Wzgórze Kaim

, krystyna
W Wieliczce mieszkam od kilku lat i właściwie od początku fascynował mnie widoczny z daleka obelisk. łatwo go zauważyć na granicy Krakowa i Wieliczki. Ponieważ lubię poznawać nowe miejsca i staram się nie działać na zasadzie "cudze chwalicie, swego nie znacie" wybrałam się któregoś dnia na ciut dłuższy spacer. Warto było. Pomnik upamiętnia miejsce, gdzie 6 grudnia 1914 roku została zatrzymana armia rosyjska. odsłonięto go 6 grudnia 1915 roku. Rosjanie zostali zatrzymani przez armię austro-węgierską. Pomnik zaprojektował Henryk Nitra. Znajduje się na nim napis "Tu odparto dnia 6 grudnia 1914 roku oddziały rosyjskiej armii. Jak zwykle okazało się, że wokół nas są miejsca , które tworzą naszą historię. Warto było wejść na to niezbyt wysokie i niezbyt strome wzgórze również z innego powodu. Dla wspaniałego widoku na Wieliczkę i okolice. Wchodziłam od strony Wieliczki, schodziłam w stronę Krakowa i znów kolejna niespodzianka. Piękny las, cisza i spokój. Z dala słychać było ciche odgłosy , a przecież to krok od cywilizacji...
Niestety teren wokół pomnika jest bardzo zniszczony, jest to zapewne miejsce, które widziało niejedną alkoholową libację. Jest tam mnóstwo potłuczonego szkła. Część płyty wokół obelisku jest wyłożona kostką brukową, ale część zupełnie zarośnięta. Reasumując - cieszę się, że poznałam trochę historii, tego jej fragmentu nie znałam.
Niestety miejsce, które możnaby było wykorzystać na rodzinne spacery jest bardzo zaniedbane. Mam nadzieję, że to się zmieni.
Wzgórze Kaim, krystyna
, krystyna
, krystyna
, krystyna
Avatar użytkownika krystyna
krystyna
Komentarze 0
2008-08-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024