Góry Wałbrzyskie i Kamienne

Zamek Książ, Mariusz Wiśniewski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wyjeżdżamy w trójkę z Radomia parę minut po godzinie dziewiątej w piątek. Nie mamy zamiaru się spieszyć. Kierunek Wałbrzych. Jak się okazało, mieliśmy nosa, stłuczka, potem ogromnie zakorkowany Wrocław, zajmują nam całkiem sporo czasu.Zatrzymujemy się w Książu, oglądamy zamek, przepiękny zresztą, nie darmo zwany "Perłą Dolnego Śląska". Chodzimy po parku podziwiając budowlę i jej otoczenie. Gdy docieramy do Wałbrzycha robi się ciemno. Stajemy przed nie lada wyzwaniem dojechania do Domu Turysty "Harcówka". Udaje się nam to w końcu, przy wydatnej pomocy miejscowych. We wspaniałych humorach zasiadamy do kolacji, rozmawiając z dwiema przemiłymi paniami, pracującymi w schronisku. Próbujemy jeszcze fotografować z okna Walbrzych nocą i w końcu idziemy spać.

Wstajemy przed szóstą. Jest piękna pogoda, humory dopisują. Jemy śniadanie i wychodzimy na szlak. przechodzimy przez Wałbrzych, przez dzielnicę Biały Kamień szlakiem żółótym kierujemy się na Chełmiec. Rozmawiamy sporo z mieszkańcami Wałbrzycha, jest bardzo miło. Na podejściu na Chełmiec postanawiamy zmienić szlak żółty na niebieski, będzie krócej. Po chwili przekonujemy się, że może krócej to i jest ale cholernie stromo. Z podziwem patrzymy na rowerzystów zjeżdżających tą stromizną. Każde podejście się kiedyś kończy,a więc i my stajemy na szczycie. Robimy masę zdjęć. Chełmiec, mimo że okazał się "dopiero" drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich nadal jest w Koronie Gór Polski. Nie udaje się nam wejść na wieżę widokową, zbyt długo musieli byśmy czekać na otwarcie. Z Chełmca schodzimy w stronę Boguszowa szlakiem zielonym, drogę przecinają nam dwa dziki, potem na ścieżce spotykamy jakąś żmiję. Schodząc tak "Drogą Krzyżową Górniczego Trudu" docieramy do Boguszowa. Przechodzimy przez to urocze miasteczko. Za stacją PKP Boguszów-Gorce wchodzimy w Góry Kamienne. Szlak zielony prowadzi nas teraz na Dzikowiec. Idziemy lasem, aż w końcu ukazują się nam piękne widoki na masyw Chełmca i Góry Wałbrzyskie. W jednym z takich miejsc, siadamy, robimy dłuższy odpoczynek, posilamy się ( między innymi kanapki z łososiem, a co!) Schodzimy do Unisławia Śląskiego, odwiedzamy tam sklep i udajemy szię dalej w stronę Sokołowska. za Unisławiem mamy piękne widoki na Góry Kamienne. Wchodzimy do Sokołowska, idziemy spokojnie, nie spieszymy się podobnie jak przez cały dzień, podziwiamy "Śląskie Davos". Kierujemy się Bruzdą Sokołowca w stronę schroniska PTTK "Andrzejówka". Mimo, że jest już późno, decydujemy się na wejście na Waligórę, najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Po drodze jednak, jeszcze mocne podejście do ruin zamku Radosno. Zatrzymujemy się tam na króciutko i dalej w drogę. Wiemy, że przyjdzie nam schodzć z Waligóry w towarzystwie latarek. Na szczycie zastaje nas noc, mimo to są zdjęcia, jest radość. Zdobyliśmy drugi dzisiaj szczyt do Korony Gór Polski! Bardzo ostrożnie i powoli udajemy się w dół do schroniska. Cóż to za stromizna. Docieramy szczęśliwie, w dodatku zdążając na kolację. Jeszcze długo się krzątamy, rozmawiamy, jest wszystko OK. Idziemy spać.

