Swornegacie – Swòrnégace

, Zbyszek Mat
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

SwornegacieSwòrnégace

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Z Wałcza jedziemy do wsi Swornegacie której nazwa pochodzi od Swor, plecionek z korzeni którymi gacono czyli umacniano tu od dawna brzegi Jeziora Karsińskiego i rzeki Brdy.

Od XIII wieku nazwa przyjmowała różne formy od Swornigac w 1272 r. poprzez Swornigat, Swornigacz, Swornigatz, Swornogac do dzisiejszej Swornegacie powstałej po II WW dzięki radosnej twórczości naszych urzędników nie znających mowy kaszubskiej. Mieszkańcy mówią Swornegace lub po prostu w Sworach.

Swornegacie, Zbyszek Mat
Swornegacie, Zbyszek Mat

Obecny kościół murowany pod wezwaniem św. Barbary został zbudowany w 1916 roku. W 1980 roku Kuria Diecezjalna Chełmińska przekazała zabytkowy drewniany kościół z 1742 r. jako dar, Kaszubskiemu Parkowi Etnograficznemu we Wdzydzach Kiszewskich, który też odwiedziliśmy. Przeniesiono go w 1982 roku.

W czasie II WW wielu mieszkańców wsi Swornegacie straciło życie. Ich nazwiska upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kościoła parafialnego.

Jezioro Karsińskie..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Podczas okupacji hitlerowskiej ludność wsi została wysiedlona, a całą okolicę włączono do obszaru ćwiczeń wojskowych. Część ludności wywieziono w głąb Rzeszy, część do innych wsi powiatu chojnickiego. Z powodu nieostrożności żołnierzy wybuchł pożar i część wsi spłonęła.

Po wojnie zamierzano ocalałą ludność przesiedlić na "ziemie odzyskane", a teren gromady przeznaczyć pod zalesienie. Przystąpiono jednak do odbudowy wsi. Domy drewniane zamieniły się na murowane. W 1962 roku ponownie wybuchł we wsi pożar i zniszczył pozostałe chaty. Pomimo tych klęsk wieś została odbudowana.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Obecny kościół neobarokowo-modernistyczny zbudowano w latach 1912 - 1916 . Swą sylwetką nawiązuje do starej kaszubsko-pomorskiej tradycji architektonicznej. Jest pięknie wtopiony w lokalny krajobraz. Hełm wieży, z miedzianej blachy, górującej nad okolicą ma kształt przypominający cebulę. We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują trzy ołtarze oraz prospekt organowy o bogatej dekoracji akantowo - wstęgowej uszaków, których wykonawcami byli artyści z Bawarii. Wspaniałą secesyjną polichromię, utrzymaną w kolorach tutejszego kaszubskiego krajobrazu wykonał Władysław Drapiewski.

Od tego czasu w starym kościele nie sprawowano liturgii.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

W 2005 r. otwarto Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Pokryty trzcinową strzechą budynek w stylu ludowego budownictwa kaszubskiego a we wnętrzu izba regionalna z wystawą tradycyjnych sprzętów i narzędzi używanych kiedyś przez Kaszubów. Można tam kupić wyroby regionalnych artystów lub skorzystać z dobrze wyposażonego w mapy i przewodniki punktu informacji turystycznej. Na piętrze organizowane są wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby kaszubskich artystów plastyków, m/n wystawę „Bitwa pod Grunwaldem - płaskorzeźba Pana Henryka Merchel" czy wystawę rzeżby p.Jakuba Orpiszewskiego z Chojnic. Odbywają się tu również warztaty wyrobów ludowych a w piatki sprzedaż pysznego chleba kaszubskiego pieczonego w obecności turystów.

Działa tu również Przystań p. Kusznierewicza, nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny,

..Swornegacie - widok na kościół.., Zbyszek Mat
 Jezioro Karsińskie, Zbyszek Mat
..Kaszubski Dom Ludowy..., Zbyszek Mat

My zamieszkaliśmy w ośrodku u p. Agnieszki Jakubowskiej, zwanym popularnie ”U Agi”. Dobre warunki mieszkalne i możliwość korzystania z aneksu kuchennego spełnia nasze oczekiwania. Serdeczność i pomoc w organizacji spływów i pobytu w Swornychgaciach to dodatkowe zalety pobytu u p. Agnieszki i można to miejsce polecić. A wieczorem „Piknik Country „ z udziałem Tomasza Szweda i zaproszonych zespołów „Country”.

Wieś powinna nazywać się chyba „Nieswornegacie”, bo pomimo trudnych i często tragicznych dziejów od XII w., Decyzji o wysiedleniach, martyrologii wojennej i zniszczeń przez wojny i klęski pożarów, wieś została odbudowana i jest rozwijana przez „nieswornych Kaszubów”. Kochają tę ziemię i są dumni ze swojej kultury, zachowanego języka i tradycji.

Swornegacie Dom Ludowy, Zbyszek Mat
Swornegacie Dom Ludowy, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
ludowe rzeżby kaszubskie..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..tu wypiekają
..stara łódz kaszubska, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
sprzęt i rzeczy codziennego użytku..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..wystawy...., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..
 Jezioro Karsińskie, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
Swornegacie Jezioro Karsińskie, Zbyszek Mat
 Jezioro Karsińskie, Zbyszek Mat
..nad jeziorem..., Zbyszek Mat
 Jezioro Karsińskie, Zbyszek Mat
.. i Piknik Country..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
Komentarze 3
2011-07-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

JureK
27 lipiec 2011 21:47

Dzięki za info. Ja bywam w  Krzywogońcu w  gminie Cekcyn i tam mam mozliwość noclegu za darmo wiec mogę potraktowac to jako bazę wypadową, ale zbieram nowinki z  okolicy, bo jak pojadę astępny raz to z pewnością do tej miejscowości trafię 🙂

Zbyszek Mat
27 lipiec 2011 11:00

Jest to dobre miejsce, jako baza do zwiedzania i spędzania czasu w tej części Kaszub. Pobyt na możliwości każdego z nas. A więc od b. dobrych warunków zamieszkania, poprzez tanie kwatery prywatne do dobrze wyposażonych pól namiotowych. Może trudniej zagospodarować czas wieczorami, ale przy naszej organizacji- spływ-wycieczki po okolicy z własną aprowizacją bez wieczornych atrakcji, polecam Swornegacie. Pod namiot „ for me”, trochę za późno i ta „dietka”. Ale pokój z łazienką i z dostępem do w pełni wyposażonej kuchni za 40 zł/doba/osoba plus kajak dwuosobowy 30 zł/doba i średnio transport kajaka i nas 10-20 zł/dzień w sezonie. Pobyt pod namiotem na dobrze wyposażonym kempingu, których jest w tam i w okolicy mnóstwo, jest już naprawdę w zasięgu prawie każdego. Polecam, życząc „spływowej pogody” i wspaniałych widoków na Kaszuby z „burty”.

JureK
27 lipiec 2011 09:16

Tutaj muszę się wybrać w  przyszłości. Bory są piękne i warte obejrzenia. O miejscowości Swornegacie słyszałm wiele opowiadań, bo jeździli tam moi znajomi.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024