Szlakiem Krzyżaków

Malbork, Damian Kolenkiewicz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zapraszam wszystkich do odwiedzenia poleconych przeze mnie miejsc.Wycieczka ta skierowana jest przede wszystkim do mieszkanców Białegostoku oraz pobliskich okolic.W ciągu 3 dni odwiedzimy cztery miasta:Grunwald,Gniew,Kwidzyn oraz Malbork.Jesli chodzi o transport,wykorzystamy autokarowy i pieszy

A zatem ruszajmy w niezwykle ciekawa i bogata w historie oraz kulture dziejow Polski wycieczke!!!

Malbork, Damian Kolenkiewicz
Malbork, Damian Kolenkiewicz

POCZATEK WYCIECZKI!!!

I DZIEN

Malbork, Damian Kolenkiewicz
Malbork, Damian Kolenkiewicz

Podróz zaczynamy w Bialymstoku.To największe miasto w północnowschodniej części Polski, drugie pod względem gęstości zaludnienia w kraju, stolica województwa podlaskiego. Prawa miejskie uzyskało w 1692 roku. Znajduje się na obszarze tzw. Zielonych Płuc Polski.MIejscem z ktorego wyruszamy jest Rynek Kosciuszki bardzo dobrze znany mieszkancom Bialegostoku.

Godzina 6.00-zbiorka przy fontannie na Rynku Kosciuszki(15 min przed autokar bedzie juz podstawiony).

, Damian Kolenkiewicz
Białystok, Damian Kolenkiewicz
Białystok, Damian Kolenkiewicz

Godzina 6.30 wyjazd

Godzina 14.30 jestesmy juz w Grunwaldzie.

Gniew, Damian Kolenkiewicz
Gniew, Damian Kolenkiewicz

Grunwald-miejscowosc ta kojarzy sie wszystkim polakom z pamietna Bitwa pod Grunwaldem 15.V.1410
gdzie Władysław Jagieło wygral z Krzyzakami.Dla upamietnienia tejze daty urzadzane jest tam festyn historyczny z niezwykla
inscenizacja.Na pole wychodzą rycerze, aby wziaśc udzial w plenerowej insenizacji bitwy sredniowiecznej.W ramach festynu funkconuja
stoiska rzemieslnikow gdzie mozna zapoznac sie z historia i sztuka wytwarzania oraz zakupic przedmioty związane z epoka..
Z roku na rok przybywa chętnych rycerzy do udziału w tym spektaklu oraz widzów.

Nastepnie udajemy sie do Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej gdzie wraz z przewodnikiem zobaczymy takie wystawy jak
"Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim"

Grunwald, Damian Kolenkiewicz
Grunwald, Damian Kolenkiewicz

.Przed pawiolonem wystawowym zobaczymy"Fryz Grunwaldzki"jest to cześć projektu Pomnika Grunwaldzkeigo
zgłoszonego na konkurs w 1959r.Kolejnym obiektem godnym zobaczenia są Ruiny Kaplicy-postawiona zostala na"pobojowisku" i poswiecona
12 marca 1413 r.Na tym konczymy ciezki dzien aczkolwiek obfity w atrakcje dzien.Udajemy sie do hotelu,jemy kolacje i spimy.
(godz.22.00 cisza nocna)

DZIEN II
Godzina 7.00-pobudka,poranna toaleta
Godzina 7.30-sniadanie
Godzina8.00-wyruszamy do miejscowosci Gniew

Grunwald, Damian Kolenkiewicz
Kwidzyn, Damian Kolenkiewicz
Kwidzyn, Damian Kolenkiewicz

Godzina 13.00-przyjazd do Gniew

Gniew jest położony na lewym brzegu Wisły ok.
60 km na południe od Gdańska przy drodze nr.1.Pierwsza rzecza jakiej doswiadczymy bedzie przemarsz przez piekny rynek w Gniewie.Niewielki gniewski Rynek wyłożony brukiem i otoczony kamieniczkami ma swój klimat ,któremu łatwo ulec.
Nastepnie zwiedzimy Kosciół św.Mikołaja-Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z II połowy XIX wieku, ale nie brakuje też cennych zabytków o dłuższym rodowodzie. Na kościelnym placu otoczonym ceglanym murem ustawiona jest kolumna z figurą Św. Jana Nepomucena z 1738 roku.
Od razu z kosciola wybieramy sie do nastepnej atrakcji jaka jest Zamek Krzyżacki.
Zamek znajduje się na wysokiej skarpie wiślanej w zachodniej części miasta.zaczęto wznosić na miejscu prowizorycznej warowni po roku 1290.
Budowa trwała około 20-30 lat, w tym czasie zamknięto dziedziniec czterema trójkondygnacyjnymi skrzydłami.
Na trzech narożach wzniesiono małe wieżyczki a w narożu północno-wschodnim potężną, ośmiokątną basztę o wysokości około 48 m.
W XV wieku przeprowadzono przebudowę obiektu. Między innymi zlikwidowano wjazd od południa budując nowy od wschodu, oraz przebudowano wnętrza.
Od strony północnej i południowej zbudowano duże podzamcze ufortyfikowane murami i basztami.
Przy zamku działa Bractwo Rycerskie, które cyklicznie organizuje turnieje i imprezy plenerowe.
Czynne codziennie od 1 maja do 31 października oprócz poniedziałków
w godz. 9.30-17.00 (po sezonie muzeum otwarte po wcześniejszym zgłoszeniu)
bilet wstępu: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy.

