Jednodniowa Wycieczka Po Kaszubach

Jednodniowa Wycieczka Po Kaszubach, Piotr
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczkę rozpoczęliśmy od Chmielna, cudownie usytuowanej miejscowości, w której znajduje się bardzo interesujące Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów. Po zwiedzaniu obiektu przeszliśmy się nad przepiękne jezioro usytuowane tuż przy głównej drodze. Naprawdę coś pięknego. Na dodatek co kilka metrów postawiono tam ławeczki, na których spokojnie można oddać się podziwianiu widoków. Zauroczeni Chmielnem postanowiliśmy ruszyć dalej.

Odcinek między Chmielnem i Wieżycą jest nazywany drogą kaszubską. Masa na tej drodze zakrętów, co chwila mija się jakieś jeziorka. Jest to naprawdę niezwykle urokliwa trasa. Trzeba tylko uważać, żeby się nie zapatrzyć, bo liczne zakręty nie pozwalają na dłuższą dekoncentrację.

Kiedy dojechaliśmy do Wieżycy zaczęliśmy poszukiwania słynnej wieży widokowej im. Jana Pawła II. Niestety nie mogliśmy znaleźć, żadnego znaku, który by do niej prowadził i to jest właśnie najciekawsze. Główny szlak prowadzący do wieży nie odchodzi wcale z samej Wieżycy. Kiedy już opuściliśmy drogę kaszubską i wpadliśmy w główną trasę między Kościerzyną i Gdańskiem stwierdziliśmy, że chyba musimy odpuścić sobie ten punkt wycieczki i zaczęliśmy jechać już w kierunku Szymbarka, gdzie znajduje się słynny skansen budownictwa drewnianego. Kiedy już skręciliśmy w drogę prowadzącą bezpośrednio do Szymbarka po 100 metrach trafiliśmy na parking, od którego odchodził szlak do poszukiwanej przez nas wcześniej wieży widokowej. Szlak ten jest bardzo urokliwy, prowadzi przez sympatyczny las, co prawda ścieżka prawie cały czas idzie w górę, ale do samej wieży jest jedynie 500m, więc myślę, że każdy jest w stanie przejść tak krótki odcinek. Kiedy już dotarliśmy do wieży, pozostało jedynie wejście po schodkach i oddanie się podziwianiu pięknych widoków. Można stąd dojrzeć między innymi Bydgoszcz, Trójmiasto, Kościerzynę czy Kartuzy. Wybierając się na wieżę widokową w Wieżycy musimy się jednak nastawić na pewne koszty. Zarówno parking jak i samo wejście na wieżę jest płatne, więc troszkę grosza warto przy sobie mieć 🙂.

Po takim sympatycznym spacerku postanowiliśmy wyruszyć, aby obejrzeć ostatni planowany punkt naszej wyprawy, czyli Skansen Budownictwa Drewnianego w Szymbarku. Generalnie nie przepadam za skansenami, zwiedzanie większości zawsze mnie nudziło, ale skansen w Szymbarku jest naprawdę godny polecenia. Można tutaj między innymi zobaczyć prawdopodobnie największy na świecie dom do góry nogami, najdłuższą deskę na świecie wpisaną do księgi rekordów Guiness'a, bunkier, w którym za sprawą pokazu świetlno-dźwiękowego można poczuć na własnej skórze naloty podczas wojny, a także poznać historię mieszkańców Kaszub. Co najlepsze można sobie za darmo wynająć przewodnika, który oprowadzi nas po całym skansenie i opowie wiele ciekawostek odnośnie poszczególnych ekspozycji. Polecam także skorzystanie ze znajdujących się na terenie skansenu punktów gastronomicznych. Za naprawdę niewielkie pieniądze mamy tutaj spory wybór pysznych tradycyjnych polskich potraw. Można nawet samemu zrobić sobie kiełbaskę na ognisku 🙂

Komentarze 0
2010-09-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wieżyca

Wieżyca

Szymbark

Szymbark

Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów

Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów

Wieża Widokowa im. Jana Pawła II

Wieża Widokowa im. Jana Pawła II

Skansen Budownictwa Drewnianego

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024