Zamek Książ, Mariusz Wiśniewski
Zamek Książ, Mariusz Wiśniewski

Wstajemy około 6.00, mamy dzisiaj w perspektywie powrót do Radomia, ale zanim to nastąpi czeka nas wędrówka. Pierwszym odruchem jest spojrzenie przez okno, jaka pogoda? Pada. Niestety, będzie troszkę trudniej . Szybkie śniadanko, bierzemy wrzątek do termosów i w drogę. Idziemy mglistym lasem w kierunku Rybnickiego Grzbietu. Pierwszą atrakcją na szlaku jest salamandra plamista, wywołuje wśród nas sporo emocji. Dochodzimy do malowniczych skałek, przy tej pogodzie prezentują się tajemniczo, wręcz baśniowo. (Skalna Brama). W tej mgle zwiedzamy również ruiny średniowiecznego zamczyska Rogowiec. Schodzimy do szosy, wchodząc z powrotem do lasu zatrzymujemy się przy uroczej skałce, posilamy się przed podejściem na Rybnicki Grzbiet. Ciężko było, ciężko. Ale wreszcie znajdujemy się na Rybnickim Grzbiecie i spokojnie ruszamy w stronę Borowej, najwyższego wzniesienia w Górach Wałbrzyskich. Po drodze dwukrotnie fotografujemy się z salamandrą plamistą. Osiągamy szczyt, zatrzymujemy się na krótko, przygotowując do ostatnich kilometrów marszu. Schodzimy ciągle w dół, docieramy do Wałbrzycha , a dokładnie do jego dzielnicy Podzamcze. Przy wydatnej pomocy przemiłych mieszkańców Wałbrzycha, dojeżdżamy autobusem jak najbliżej "Harcówki". Jeszcze podejście parkowymi alejkami i naszym oczą ukazuje się samochód, którym podróżujemy i Dom Turysty. Wchodzimy do środka, przebieramy się czekając na obiad. Spożywamy pstrąga i do samochodu.

Podziękiowania:

Zamek Książ, Mariusz Wiśniewski
Zamek Książ, Mariusz Wiśniewski

Eli za każdą chwilę z uśmiechem, Marianowi za wytrwałość, obsłudze obydwu schronisk za dobre słowo, mieszkańcom Wałbrzycha za pomoc i stosunek do nas.

/
Wałbrzych, Mariusz Wiśniewski
Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Mariusz Wiśniewski
Pod Chełmcem, Mariusz Wiśniewski
Góry Wałbrzyskie, Mariusz Wiśniewski
Ratusz w Boguszowie-Gorcach, Mariusz Wiśniewski
Widok na Chełmiec, Mariusz Wiśniewski
Na Dzikowcu, Mariusz Wiśniewski
Widok na Chełmiec, Mariusz Wiśniewski
Góry Wałbrzyskie z Dzikowca, Mariusz Wiśniewski
W Górach Kamiennych, Mariusz Wiśniewski
Stożek Wielki, Mariusz Wiśniewski
Góry Kamienne, Mariusz Wiśniewski
Góry Kamienne, Mariusz Wiśniewski
Bukowiec, Mariusz Wiśniewski
Góry Kamienne, Mariusz Wiśniewski
Sokołowsko, Mariusz Wiśniewski
Sokołowsko, Mariusz Wiśniewski
Zamek Radosno, Mariusz Wiśniewski
Waligóra, Mariusz Wiśniewski
Szczyt Waligóry, Mariusz Wiśniewski
/
W Górach Kamiennych, Mariusz Wiśniewski
Zamek Rogowiec, Mariusz Wiśniewski
Na Rybnickim Grzbiecie, Mariusz Wiśniewski
Salamandra Plamista, Mariusz Wiśniewski
Z salamandrą, Mariusz Wiśniewski
Borowa, Mariusz Wiśniewski
Góry Wałbrzyskie i Kamienne, Mariusz Wiśniewski
Zamek Książ, Mariusz Wiśniewski
Avatar użytkownika Mariusz Wiśniewski
Mariusz Wiśniewski
Komentarze 0
2010-09-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Książ

Książ

Chełmiec

Chełmiec

Boguszów-Gorce

Boguszów-Gorce

Dzikowiec

Dzikowiec

Unisław Śląski

Unisław Śląski

Zamek Radosno

Zamek Radosno

Waligóra

Waligóra

Schronisko

Schronisko

Sokołowsko

Sokołowsko

Zamek Rogowiec

Zamek Rogowiec

Rybnicki Grzbiet

Rybnicki Grzbiet

Borowa

Borowa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024