Wspin Jura Krakowsko- Częstochowska

, Monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gdy znajdziemy już kwaterę w Podlesicach mamy otwartą drogę na najbliższą okolicę. Do większości interesujących nas miejsc możemy dostać się pieszo.

Pierwszego dnia zaczynamy od wspinu na Górze Zborów, która jest chyba najpopularniejszym miejscem wspinaczkowym w okolicy. Dróg jest bardzo dużo, o urozmaiconych trudnościach (od najłatwiejszych do VI.6+), rewelacyjne obicie, ale także bardzo wysoki stopień wyślizgania, co czasem odbija się na wrażeniu że trudności niektórych dróg są zaniżone. Niestety ekspozycja skał latem nie sprzyja wspinaczom, gdyż większość skał ma wystawę południową lub południowo zachodnią.

, Monika
, Monika

Dalej możemy się udać w kierunku Góry Kołoczek. Tak jak Góra Zborów, tu też możemy znaleźć drogi o szerokiej skali trudności. Każdy powienien znaleźć coś dla siebie. Góra Kołoczek posiada także spore zaplecze bulderowe, w postaci kilkunastu kamyków rozrzuconych po lesie na południe od głównego muru masywu, czyli skał Dziewicy, Trzech Córek, Mamy i Głowy Cukru.

Drugiego dnia jadąc do Rzędkowic możemy zboczyć z trasy, pozostawić samochód na parkingu i przejść się do Jaskini Żabiej. Ma ona charakter studni i jest dostępna wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego. Jej długość wynosi 59m, a głębokość 18,5m,

, Monika
, Monika

Na północny- zachód od Rzędkowic rozciąga się mur skał Rzędkowickich. Jest to jeden z najbardziej widokowych rejonów w Jurze Północnej, co zresztą przekłada się na jego popularność. W okresie weekendów, dłuższych przerw świątecznych, jak i latem jest tu czasem dużo za dużo ludzi. Ciasną i gorącą atmosferę podnosi też fakt, iż skały te są bezpośrednio wyeksponowane ku południowi co w cieplejsze dni może stać się naprawdę problematyczne. Wyjątek stanowią niektóre pojedyncze ściany i Leśna Turnia, która jest wystawiona ku północy i dzięki temu masyw ten jest odpowiednią alternatywą na upalne lata. Trudności zaczynają się od III a kończą nawet na drogach w stopniu VI.5+/6 tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Trzeciego dnia odwiedzamy Mirów. Tutaj poza wspinaniem możemy również obejrzeć ruiny zamku. Jest to jeden z najstarszych zamków na szlaku Orlich Gniazd. Posiada charakterystyczny strzelisty i surowy gotycki kształt. Ocalała część górna zamku i fragment dolnej. Do górnej nie ma jednak dostępu ze względu na zawalenie się ścian.

, Monika
, Monika
, Monika

W Mirowie znajduje się około 150 dróg wspinaczkowych, w większości ubezpieczonych ringami. Wysokość skał waha się od 5 do 30 metrów. Trzeba jednak pamiętać, że skały znajdują się na terenie prywatnym i wspinać się można tylko po zaakceptowaniu regulaminu i złożeniu podpisu w "książce wyjść" dostępnej u Sołtysa wsi.

, Monika
Wspin Jura Krakowsko- Częstochowska, Monika
Komentarze 0
2010-05-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Podlesice

Podlesice

Podlesice

Podlesice

Rzędkowice

Rzędkowice

Rzędkowice

Rzędkowice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024