Kudowa Zdrój - Kwatera Główna

Polonia, Zbyszek Mat

A więc jest decyzja-jedziemy. Szukamy w Internecie, przeglądamy wycieczki Krajtroterów na www.polskieszlaki.pl, czytamy „przewodniki” ,zbieramy informacje. Wszak to musi być miejsce które spełnia określone warunki. Kurort dla babci i baza wypadowa na włóczęgi dla wnuka i dziadka. Wybór pada na Kudowę a szczególnie interesująca oferta Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich wydaję się atrakcyjna. Wybieramy ośrodek „Polonia” – powstały ok. 1905 roku a więc ma „duszęAA” i trochę historii i jeszcze ten „Rok Chopinowski” w Kudowie. Jest jeszcze „Zameczek „ z XVIII wieku ale w remoncie. Rezerwujemy pobyt od 01-15 sierpnia.

..widok z okien na Pijalnię wód mineralnych., Zbyszek Mat
..widok z okien na Pijalnię wód mineralnych., Zbyszek Mat

A więc kwatera główna to Polonia w Kudowie Zdroju
Kudowa Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Europie. Pierwsza wzmianka o Kudowie - Zdroju jest wymieniana w dokumencie z 1477 roku przez Henryka Starszego, syna króla husyckiego - Georgea Podebradya. Pierwotna wioska nazywała się Lipolitov, a następnie w połowie XVI w. nazwa została zmieniona na Chudoba, a następnie Kudoba, Bad Kudowa, a od 1945 roku Kudowa-Zdrój. Pierwsza wzmianka o wodach mineralnych w regionie sięga 1580 r., podczas gdy o uzdrowisku pod nazwą Cermenske Lazne w swoich kronikach pisał Ludwik Nachod. W 1621 lub 1625, G. Aelurius, protestancki mnich, opisał w swojej pracy, „Glaciografia" wspaniały smak wód mineralnych w Kudowie i ich korzystny wpływ na zdrowie. On twierdził nawet, że lepsze są niż wino.

Pierwszym znanym właścicielem uzdrowiska wyposażonego w drewniane beczki do kąpieli był słynny generał z okresu wojny trzydziestoletniej, Albrecht von Wallenstein, a następnie jego szwagier, hrabia Terzky. Pierwsze wzmianki naukowe o wodach mineralnych w Kudowie można znaleźć w pracy doktora Kremera z 1694 roku.

W XVIII wieku, wody mineralne były wysyłane do Berlina. W przewodniku po śląskich uzdrowiskach z 1777 roku zamieszczone są publikacje między innymi o Kudowie-Zdroju i Dusznikach-Zdroju. Został on napisany w języku polskim przez Daniela Vogla.

W 1783 roku Kudowa przeszła pod kontrolę spółki lekarzy a zmiany, które zostały wprowadzone w znacznym stopniu przyczyniły się do jego rozwoju, jako ośrodka leczenia. W 1795 roku powstał drewniany budynek łaźni z 20 łaźienkami i budynek dla kuracjuszy. Rodzina Götzen, która stała się posiadaczami Kudowy po klęsce Napoleona, przyczyniła się do dalszego rozwoju uzdrowiska.

Analizy chemicznej wody mineralnej powstały w 1850 roku i były prowadzone przez A. Duflosa, który odkrył jej właściwości lecznicze. W 1868 roku doktor Jakub używa kwasu węglowego do eksperymentalnych kąpieli w leczeniu chorób serca. Kiedy w 1904 roku prężnie działającą firmą z Wrocławia kupiła ośrodki kuracyjne, nastąpił bardzo szybko zauważalny rozwój Kudowy. Wiele z tego imponującego wzrostu było wynikiem utworzenia elektrowni i linii kolejowej, co połączyło Kłodzko z Kudową.Zaczęły powstawać liczne pensjonaty i budynki mieszkalne, a wśród gości, często bardzo sławnych i znanych, którzy odwiedzili kurort w tym okresie był sam Winston Churchill.

Podczas II wojny światowej Kudowa nie doznała uszkodzeń, a w 1945 roku powróciła do Polska i otrzymała prawa miejskie. Od tego czasu miasto stale się rozwijało.

..i balkon z którego nasze pierwsze spojrzenie na Kudowę.., Zbyszek Mat
..i balkon z którego nasze pierwsze spojrzenie na Kudowę.., Zbyszek Mat

Tyle historii a teraz codzienna rzeczywistość.

Miłe przyjęcie w recepcji. Pomoc w zorganizowaniu parkingu i innych sprawach. Pierwsze plusy. Pokój z salonikiem i balkonem bardzo ładny. Wyposażenie w normalnym standardzie. Wife powinna być zadowolona. Jadalnia i posiłki OK. Otrzymujemy od firmy codzienne bilety na wstęp do „Laguny”- mały jest zadowolony. W połowie turnusu dostajemy bilety na koncert fortepianowy p.Piotra Palecznego- oczywiście Chopin.

