Białowierza

Białowierza, Tomek Jakubowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dziś(piątek) rano, postanowiłem wybrać się na krótką wycieczkę, w celu zaczerpnięcia świerzego powietrza, oraz odprężenia, i swojego rodzaju odskoczni od dnia codziennego.

Jako cel obrałem sobie Białowieżę.

Godzina 8:14


Wyjechałem z Białegostoku, samochodem. Podróż minęła szybko i przyjemnie, gdyż na ulicach nie panował wzmożony ruch. Białystok budził się ze snu, kiedy ja, byłem już po za jego granicami.

Godzina 9:40.

Ścieżka znajduje się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego (OEP BPN). Składa się z dziewięciu elementów - przystanków. Została przygotowana z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz starszych dzieciach i młodzieży, odwiedzających Białowieski Park Narodowy indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.

Ścieżka znajduje się przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego (OEP BPN). Składa się z dziewięciu elementów - przystanków. Została przygotowana z myślą o rodzicach z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz starszych dzieciach i młodzieży, odwiedzających Białowieski Park Narodowy indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.

Ścieżka czuciowa

Jednym z elementów ścieżki jest rzeźba przedstawiająca żubry. Jej twórczynią jest Sally Matthews - artystka z Wielkiej Brytanii, która wykonała rzeźbę z materiałów, które dostarcza sama natura - torfu, traw, kawałków gałęzi itp. Projekt wykonania i ustawienia rzeźby w Parku Pałacowym sfinansował Konsulat Brytyjski w Warszawie i Wales Arts International. Zrealizowano go w 2004r., w 75 rocznicę restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej.

Goście na ścieżce

Ponadto na ścieżce edukacyjnej przy OEP znajduje się: 10 tablic edukacyjnych, przytwierdzonych do drewnianych stolików, przy których można nie tylko wiele się nauczyć ale także odpocząć w cieniu parkowych drzew, 12 otwieranych słupków, zawierających pytania i odpowiedzi, dotyczące przyrody Białowieskiego Parku Narodowego, 9 słupów obrotowych, pozwalających na dopasowanie do siebie rysunków liści, owoców i kształtów drzew i krzewów, występujących w Puszczy Białowieskiej, tablica do pisania kredą i piaskownica w kształcie Białowieskiego Parku Narodowego. Elementem ścieżki edukacyjnej jest także: rusztowanie z "grającymi gałęziami" i "ścieżka czuciowa", którą należy przejść bez butów i z zamkniętymi oczami, rozpoznając rodzaj podłoża, po którym się idzie.

Rzeźba przedstawiająca żubry
autorstwa Sally Matthews

Na ścieżce edukacyjnej opisaliśmy zagadnienia związane z funkcjonowaniem lasu pochodzenia naturalnego, którego fragmenty do dnia dzisiejszego zachowały się na terenie Puszczy Białowieskiej, a ich obecność odróżnia naszą puszczę od innych kompleksów leśnych w Polsce. Odwiedzając ścieżkę będziecie więc mogli zapoznać się z jego budową, mieszkańcami, cechami odróżniającymi ten unikatowy dziś w skali Europy las od powszechnie występujących na jej terenie lasów zagospodarowanych.

Ścieżkę ,,Poznajemy tajemnice lasu'' przygotowaliśmy z myślą o tym, abyście korzystając z niej mogli wzbogacić swoją wiedzę poprzez zabawę, do czego służyć mają np. słupki obrotowe, kłoda - równoważnia czy planszowe gry edukacyjne, z których jedna dotyczy rysia a druga grzybów. Grając w nie zapoznacie się z biologią jednego z najrzadziej spotykanych w polskich lasach drapieżników, z wybranymi gatunkami grzybów, które możecie zobaczyć spacerując po Puszczy Białowieskiej oraz z zasadami ochrony, obowiązującymi w Obszarze Ochrony Ścisłej BPN.

Szczerze mówiąc to do pełni szczęścia brakowało mi tylko spotkania króla puszczy - Żubra, niestety....

Uważam, że dzień nie należał do straconych, a raczej do tych, które na długo pozostaną w mojej pamięci.

Pozdrawiam Tomek

Komentarze 2
2010-06-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tomek Jakubowski
09 czerwiec 2010 23:02
Jaki Ja tam mistrz 😁
Marek
09 czerwiec 2010 22:52
Tomek miszcz klawiatóry;P

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024