Kudowa Zdrój -Ruchoma szopka w Czermnej

Droga do Czermnej..., Zbyszek Mat
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

 

W Czermnej, przy ul. Kościuszki 101 znajduje się stara sudecka chałupa, gdzie mieści się w oryginalnej izbie mieszkalnej, ruchoma szopka.

w jednej z izb zlokalizowana jest ruchoma szopka..., Zbyszek Mat
w jednej z izb zlokalizowana jest ruchoma szopka..., Zbyszek Mat

Wykonawcą szopki i organów był dziadek pani prowadzącej muzeum szopki ruchomej, Franciszek Stephan, którego wizerunek znajduje się na portrecie. Był pochodzenia czeskiego. Urodził się w Czermnej w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku i zmarł w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym roku przeżywszy siedemdziesiąt dwa lata.

Już od wczesnej młodości zdradzał zamiłowanie do rzeźbiarstwa i muzyki. Gdy miał piętnaście lat zaczął wykonywać szopkę scyzorykiem z drewna lipowego. Pracował dorywczo, wykorzystywał każdą wolną chwilę i długie zimowe wieczory. Dopiero w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym po dwudziestu latach żmudnej i precyzyjnej pracy osiągnął zamierzony cel. Zbudował szopkę, wykonał dwieście pięćdziesiąt figurek, które były poruszane ręcznie. Dopiero w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym siódmym po dołączeniu prądu szopka została uruchomiona elektrycznie.

..ruchoma szopka..., Zbyszek Mat
..ruchoma szopka..., Zbyszek Mat

Franciszek Stefan chcąc wzbogacić swą pracę w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym rozpoczął budowę organów, które ukończył w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym ósmym.

Organy wykonane są również z drewna i posiadają dwieście siedemdziesiąt głosów, czyli piszczałek oraz dziesięć registrów.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Franciszek Stefan wykonał szopkę wyłącznie dla siebie i początkowo odwiedzali ją sąsiedzi oraz nieliczni goście przyjezdni. Gdy w 1953r. Pan Franciszek zmarł, przeżywszy 72 lata, rodzina postanowiła wspaniałomyślnie udostępnić jedną z izb, aby każdy mógł zobaczyć, co można osiągnąć wytrwałą pracą.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. W chwili wejścia do chałupy zaraz wyszła starsza kobieta, która zapaliła oświetlenie i uruchomiła szopkę. Była to wnuczka p.Franciszka. Na obejrzenie izby i rozmowę z p. wnuczką przeznaczyliśmy ok. 30 minut.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Przy wyjściu na stoliku jest talerzyk i myślę, że wychodząc warto rzucić parę groszy i nie zawsze to musi być brzęczącą monetą. Nie widać tłoku w tym muzeum (może i pora nie taka) a dzięki staraniu rodziny p.Franciszka my i nasi wnukowie możemy podziwiać geniusz samouka Franciszka Stephana.

Jadąc po drodze warto zwrócić uwagę na monument wdzięczności mieszkańcom tej ziemi, Polakom Niemcom i Czechom, którzy przyczynili się do rozwoju materialnego i kulturowego Czermnej od jej początków w 1354 roku. Pomnik ten wystawili wdzięczni mieszkańcy Czermnej w 1999 roku.

..i organy zbudowane przez p.Franciszka.., Zbyszek Mat
..i organy zbudowane przez p.Franciszka.., Zbyszek Mat

Również po drodze proszę zwrócić uwagę na pomnik Anny Świdnickiej (1339-1362), księżniczki świdnicko-jaworskiej z rodu Piastów, prawnuczki króla Polski Władysława Łokietka. W roku 1353 poślubiona przez króla Czech Karola IV i królowała na tej ziemi od roku 1353.

W roku 2004 społeczeństwo kudowskie wzniosło ten pomnik na Jubileusz 650-lecia Kudowy Zdroju.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..przed chatą p.Franciszka, twórcy szopki.., Zbyszek Mat
Monument wdzięczności mieszkańcom Kudowy- Czermnej, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
Pomnik Księżniczki Anny Świdnickiej, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
Komentarze 4
2010-08-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
16 czerwiec 2011 20:28

P.S Oczywiście i pozdrowienia dla Moniki, której odbyte wycieczki pomagają mi w planach moich dalszych wojaży po Kraju.

Pozdrawiam

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
16 czerwiec 2011 20:24

Witam Pani Dominiko

Przeczytałem opisy Państwa wojaży i bardzo podobają mi się. Wiele miejsc pokrywa się w naszych podróżach. Cały Śląsk, Górny i Dolny to fascynacja i tajemnica. Odwiedziłem go w 2007 roku i w roku 2010 z wnukiem ale na pewno wrócimy tam jeszcze, bo czytając opisy krajtroterów ciągle znajdujemy coś, co powinniśmy jeszcze zobaczyć. Sentencja Marka Twaina  wspaniała. Przez długą część swojego dorosłego życia opuszczałem bezpieczną przystań, wierząc w pomyślne wiatry a gwiazdy z południowych i północnych mórz szczęśliwie prowadziły mnie do bezpiecznej przystani w domu. Dziś żegluję po kraju choć wiem że czas miniony nie wróci a jeszcze tyle chcemy zobaczyć i poznać. Ale co tam - " miejmy marzenia i realizujmy je "

Pozdrawiam Panią i Rodzinę życząc wspaniałych i fascynujących wypraw i opisów wspomnień z nich.

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika Dominika
Dominika
16 czerwiec 2011 11:51

Bardzo ciekawy opis. Ja także byłam w tych terenach więc wiem jak tam jest cudownie. Pozdrawiam, Dominika.

Avatar użytkownika monika
monika
07 maj 2011 15:24

Zbyszku !

Znowu wspaniała opowieść o Kudowie . Pozdrawiam Monika B.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024