..widok na miasto.., Zbyszek Mat
..i na Zameczek.., Zbyszek Mat
..na ulicach Kudowy, Zbyszek Mat

Ale są i minusy. Może nie tak wielkie i nie wszystkie można usunąć. A więc „łazienki” i zabiegi znajdują się na zewnątrz. W miesiącach ciepłych to nawet przyjemne, ale w tych zimniejszych trochę mniej. Obsługa zabiegów różna ,ale jak w miesiącu i roku Chopina w czasie zabiegów z tranzystorka terapeuty leci” łubu dubu” a nie „Chopin” lub muzyka relaksacyjna , to coś nie tak. Dobrze, że w Parku Zdrojowym i w Pijalni czuje się atmosferę kurortu.

Czasy się zmieniły i to już nie stukot kopyt końskich przejeżdżającej dorożki, ale od godziny 6 rano ryk podjeżdżających autokarów wycieczkowych, bo pod Polonią zrobiono centralny punkt zbiórek wycieczkowiczów. Bywało nieraz po kilkanaście autokarów a jeżeli mieszka się na pierwszym piętrze i przy otwartych oknach w ciepły letni poranek jest to trochę denerwujące.

..prawdziwa kobieta.., Zbyszek Mat
..prawdziwa kobieta.., Zbyszek Mat

Ale czy Polak nie może trochę ponarzekać?

Ogólnie jesteśmy zadowoleni z pobytu w Polonii i możemy ją polecić. Kudowę-naszą bazę wypadkową pokazuję na kilku zdjęciach.

..ale co on tam szuka?, Zbyszek Mat
..ale co on tam szuka?, Zbyszek Mat

Dziękuję wszystkim Krajtroterom, których opinie czytałem w roku 2010 przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca pobytu w ubiegłym roku i szczególne podziękowanie chciałbym złożyć p.Monice z Trzebini i p.Annie z Gliwic, których podróże pomagają mi w przygotowani następnych moich wypraw na jesień i wiosnę.

Pozdrawiam Wszystkich Krajtroterów.

 i szczęście na twarzy.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
OOO..Penderecki, Zbyszek Mat
.e,nie to prześliczny basista Gucio-Pucio, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..cudowna harfa..., Zbyszek Mat
..no tak, to przecież Rok Chopinowski.., Zbyszek Mat
...nic nie zastąpi babci , Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..a to potwierdza altana miłości, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..alejkami po Parku Zdrojowym.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..i pomnik Stanisława Moniuszki, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
...odwiert wody mineralnej - pijalnia w parku, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..góral..., Zbyszek Mat
 i góralka.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
.dziadziuś na kawce a ja w szachy.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..ja tu zapewniam catering.., Zbyszek Mat
..widok na Polonię od strony pijalni.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..chyba ich wszystkich nie nakarmię.., Zbyszek Mat
Pijalnia Zdrojowa, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..Zameczek i.., Zbyszek Mat
..Polonia nocą., Zbyszek Mat
Komentarze 3
2010-08-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zbyszek Mat
30 czerwiec 2011 15:10

 

Kotlina Kłodzka, tak jak i wiele ciekawych regionów ma swoje miejsca znane, piękne i warte zobaczenia.  A Kudowa to dobre miejsce do jednodniowych wypraw turystycznych z dziećmi i dorosłych nie zależnie od wieku.. Kilka z tych wycieczek opisałem na „Polskich Szlakach „. Jest to dobra forma podzielenia się wspomnieniami i zachęcenia do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zachęcam do opisywania swoich wspomnień z wypraw, tych obecnych i tych przeszłych. Razem tworzymy „archiwum informacji „ o tych miejscach „, a za każdym miejscem zawsze stoi człowiek, historia i tajemnicza przyroda. Dzisiaj podążamy często tymi samymi drogami, mijając się i nic o sobie nie wiedząc.  Być może jutro przy pomocy  P. Anny – twórcy „Polskich Szlaków „ poznamy się z daleka po odznace, plakietce „Krajtrotera z Polskich Szlaków „, wymienimy parę słów lub po prostu pozdrowimy się machnięciem ręki. Do zobaczenia i spotkania na Polskich Szlakach.

Zbyszek Mat

mokunka
30 czerwiec 2011 10:04

Widze, ze podążaliśmy podobnymi szlakami Kotliny Kłodzkiej.O Kudowie mogłabym dodac, ze wart odwiedzic kaplicę czaszek w Kudowie-Czermna , tak również ciekawe gospodarstwo agroturystyczne(mozna uczestniczyć w lekcji garncarstwa, degustować chleb na zakwasie).

W centrum Kudowy piękna pijalnia wód mineralnych (wody niestety płatne!), w przepięknym parku zdrojowym(na fotce) .Dla mnie bardzo ciekawe okazało się Muzeum Rzemiasł Dawnych, które prowadzą pasjonaci, mogący godzinami opowiadac o ginących zawodach i demonstrować  setki rekwizytów. Jeśli ktoś jest z dziećmi to warto odwiedzić Muzeum Zabawek oraz Muzeum Żaby; rekwizyty tam zgromadzone moga zaskoczyc niejednego!

Ostatnio edytowany: 2011-06-30 10:14

Ostatnio edytowany: 2011-06-30 10:18

Ostatnio edytowany: 2011-06-30 15:48

monika
06 maj 2011 13:34

Drogi Zbyszku !

Piękny opis wyprawy do Kudowy . Ciekawie się ją czyta . Równie ciekawe zdjęcia. Pozdrawiam Monika B.

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024