Świętokrzyski Spacer Noworoczny

, Mariusz Wiśniewski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Tym razem rozpoczynaliśmy rok w Pasmach Dobrzeszowskim i Oblęgorskim. Startujemy z Kuźniaków, miejscowości leżącej w przełomie Łosośnej (wg. Żeromskiego Wierna Rzeka).
Oglądamy ruiny wielkiego pieca, które pozostały tu po hucie żelaza działającej w latach 1792 – 1897. Ruszamy niebieskim szlakiem w stronę Dobrzeszowskie Góry. Przez cały czas idziemy lasem, praktycznie płasko, czasami docieramy do skraju pól. Nie za wiele widać, mgła, żadnych oznak zimy nie stwierdzamy. Przekraczamy granicę rezerwatu „Góra Dobrzeszowska”, ochroną objęto tu bogaty las mieszany. Wiele drzew to nawet 120 – to letnie okazy. Po chwili szlak podrywa się do góry i bardzo ostrym (tak, tak w Górach Świętokrzyskich czasami też się to zdarza), choć krótkim podejściem osiągamy szczyt Dobrzeszowskie Góry (365). Oglądamy pozostałości pogańskiego sanktuarium, trzeciego (po Łyścu i Grodowej Górze) w „naszych” górach. Niektóre głazy noszą ślady obróbki, prawdopodobnie Dobrzeszowska Góra była miejscem kultu jeszcze w latach 750 – 950. Na szczycie spędzamy dłuższy czas, posilając się, rozmawiając i fotografując oczywiście. Wreszcie schodzimy (niestety tą samą drogą) do Kuźniaków. Przechodzimy koło naszych zaparkowanych samochodów, zmieniamy kolor szlaku na czerwony i udajemy się w Pasmo Oblęgorskie. Widzimy umieszczoną na kamieni tabliczkę z początkiem głównego szlaku świętokrzyskiego Kuźniaki – Gołoszyce. Może by tak przejść go jednorazowo… Ale to nie dzisiaj. Zaczynamy podejście na Kuźniacką Górę, jesteśmy w Suchedniowsko – Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. W pobliżu szczytu mijamy skałki o czerwonawym zabarwieniu (baryt). Na szczycie odpoczynek, (nigdzie nam się nie spieszy) i w dół. Po niedługim czasie stajemy koło tabliczki z napisem: „Rezerwat Przyrody Perzowa Góra”. Chroni on zalesiony wierzchołek Perzowej (396) z występującymi tam naturalnymi formami skalnymi – progami, blokami, ambonami. Pokonujemy bardzo strome podejście na szczyt tej góry. Tam oczywiście sesja foto. Parę metrów dalej, przechodzimy wąską szczeliną pomiędzy blokami i jesteśmy przy grocie św. Rozalii. W sztucznie powiększonej jaskini szczelinowej znajduje się całkiem spora kapliczka św. Rozalii – patronki ciężko chorych i orędowniczki od zarazy. Tam spędzamy dłuższą chwilę, spotykamy innych turystów, zamieniamy z nimi słowo, wszystko w wesołej atmosferze, przecież to Nowy Rok. Schodzimy do miejscowości Hucisko, troszeczkę asfaltu i wchodzimy w leśną szeroką drogę. Ponownie znajdujemy szlak czerwony, jeszcze raz przechodzimy przez Kuźniacką Górę i schodzimy do spokojnie czekających samochodów. Wracamy z bardzo udanego wypadu, ja bawiłem się świetnie, mam nadzieję, że moi towarzysze podobnie.
Dziękuję wszystkim za udział w tej wycieczce, za miłą atmosferę, za to, że byliście.

Mariusz Wiśniewski

, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski

ŚPN, Mariusz Wiśniewski
ŚPN, Mariusz Wiśniewski

, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
Świętokrzyski Park Narodowy, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
, Mariusz Wiśniewski
Komentarze 8
2014-01-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
21 styczeń 2014 08:31

Mariusz , super bardzo fajny noworoczny spacer ! Piękne świętokrzyskie plenery! Zgrana ekipa. Doskonały poczatek roku 😉

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
13 styczeń 2014 13:54

"fajna " wędrówka z  fajną zalogą -tylko tak trzymac i  wędrować. 

 

Pozdrawiam Karol 

Danuta
12 styczeń 2014 20:03

Piękne wedrowanie w Nowym Roku! Świetna ekipa, znakomita tradycja i przedstawiona nam relacja. Miejsca zupełnie mi nie znane, a bardzo interesujące.

Pozdrawiam :-)

Danusia
11 styczeń 2014 18:17

Świetne,noworoczne wędrowanie. Nowy Rok jaki-cały rok taki:-) Dobre rokowania. Tegoroczne wakacje spędziłam na kielecczyźnie i mam bardzo miłe wspomnienia z tego regionu Polski.

Ela
11 styczeń 2014 13:03

Super, super, super. 

Roman Świątkowski
09 styczeń 2014 20:25

Fajna wędrówka szlakami Świętokrzyskimi. Ładne tereny

Katarzyna Jamrozik
09 styczeń 2014 12:03

Zima nas nie rozpieszcza w tym roku. Ale grunt to wyjść z domu nie patrząc na pogodę. Fajny wypad.

Anna Piernikarczyk
09 styczeń 2014 10:33

Spora ekipa, super wędrowanie, fajny mglisty las 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kuźniaki

Kuźniaki

Biała Glina

Biała Glina

Góra Dobrzeszowska

Góra Dobrzeszowska

Kuźniaki

Kuźniaki

Kuźniacka Góra

Kuźniacka Góra

Perzowa Góra

Perzowa Góra

Hucisko

Hucisko

Kuźniaki

Kuźniaki

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024