Wycieczka do Warszawy

Obrazy pochodzące ze zbiorów polskich pozwoliły wyodrębnić pięć grup tematycznych, najlepiej obrazujących problemy malarstwa niemieckiego:
1. Tęsknota za Italią
2. Romantyczna natura
3. Biedermeier - prosto, mieszczańsko, zacisznie
4. Wokół realizmu. Tradycja i nowoczesność
5. Symbolizm w Niemczech - 2. połowa XIX wieku
Dodatkowym atutem wystawy był Audio-przewodnik, który w cenie biletu można nabyć tuż przed obejrzeniem ekspozycji, dzięki któremu do każdego bloku tematycznego można było wysłuchać komentarz, który przybliżył ówczesne realia życia polityczno-artystycznego, oraz usłyszeć dodatkowe informacje dotyczące obrazów. Speaker ciekawie opowiadał o życiu artysty, jak również historię powstawania danego obrazu oraz zwracał uwagę na artystyczne walory dzieła danego okresu. Audio-przewodnik pozwał każdemu uczestnikowi wystawy indywidualnie przeżywać „Fantazję i rzeczywistość”.

Sztukę niemiecką będzie można oglądać do 4 grudnia br., dlatego też bardzo gorąco polecam i zachęcam zainteresowanych do obejrzenia tej niezwykłej wystawy, tym bardziej, że rzadko mamy okazję podziwiać dzieła niemieckich artystów.
W godzinach wieczornych udaliśmy się do Teatru Wielkiego na operę pt. „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że sztuka była śpiewana w oryginalnej wersji językowej tzn. po włosku (z polskim tłumaczeniem do czytania ).
Dzieło Mozarta (zwłaszcza pierwsza część) posiada elementy lekkiej, błyskotliwej i pogodnej komedii o wartkiej i niekiedy zaskakującej akcji z wątkami pełnymi dramatyzmu i tragizmu potęgującym w widzu uczucie grozy i napięcia. Oprócz doskonałej gry aktorskiej godna zaakcentowania jest muzyka i śpiew w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, niekiedy przyjemna i lekka, innym razem powodująca zaskakujące emocje. Gorąco polecam-naprawdę godne przeżycia!!!