Darłówko – Śladami Cystersów i Gryfitów

..spacer brzegiem morza, plażą do Latarni Morskiej, Zbyszek Mat
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Darłówko – Śladami Cystersów i Gryfitów

Darłówko, nadmorska dzielnica miasta Darłowo położone jest u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku. Darłówko jest dzielone na Wschodnie i Zachodnie i łączy je zbudowany w latach 80. XX wieku most rozsuwany, im. Kapitana Witolda Huberta z wieżą kontrolną to niewątpliwa atrakcja tej miejscowości, jedyna w Polsce.

..Latarnia Morska w Darłówku.., Zbyszek Mat
..Latarnia Morska w Darłówku.., Zbyszek Mat

I tutaj spędzamy wiosnę nad Bałtykiem w maju 2008 roku. Latarnia Morska Darłowo, molo, spacery brzegiem morza i jazdy rowerem wzdłuż pasa wydm to dla ciała d dla ducha wycieczki po okolicach.

Darłowo (kaszub. Darłowò,niem. Rügenwalde) – nadmorskie miasto i największe miasto powiatu sławieńskiego. Położone nad Morzem Bałtyckim.

..deptak w Darłówku z widokiem na rozsuwany most.., Zbyszek Mat
..deptak w Darłówku z widokiem na rozsuwany most.., Zbyszek Mat

W 1205 roku zapisano nazwę Dirlow pochodząca od imienia Darł, do którego dodano przyrostek -owo. Niemiecka nazwa Rügenwalde jest złożeniem dwóch członów, z których pierwszy występuje nazwa wyspy Rugia, po niemiecku Rügen (z Rugii przybyli w czasie kolonizacji zakonnicy). Drugi człon pochodzi od niemieckiego Wald (pol. 'las'😉.Pierwszą powojenną nazwą Darłowa był Dyrłów, następnie Darłów

Częste wypady rowerowe i piesze do śródmieścia Darłowo, które posiada unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem, pośrodku, jako głównym placem w mieście, uprzyjemniają nam pobyt. Gród był otoczony murami z basztami i bramami. Do dziś zachowała się tylko jedna brama- Brama Wysoka, Zamek Książąt Pomorskich – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Bywamy w Kościele Maryjackim z ciekawą historią, którego budowę rozpoczęto w 1321r. W roku 1394 z funduszy księcia Bogusława VII wzniesiono wieżę kościelną, a następnie dobudowano zakrystię i kaplice boczne. W kościele znajdują się sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I (króla Danii, Norwegii i Szwecji), Elżbiety (księżniczki duńskiej, żony ostatniego pomorskiego księcia Bogusława XIV, zmarłej w 1653 roku), księżnej Jadwigi (córki księcia Henryka Brunszwickiego i Elżbiety Duńskiej, żony Ulryka, brata Bogusława XIV). Od 1992 roku w kościele darłowskim rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, której figura została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Było to 2 czerwca 1993 roku.

Warte zobaczenia są też:

, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

Ratusz – barokowy, przebudowany w 1725 roku, obecnie siedziba władz miasta. Przed ratuszem stoi fontanna z 1919 roku z posągiem rybaka. Pomnik Rybaka - Fontanna - zaprojektowany został w roku 1919 przez znanego niemieckiego artystę Wilhelma Grossa, fundatorami figury rybaka, zdobiącej do dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie oraz rynek starego miasta z zabytkowymi kamieniczkami

- Kościół św. Jerzego – piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala św. Ducha dla trędowatych

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Zbyszek Mat
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Zbyszek Mat

- Kościół św. Gertrudy – XV wiek, gotycka architektura cmentarna na planie sześcioboku, całość nakryta dachem z iglicą. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.

W czasie spacerów brzegiem morza lub wędrówek rowerem możemy zobaczyć elektrownię wiatrowa liczącą obecnie 10 wiatraków (dużych) oraz 5 mniejszych. Obecnie są to jedne z największych wiatraków w Europie, o wysokości 118 m i dalej odwiedzić wieś Cisowo a tam znajdujący się na Szlaku Cysterskim gotycki kościół pw. św. Stanisława Kostki z 1321 r., kościół filialny parafii Barzowice, to jednonawowa świątynia, z wyodrębnionym trójbocznym prezbiterium i masywną wieżą od zachodu. Relikt po szarych mnichach stanowi tu kropielnica z XIV w. Warto zwrócić uwagę na oryginalne późniejsze wyposażenie w postaci barokowej ambony, ołtarza głównego, ław renesansowych oraz płyt nagrobnych, · a w czasie wycieczek samochodem zwiedzamy na Szlaku Cysterskim w Bukowie Morskim
Cysterski zespół klasztorny powstał w XIII w ufundowany przez księcia gdańskiego Świętopełka II. Kasata zakonu w Bukowie nastąpiła już w 1535 r. i niestety po dawnym opactwie nic tu nie pozostało.
Warto natomiast odwiedzić gotycki kościół Najświętszego Serca Jezusa z poł. XIV w., rozbudowany w XV i XIX w. (Parafia kościoła polskokatolickiego). Jeszcze do niedawna świątynia uznawana była za obiekt pocysterski, jednak okazało się, że znajdowała się poza murami klasztornymi. Dalej jedziemy do Iwięcina do kościoła pw. MB Królowej Polski z XIV w. Do kościoła prowadzą drewniane bramy z XIX w. Wieża z charakterystycznym kogutem metalowym (1669 r.) oraz nawa kościoła pokryte są gontami dębowymi. Z czasów funkcjonowania opactwa bukowskiego pozostały w wyposażeniu: dzwon z 1417 r.; gotycka, drewniana szafka ścienna z XVI w.; krucyfiks z XV/XVI w., gdzie w zakończeniu ramion w kwadratowych polach odczytamy symbole czterech ewangelistów oraz chrzcielnica kamienna. Z późniejszego wyposażenia zwraca uwagę malowidło olejne przedstawiające Katarzynę Marię von Bulgrin oraz niezwykła polichromia drewniana na suficie przedstawiająca Sąd Ostateczny z 1697 r., a także korony (sklepienia) znad ambony i chrzcielnicy.

, Zbyszek Mat
...widok z zamku.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat

W czasie samochodowych wycieczek po północnozachodnich Kaszubach odwiedzamy też pobliską Ustkę.

..Wieża w Darłowie.., Zbyszek Mat
..wycieczki piesze ..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
.. i rowerowe..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..pamięci rybaków którzy nie powrócili z morza.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
.. na uliczkach Darłowa.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
.. Kościół w Bukowie Morskim - Szlak Cysterski.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..Kościół w Iwęcinie.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..Pomnik Rybaka w Darłowie.., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..Kościół św. Jerzego, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..na uliczkach Ustki..., Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
..Dom Kapitana Haase, Zbyszek Mat
, Zbyszek Mat
... zabytkowe chaty w Ustce.., Zbyszek Mat
Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
Komentarze 0
2008-05-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Darłowo

Darłowo

Iwięcino

Bukowo Morskie

Cisowo

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024