Cieplice - Szklarska Poręba . Śladami Hauptmannów i Vlastimila Hofmana
Hofman_mpeg4 http://www.youtube.com/watch?v=IO3Vv9G3RFU
Szklarska poręba http://youtu.be/wwAU7v6ojQQ
Jagniątków – tu zamieszkamy przez tydzień udając się na wycieczki w okoliczne miejscowości. Kwaterę wybraliśmy reklamowaną, jako „ u Górali „ i faktycznie właściciele to prawdziwi górale i jeszcze o nazwisku Góral. Warunki pobytu oceniamy, jako bardzo dobre. Przyjemne pokoiki na piętrze i cały parter do dyspozycji. Położenie kwatery sprzyja zwiedzaniu okolicznych miejscowości – Cieplice, Szklarska Poręba, Jelenia Góra.
Zdjęcia z Jagniątkowa pokazują miejscowość i warunki w jakich mieszkaliśmy.
Zwiedzając Cieplice, które od 1975 roku są częścią Jeleniej Góry można polecić okazały Pałac Shaffgotschów, Zbudowany w latach 1784-1788.W środku zachowało się niewiele eksponatów, dlatego że większość z nich została wywieziona po wojnie, poza tym duża część budynku przerobiona została na sale wykładowe i laboratoryjne. To, co pozostało z dawnej świetności pałacu to pomieszczenia na pierwszym piętrze m.in. Sala Balowa, Sala Lustrzana i Czerwona.
- Kościół św. Jana Chrzciciela,(1712-14) postawiony na planie prostokąta, z bocznymi kaplicami i emporami. Wystrój kościoła został stworzony w stylu barokowym. W ołtarzu głównym znajdują się obraz NMP, namalowany przez Michała Willmanna w roku 1687 oraz liczne rzeźby przedstawiające m.in. św. Piotra, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelistę i św. Pawła. Uwagę przykuwa również bogato zdobiona ambona, z rzeźbami obrazującymi sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Poza tym w bocznych ołtarzach, ulokowanych jest wiele cennych malowideł i rzeźb.
- Park Zdrojowy, przez któregośrodek przebiega długa aleja wysadzana lipami i klonami, a na jego terenie stoją zabytkowe budynki takie jak pawilon uzdrowiskowy "Edward", ze znajdującą się obok fontanną oraz "Teatr Zdrojowy" i "Muszla koncertowa". W granicach parku stoi też pomnik stworzony przez T. Szymaniaka i uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych w roku 1967, są nim dwa wysokie, drewniane miecze, przy czym na jednym z nich znajdują się płaskorzeźby obrazujące historię piastowską tych ziem, natomiast na drugim są sceny z II wojny światowej.
Niestety z tej części opisów zamieszczam tylko zajęcia z montaży slajdów.
I drugi park w Cieplicach nazywany "Norweskim”, w którym w okazałym budynku w stylu norweskim mieści się "Muzeum Przyrodnicze", gdzie znajduje się liczna kolekcja ornitologiczna i entomologiczna. Tuż przy muzeum znajduje się Karkonoska Pasieka, w której można zobaczyć ule z różnych okresów, sposoby i narzędzia do zbierania miodu. Przy odrobinie szczęścia można wysłuchać interesujących opowieści pszczelarzy. Ciekawostką jest „Ul Kwaśniewskiego”. Jest to podarunek Prezydenta Ukrainy Kuczmy dla Prezydenta Kwaśniewskiego w czasie jego wizyty na Ukrainie.
Jadąc do Szklarskiej Poręby, na parkingu przy straganach ok. 500 m. od wodospadu Szklarka zostawiamy samochód i udajemy się ścieżką edukacyjną ku wodospadowi Szklarka. Ładne widoki i dużo informacji o tym terenie. Szklarka jest drugim, co do wielkości wodospadem w Karkonoszach. Większym jest Kamieńczyk.
Jadąc dalej udajemy się do Muzeum Mineralogicznego:
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie ma jedne z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzono tu cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Twórcy tego muzeum nawiązali tym samym do pięknych polskich tradycji sięgających osiemnastego wieku, kiedy to prywatne zbiory geologiczne m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego (1728-1798), Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800) szerzyły wiedzę przyrodniczą będącą jej skarbnicą dla wielu światłych ludzi polskiego Oświecenia. W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata a także jeden eksponat z kosmosu – meteor Gineon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w europie „Las Karboński”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły 300 milionów lat temu. Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywata kolekcja tych szkieletów sprzed miliona lat.
a następnie do Muzeum mieszczącym się w domu Hauptmanów w Szklarskiej Porębie:
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prezentuje stałą ekspozycję poświęconą karkonoskiemu Duchowi Gór, eksponaty świadczące o tradycjach tutejszego hutnictwa szkła i wystawę o karkonoskiej kolonii artystów ze szczególnym uwzględnieniem postaci Carla i Gerharta Hauptmannów oraz twórczości Vlastimila Hofmana, wybitnego polskiego malarza urodzonego w czeskiej Pradze.
W zbiorach muzeum znajdują się liczne bibliofilskie wydania książek autorstwa Carla i Gerharta Hauptmannów, wśród których należy wyróżnić pierwszą polską edycję "Tkaczy" z 1898 r. powstałą w Drukarni Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich w Londynie. Wśród innych nabytków znajdują się pejzaże karkonoskie malarzy należących do działającego przed II wojną światową, „Künstlervereinigung St.Lukas in Schreiberhau" - "Bractwa Artystycznego Św. Łukasza w Szklarskiej Porębie" malarzy Alfreda Nickischa, Georga Wichmanna czy Hansa Oberländera oraz obrazy, grafiki i rysunki Vlastimila Hofmana, Tadeusza Nodzyńskiego, Krzysztofa Figielskiego i Beaty Kornickiej-Koneckiej.
Obok budynku muzeum znajduje się ceramiczny pomnik nagrobny Carla Hauptmanna autorstwa wybitnego architekta Hansa Poelziga i jego żony Marlene ufundowany przez przyjaciół pisarza w 1925 r.
Wracając wstępujemy do pobliskiego kościoła, w którym na ścianach oglądamy inne obrazy Vlastimila Hofmana.