Pętla treningowa

Pomnik Powstańców w Chropaczowie, Eugeniusz Waluga
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczkę można potraktować jako lekki trening rowerowy lub trasę rekreacyjną po żadko uczęszczanych zakątkach Śląska

Trasę rozpoczynamy w świętochłowickiej dzielnicy Chropaczów przy ulicy Sportowej nieopodal sklepu "Biedronka". Po pokonaniu ok. 50m na skrzyżowaniu skręcamy w lewo (uwaga na tramwaj) w ulicę Łagiewnicką. Ulicą tą jedziemy aż do dzielnicy Lipiny, za linią tramwajową mijając po drodze: Pomnik ku czci Powstań Śląskich w formie - głaz narzutowy (prawa strona) oraz boisko "Naprzodu Świętochłowice - Lipiny gdzie ulica zmienia nazwę na Barlickiego. Jadąc dalej za linią tramwajową, tym razem ul. Barlickiego przejeżdżamy most kolejowy i osiągamy pierwsze zabudowania dzielnicy lipiny oraz cmentarz (lewa strona).

Jedziemy dalej prosto i skręcamy w drugą ulicę na lewo (patrz znaki nakaz) jest to ul. Wieczorka. Opuszczamy linię tramwajową a ul Wieczorka jedziemy do jej końca gdzie skręcamy w prawo w ul. Chorzowską. Znowu mamy linię tramwajową, która "zaprowadzi nas aż do dzielnicy Chebzie w Rudzie Śląskiej. Jadąc Chorzowską, mijamy pomnik Powstańca Śląskiego (prawa strona) na Placu Słowiańskim gdzie możemy wjechać na ścieżkę rowerową, ciągle jedziemy za linią tramwajową. Za ostatnimi zabudowaniami kończy się ścieżka i musimy wjechać na jezdnię (uwaga duży ruch) z lewej widzimy stację benzynową, a przed nami skrzyżowanie z drogą nr 925.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ulicę Goduli i znowu jedziemy za linią tramwajową, która poprowadzi nas aż do Szombierek (dzielnica Bytomia). Jadąc za linią tramwajową, ul. Goduli mijamy Kościół Rzymskokatolicki p.w. Ścięcia Jana Chrzciciela (prawa strona) oraz kilkaset metrów dalej schron bojowy Obszaru Warownego "Śląsk" (lewa strona). Mijamy w/w obiekty i nadal jedziemy za linią tramwajową mijając z prawej strony zabudowania domków jednorodzinnych tzw. Paryż. Za ostatnimi zabudowaniami po lewej stronie znajduje się skład złomu samochodowego, a tuż przed nim jest skrzyżowanie na którym skręcamy w prawo, w ulicę Młyn Szombierski (uwaga na tramwaj). Teraz pniemy się w górę serpentyną i osiągamy pierwsze zabudowania zabytkowego osiedla robotniczego - Kolonia Zgorzelec. Ulica tu przybiera nazwę kolonii. Nadal jedziemy Zgorzelcem w cieniu drzew gdyż droga tutaj wygląda jakby była położona w środku lasu.

Po pewnym czasie spotkamy zabudowania dawnej Huty Zygmunt, a droga przyjmuje nazwę Kolonia Zygmunt. Jadąc Zygmuntem po prawej stronie spotykamy ogródki działkowe a droga znowu zmienia nazwę na ul. Ostatnią. Ulicą Ostatnią jedziemy do samego jej końca mając po prawej stronie ciągle ogródki. Na końcu drogi też z prawej stronie zobaczymy rozdzielnię gazu oraz skrzyżowanie na którym skręcamy ostro (prawie wracamy) w prawo, w ulicę Łagiewnicką. Teraz mając po prawej stronie ogródki, a po lewej fabrykę kosmetyków Pollena "Malwa" jedziemy w dół. Przejeżdżamy po pozostałościach mostu kolejowego za którym z lewej strony widzimy osiedle, a dalej sklep Biedronka". Za sklepem skręcamy w lewo i osiągamy metę w miejscu gdzie zaczęliśmy trasę. Trasa do średnio - łatwa po szosie z kilkoma wjazdami i zjazdami, dobra do potrenowania kondycji.
schowaj opis

Kolonia Zgorzelec, Eugeniusz Waluga
Kolonia Zgorzelec, Eugeniusz Waluga
Kościół w Goduli, Eugeniusz Waluga
Skrzyżowanie w Chebziu (tu jedziemy tak jak DHL), Eugeniusz Waluga
Ciekawy zakątek na trasie warto odwiedzić (ok. 100m od skrzyżowania w Szombierkach po lewej), Eugeniusz Waluga
Pomnik Powstańca w Lipinach, Eugeniusz Waluga
Schron bojowy OWŚ w Goduli, Eugeniusz Waluga
Skrzyżowanie w Szombierkach (tu skręcamy w prawo), Eugeniusz Waluga
Tu zaczynamy i kończymy trasę, Eugeniusz Waluga
Komentarze 3
2011-07-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
21 wrzesień 2011 10:21

Tez czytam tu o znajomych zakętkach ale bardziej dotyczy to zagłębia😉))

Adam Prończuk
30 lipiec 2011 00:15

Niestety nie jeżdżę na rowerze, ale opis przyda się miłośnikom dwóch kółek. Pozdrawiam.

Łukasz
28 lipiec 2011 23:52

Witam!

Mieszkam w Świętochłowiach. Ciekawie zobaczyć na portalu znajome zakątki 😉

Pozdrawiam serdecznie

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Świętochłowice

Lipiny

Kolonia Zgorzelec

Chropaczów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024