Łódź >> Łowicz >> Tomaszów Mazowiecki

Łódź, Emilia Lewkowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W dniu pierwszym zaczynamy zwiedzanie miasta Łodzi. Pierwszą atrakcją jest Muzeum miasta Łodzi, gdzie możemy uzyskać wiele informacji o jego historii (w tym o getcie łódzkim, a także o wielkich rodach fabrykanckich na terenie miasta). Kolejnym zwiedzanym obiektem jest centralne muzeum włókiennictwa. Łodź jest największym polskim ośrodkiem tego przemysłu, dlatego warto zapoznać się z bogatymi tradycjami włókienniczymi występującymi na tym terenie. Następną zaplanowaną atrakcją jest spacer ulicą Piotrkowską, ciągnacą się na długości ok. 5km, gdzie możemy podziwiać zabytkowe kamienice oraz zatrzymać się przy Alei Gwiazd wzorowanej na Alei Hollywodzkiej. Dodatkową atrakcją może być podróż rykszą, która została wkomponowana w wizerunek tego miasta.Kolejnym punktem wycieczki jest rynek staromiejski, który stanowił centrum przedprzemysłowej Łodzi. W okresie II wojny światowej okolica ta zamieszkana była przez Żydów i weszła wskład łodzkiego getta. Następnym zaplanowanym obiektem jest Pałac Juliusza Heinzla, który usytuowany jest przy fabryce wyrobów wełnianych. Jest to budowla w stylu eklektycznym, gdzie możemy podziwiać zdobione, symetryczne elementy takie jak wykusze, gzymsy, balustrady z emblematami przemysłu i handlu zamiast rodowego herbu. Ostatnim zwiedzanym punktem w Łodzi jest palmiarnia, która jest jednym z najnowocześniejszych obiektów w Europie i jednym z najciekawszych współczesnych budynków Łodzi.

W dniu drugim udajemy sie do niewielkiego miasta Łowicz. Ze względu na duże znaczenie Łowicza na przestrzeni wieków wzniesiono tutaj szreg wartościowych zabytków architektury. Dzięki uniknięciu ciężkich zniszczeń wojennych jest to jeden z najcenniejszych zespołów architektoniczno - urbanistycznych w regionie. Są to przede wszystkim: bazylika katedralna, kosciół pijarów, ruiny zamku prymasowskiego, dawny zespół klasztorny bernarynów, jak również nietypowy i nieregularny układ urbanistyczny miasta oparty na trzech równoległych ciagach ulic biegnacych wzdłuż Bzury i łączących główne place: kwadratowy Stary Rynek oraz trójkatny Nowy rynek. Tego samego dnia udajemy się do małej miejscowości Nieborów, gdzie znajduję się barokowy pałac, który jest rezydencją magnacką powstałą u schyłku XVII w. Pałac otoczony jest rozległym parkiem geometrycznym w stylu francuskim, gdzie realizowano film "Akademia Pana Kleksa".

Łowicz, Emilia Lewkowska
Łowicz, Emilia Lewkowska

W ostatnim dniu wycieczki przenosimy sie do Tomaszowa Mazowieckiego, leżącego w Dolinie Białobrzeskiej. Głównymi zabytkami na naszej trasie wycieczki są przede wszystkim: Pałac Ostrowskich, Rynek Miejski, Elektyczny Pałacyk Pieschów, fabrykancka kamienica na ul. Mościckiego oraz kościół ewangelicko- augsburski.

Łowicz, Emilia Lewkowska
Łódź Piotrkowska, Emilia Lewkowska
Manufaktura w Łodzi, Emilia Lewkowska
Łódź manufaktura, Emilia Lewkowska
Manufaktura Łódź, Emilia Lewkowska
Wnętrze kamienicy Poznańskiego w Łodzi, Emilia Lewkowska
Kamienica Poznańskiego Łódź, Emilia Lewkowska
Pałac w Nieborowie, Emilia Lewkowska
Łódź >> Łowicz >> Tomaszów Mazowiecki, Emilia Lewkowska
Emilia Lewkowska
Komentarze 0
2010-06-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024