałam do Srebrnej Góry, tam zwiedziłam największą górską twierdzę w Europie. Niespodzianką, która mnie spotkała było spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego. Na koniec wycieczki zahaczyłam Świdnicę. Tam podziwiałam Dawny Ratusz, kamienice, katedrę. Jednak najbardziej zaciekawił mnie Kościół Pokoju, który jest małym drewnianym kościołkiem, jednak z bardzo interesującą barokową amboną i zdobionym ołtarzem. Na tym moja wycieczka się zakończyła. Jestem z niej bardzo zadowolona, gdyż nie miałam czasu się na niej nudzić i była urozmaicona pod każdym względem . Pewnie kiedyś jeszcze tam wrócę.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Kaplica w Wambierzycach, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Wrocław, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Wrocław, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Wyprawa po górach, Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
wyprawa po górach , Natalia Agnieszka Gorodowienko Korytkowska
Komentarze 0
2010-05-23
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024