Kwidzyn, Damian Kolenkiewicz
Kwidzyn, Damian Kolenkiewicz

Na tym konczymy zwiedzanie w tym dniu i udajemy sie do hotelu na nalezyty nam odpoczynek..

DZIEN III

Malbork, Damian Kolenkiewicz
Malbork, Damian Kolenkiewicz

Godzina 7.00 pobudka

Godzina 7.30 śniadanie

Malbork, Damian Kolenkiewicz
Malbork, Damian Kolenkiewicz

Godzina 8.00 wyjeżdzamy do Kwidzynia

Godzina 9.30 przyjaz na miejsce

Pierwszym miejscem ktore zwiedzimy w tym miescie bedzie Zespol katedralno-zamkowy.W centrum miasta zachował się wspaniały zespół katedralno-zamkowy - zabytek klasy pierwszej, stojący tu od XIV wieku. Zamek Kapituły Pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich zbudowano w latach 1320-40. Pierwotnie był czteroskrzydłowy na rzucie zbliżonym do kwadratu.Prawdziwą ozdobą zamku jest dziedziniec z dwukondygnacyjnym krużgankiem arkadowym. Ze względu na świetną akustykę tego miejsca, latem odbywają się tu różne imprezy kulturalne.Obecnie mieści się tu Muzeum Zamkowe ktore jest nasza druga atrakcja, posiadające pięć stałych ekspozycji:

- narzędzia kar i tortur (XVI-XVIII wiek)
- rzemiosło artystyczne (XV-XX wiek)
- rzeźba barokowa z terenu Pomorza
- fauna Polski północnej i zwierzęta egzotyczne
- sztuka i kultura materialna regionu Dolnego Powiśla (etnografia)

Bilety: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł, tereny zamkowe i podziemia - 1,50 zł

Nastepnym obiektem jest Kościół p.w. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia NMP - kościół rzymsko-katolicki przy ulicy Piłsudskiego.Kościół został wybudowany w stylu neoromańskim, w odmianie tzw. stylu arkadowego (niem. Rundbogenstil), wywodzącym się z berlińskiego środowiska architektonicznego - jednego z najbardziej twórczych w Europie w XIX w. Łączył on elementy lombardzkiej architektury romańskiej z architekturą bizantyjską i wczesnym renesansem florenckim. Jego cechami charakterystycznymi są okrągło-łukowe okna, halowe wnętrza, wieże na rzucie kwadratu, fasady z rozetą.

Koncowym etapem tego dnia bedzie przejscie przez deptak w Kwidzyniu ktory przyciąga turystów ciekawą i zabytkową zabudową. Najokazalsza tutejsza budowla to Ratusz staromiejski (ul. Brat. Narodów), wzniesiony przed 1336 rokiem.I stad tez udamy sie prosto do hotelu.

IV DZIEN


Godzina 7.00-pobudka,poranna toaleta

Godzina 7.30 sniadanie

Godzina 8.00 wyjazd do Malborka

Godzina 9.00 przyjazd

Ow dnia skupimy sie na zwiedzeniu Zamku w Malborku,gdzie rowniez znajduje sie muzeum oraz nieopodal odbywa sie co roczna insenizacja oblezenia Malborku.

Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej.
W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Muzeum czynne jest od 1 stycznia do 30 kwietnia w godzinach od 9 do 16. Pomiędzy 1 maja i 30 września od godziny 9 do 19:30, zaś od 1 października do31 grudnia w godzinach od 9 do 16. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, można jednak wtedy zwiedzać tereny zamku Muzeum Zamkowe oprócz zwiedzania samego zamku dysponuje szerokim wachlarzem wartościowych eksponatów, wystaw i imprez. Prezentowany jest tutaj największy w Polsce i unikalny w świecie zbiór bursztynu, szereg wystaw tematycznych pokazujących życie w dawnych wiekach, kolekcja broni i wiele innych.

Oblężenie Malborka – cykliczna impreza edukacyjno-promocyjna nawiązuje do wydarzeń historycznych z 1410 r. W dniach 22-25 lipca 2011r w sposób lekki, łatwy i przyjemny wszyscy będą mogli zapoznać się z wielką historią średniowiecza. Bo właśnie edukacja poprzez zabawę i rozrywkę to główny cel, jaki stawiają sobie organizatorzy Oblężenia Malborka.

KONIEC WYCIECZKI!!!

To juz koniec atrakcji w naszej wycieczce.Powrot przewidywany jest w dacie 18-19V

a wiec prawdopodobnie wrocimy do BIalegostoku we wtorek z rana.

Koszt wycieczki jest trudny do przewidzenia ze wzgeldu na dobor odpowiedniego transportu oraz roznorodnosc hoteli ktore sa wybierane przez uczestnikow oraz ilosc osob bioracych udzial w tej wycieczce.

Serdecznie zapraszam!!!

Komentarze 0
2011-07-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024